Venezuelská tajná služba v noci z pondělí na úterý odvedla z jejich domovů dva významné opoziční vůdce Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu. Informovala o tom média s odvoláním na jejich rodinné příslušníky. Oba přední kritici prezidenta Nicoláse Madura, které předtím venezuelský režim poslal do domácího vězení, byli převezeni na neznámé místo dva dny po kontroverzních volbách Ústavodárného shromáždění, kvůli jehož ustavení chystá opozice velké protesty.

Agenti tajné služby známé pod zkratkou SEBIN přišli pro oba muže v noci. Na sociální síti Twitter bylo zveřejněno i video natočené sousedy, na němž skupina ozbrojených mužů a žen násilím odvádí bývalého starostu Caracasu Ledezmu oblečeného v pyžamu.

"Právě odvedli Leopolda z domu. Nevíme, kam ho vezou. Maduro ponese odpovědnost, jestli se mu něco stane," uvedla na Twitteru Lópezova manželka a přední opoziční aktivistka Lilian Tintoriová.

K zásahu došlo pouhé dva dny po kontroverzních volbách, ve kterých se rozhodovalo o vzniku Ústavodárného shromáždění. Volby provázely násilné protesty, při kterých zemřelo přes dvacet osob.

Maduro v první reakci označil volby za úspěch a pohrozil opozicí ovládanému parlamentu, že Ústavodárné shromáždění převezme jeho pravomoci. "Skončily sabotáže Národního shromáždění," prohlásil dnes nad ránem na adresu parlamentu před davem svých příznivců v centru Caracasu. "Někteří skončí v celách při nezbytném výkonu spravedlnosti," vzkázal opozičním poslancům, které označil za "parazitující buržoazii".

Ledezma den před svým zadržením zveřejnil projev ke stoupencům venezuelské opozice, které vyzval k jednotě, "vzájemné upřímnosti" a nápravě minulých chyb, díky čemuž by podle něho opozice mohla konečně uspět v klání se současnou socialistickou vládou. Právě názorová nejednota je podle některých kritiků jednou z příčin faktu, že se opozici ovládající parlament dosud nepodařilo sesadit stále méně oblíbeného prezidenta.

Západ stejně jako řada latinskoamerických zemí označil způsob volby sboru a snahu převzít pravomoci parlamentu za cestu k autoritářskému režimu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist