Soud v Simferopolu poslal na dva měsíce do vězení údajného agenta ukrajinské tajné policie (SBU), kterého v sobotu zadržela ruská kontrarozvědka (FSB) na anektovaném poloostrově Krym. Ruská média o případu informovala v úterý. Muž se podle FSB chystal poškodit elektrické vedení a založit několik požárů na Krymu, napsala agentura TASS. Kyjev incident označil za provokaci.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Krátce nato vypukly na východě Ukrajiny boje mezi proruskými separatisty a Kyjevem, které si od té doby vyžádaly více než 10 000 mrtvých.

Zadržený Ukrajinec Hennadij Lymeško měl u sebe při zatčení mimo jiné trhavinu, výbušné zařízení, granát a digitální fotoaparát, uvedla FSB. Muž se na videu uveřejněném kontrarozvědkou k činu přiznal.

Ukrajinská tajná policie označila zatčení údajného agenta za provokaci. "Myslíme si, že podobné falešné zprávy využívá ruská tajná služba k zastrašování obyvatel poloostrova, kteří stále častěji vyjadřují nespokojenost s okupační vládou," uvedla SBU ve svém prohlášení.

Ukrajina přitom v červnu na hranici s okupovaným Krymem zadržela dva ruské pohraničníky, kteří prý zabloudili při nočním cvičení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist