Polský prezident Andrzej Duda vrátil Sejmu, dolní komoře parlamentu, zákony o nejvyšším soudu a soudcovské radě i s odůvodněním svého veta. Oznámil to v pondělí prezidentův mluvčí Krzysztof Lapiński.

Duda před týdnem oznámil, že se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony, protože by daly přílišnou moc ministru spravedlnosti a současně generálnímu prokurátorovi v jedné osobě, který je navíc stranou ve sporech odehrávajících se před nejvyšším soudem.

Sejm by teoreticky mohl přehlasovat prezidentovo veto třípětinovou většinou hlasů při nadpoloviční účasti poslanců na tomto hlasování. Tak velkou většinu vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) k dispozici nemá.

PiS prosadila sporné zákony v Sejmu i Senátu navzdory kritice opozice i Evropské komise. K prezidentově překvapivému vetu - Duda až dosud plnil přání šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského - zřejmě přispěly i velké demonstrace proti novým zákonům.

Ale prezident minulé úterý podepsal třetí zákon z balíku soudní reformy, o obecných soudech, který podle kritiků umožní ministru spravedlnosti Zbigniewovi Ziobrovi podniknout čistku mezi předsedy a místopředsedy soudů.

Ziobro nyní prezidenta tak ostře kritizuje, že prezidentský palác vybídl premiérku Beatu Szydlovou, aby svého ministra umravnila.

PiS má v obou komorách polského parlamentu většinu. Strana tvrdila, že polská justice potřebuje očistu, jakou od pádu komunismu nezažila, a že má soudní reforma lidem vrátit spravedlnost. Kritici ale poukazovali na to, že sporné zákony zajistí parlamentní většině a vládě premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zruší dělbu moci, která je základem demokracie. To by podle nich umožnilo předsedovi PiS Jaroslawu Kaczyńskému nastolit v Polsku autoritářský režim.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist