Venezuelské úřady vrátily do domácího vězení opozičního vůdce Leopolda Lópeze, uvedla dnes jeho manželka na Twitteru. Tajná služba disidenta odvedla z jeho domu do vojenské věznice v úterý. Stalo se tak dva dny po kontroverzních volbách do Ústavodárného shromáždění, které opozice ani svět neuznává.

López byl zadržen poté, co vyzýval k demonstracím proti autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi v souvislosti s široce kritizovanou volbou Ústavodárného shromáždění. Tím porušil podmínky domácího vězení, tvrdil Nejvyšší soud, nakloněný socialistické hlavě státu.

Zadržení Lópeze vyvolalo mezinárodní nesouhlas. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Maduro je osobně odpovědný za zdraví a bezpečnost disidenta, kterému někteří přezdívají "latinskoamerický Mandela".

Lópeze předloni odsoudili ke 13 letům vězení za údajné podněcování k násilí a protivládní spiknutí kvůli demonstracím z roku 2014. Trest si odpykával ve vojenské věznici, z níž byl ze zdravotních důvodů 8. července propuštěn do domácího vězení.

Ústavodárné shromáždění nakloněné Madurovi zasedlo poprvé v pátek. Proti vzniku nového orgánu protestovaly mimo jiné Spojené státy, Kanada, Španělsko, Argentina a Brazílie.

V sobotu Ústavodárné shromáždění odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou, která krok označila za převrat a odmítla úřad opustit. Ortegová dříve patřila k zastáncům vlády, ale v posledních měsících kritizovala Madurův režim za řadu nedemokratických kroků.

Opozice se obává, že Ústavodárné shromáždění nyní rozpustí parlament. V něm má od loňska většinu opozice a jeho práci od té doby blokuje prezidentovi nakloněný Nejvyšší soud.