Venezuelské úřady v pátek vrátily do domácího vězení opozičního vůdce Antonia Ledezmu, kterého tajná služba zadržela v úterý v noci. Informovala o tom jeho manželka na Twitteru. Ledezma byl zadržen spolu s dalším klíčovým oponentem režimu Leopoldem Lópezem poté, co vyzývali k demonstracím proti prezidentovi Nicolási Madurovi v souvislosti s široce kritizovanou volbou Ústavodárného shromáždění.

Podle venezuelských médií bylo páteční propuštění bývalého starosty metropole Caracasu překvapivé vzhledem k tomu, že riziko protirežimních protestů v zemi nepominulo. Jeho manželka Mitzy Caprilesová na Twitteru uvedla, že bezprostředně po návratu domů prohlásil, že je "sklíčen z toho, že za mřížemi zůstává Leopoldo (López) a dalších 600 politických vězňů".

López, kterému někteří přezdívají "latinskoamerický Mandela", byl předloni odsouzen ke 13 letům vězení za "podněcování k násilí a protivládní spiknutí" kvůli demonstracím z roku 2014. Ledezma je již třetím rokem vězněn bez soudu za údajnou snahu o svržení prezidenta. Oba byli zadrženi v úterý v noci, dva dny po volbách do nového orgánu, které odsoudila nejen opozice, ale i Spojené státy, Evropská unie či řada států v regionu.

Venezuela se v pátek chystá na další masivní protivládní protesty. Opozice je svolala kvůli prvnímu zasedání Ústavodárného shromáždění, které považuje za nedemokratický Madurův nástroj k udržení se u moci. Prezident již dal najevo, že nový sbor by vedle změny ústavy měl převzít pravomoci parlamentu ovládaného opozicí.