Venezuelské úřady v pátek vrátily do domácího vězení opozičního vůdce Antonia Ledezmu, kterého tajná služba zadržela v úterý v noci. Informovala o tom jeho manželka na Twitteru. Ledezma byl zadržen spolu s dalším klíčovým oponentem režimu Leopoldem Lópezem poté, co vyzývali k demonstracím proti prezidentovi Nicolási Madurovi v souvislosti s široce kritizovanou volbou Ústavodárného shromáždění.

Podle venezuelských médií bylo páteční propuštění bývalého starosty metropole Caracasu překvapivé vzhledem k tomu, že riziko protirežimních protestů v zemi nepominulo. Jeho manželka Mitzy Caprilesová na Twitteru uvedla, že bezprostředně po návratu domů prohlásil, že je "sklíčen z toho, že za mřížemi zůstává Leopoldo (López) a dalších 600 politických vězňů".

López, kterému někteří přezdívají "latinskoamerický Mandela", byl předloni odsouzen ke 13 letům vězení za "podněcování k násilí a protivládní spiknutí" kvůli demonstracím z roku 2014. Ledezma je již třetím rokem vězněn bez soudu za údajnou snahu o svržení prezidenta. Oba byli zadrženi v úterý v noci, dva dny po volbách do nového orgánu, které odsoudila nejen opozice, ale i Spojené státy, Evropská unie či řada států v regionu.

Venezuela se v pátek chystá na další masivní protivládní protesty. Opozice je svolala kvůli prvnímu zasedání Ústavodárného shromáždění, které považuje za nedemokratický Madurův nástroj k udržení se u moci. Prezident již dal najevo, že nový sbor by vedle změny ústavy měl převzít pravomoci parlamentu ovládaného opozicí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist