O tom, jestli se do Prahy z Londýna přestěhují špičkoví odborníci na bankovnictví, rozhodne Evropská unie v listopadu. Na summitu v Bruselu, už bez účasti Velké Británie, se na tom domluvili lídři členských zemí EU.

Česko chce využít chystaného odchodu Británie z EU k tomu, aby do Prahy z Londýna přesídlil Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Tento úřad má na starosti dohled nad celým evropským bankovním sektorem. Provádí například zátěžové testy hlavních bank v unii nebo sjednocuje pravidla pro dohled nad jejich činností. Měl by přispět k tomu, aby se už neopakovala světová finanční krize z minulého desetiletí.

Agentura má zhruba 200 zaměstnanců včetně špičkových odborníků na bankovnictví. Její příchod do Prahy by tedy byl i otázkou prestiže. Podle analýzy Úřadu vlády, kterou mají HN k dispozici, by byl přesun těchto vysoce kvalifikovaných finančních expertů pro Česko jednoznačným přínosem. "Příchod EBA do Prahy by mohl přispět k rozvoji tuzemského finančního prostředí," doufá vláda. Podle ní by taky mohly spolu s EBA do Prahy své sídlo přenést i některé londýnské banky.

Zaměstnanci agentury by v Česku samozřejmě utráceli své peníze, stejně jako další finanční odborníci, kteří by za nimi jezdili na různá jednání. Tyto zisky Úřad vlády odhaduje na necelou půlmiliardu korun ročně.

Agenturu ale chtějí kromě Česka získat z Londýna i další země, například Německo, Francie, Lucembursko nebo Polsko. "Ta konkurence je opravdu velká," řekl na bruselském summitu EU premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Země unie se na summitu domluvily na kritériích, která o příštím sídle agentury EBA rozhodnou. Jsou platná i pro přesun Evropské lékové agentury (EMA), jež schvaluje léčiva, která se mohou v EU používat. I ona se musí po brexitu z Londýna přestěhovat. Země, které mají o obě nebo o jednu z agentur zájem, musí doložit, že zajistí jejich bezproblémové fungování. Jde například o vhodnou budovu, o zajištění mezinárodních škol pro děti zaměstnanců agentury nebo o prokázání, že kandidátské město či jeho okolí nabízí dostatek pracovních příležitostí pro manžele či manželky zaměstnanců.

Definitivní nabídky musí státy předložit do konce července. Česko podle informací HN jako sídlo agentury EBA nabídne současné sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), budovu Tokovo v Praze-Holešovicích. NKÚ se má v příštích letech stěhovat jinam. Vláda ale kromě této budovy zvažuje i další varianty.

Jak už HN informovaly, Česko chce odborníky na bankovnictví nalákat i poněkud netradičními způsoby. Podle zmiňovaného materiálu Úřadu vlády jim chce Česko nabídnout například roční rodinné vstupné do zoologické a botanické zahrady zdarma. Nebo kurzy češtiny. Tyto benefity prý "zvýší atraktivitu Prahy a tím i šance Česka na úspěch v konkurenci ostatních evropských metropolí".

Vláda chce ale špičkové evropské finančníky nalákat i na kvalitu života. "Praha je považována za jedno z nejbezpečnějších měst Evropy, navíc se stabilním politickým prostředím a s minimem extremistických názorových skupin," upozorňuje vládní materiál. Česko taky označuje jako zemi velmi tolerantní k sexuálním a náboženským menšinám. Vláda už vytvořila funkci národního zmocněnce pro českou kandidaturu na sídlo EBA.

Stal se jím Karel Dobeš, který má zároveň na starost spolupráci s evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA. Ta sídlí v Praze a Dobeš se na tom, že ji Česko před několika lety získalo, podílel.

Velkou překážkou pro český úspěch v souboji o sídlo EBA ale mohou být peníze. Platy zaměstnanců agentur EU závisí na životních nákladech v zemi, kde působí. V Praze by zaměstnanci EBA brali o více než 60 procent méně, než mají v Londýně. Finančně je tedy pro ně mnohem výhodnější přestěhovat se z Londýna do některé země západní Evropy.

Jde vesměs o vysoce kvalifikované zaměstnance, kteří v případě nedostatečného platového ohodnocení mohou z agentury odejít.

Slabinou Česka by tak mohla být i skutečnost, že se mu kvůli nízkým platům stále nedaří najít dostatek zaměstnanců pro agenturu GSA, která přitom v Praze sídlí už od roku 2012. 

Česko se neuchází o sídlo Evropské lékové agentury (EMA), která má zhruba 900 zaměstnanců a je považována za prestižnější agenturu než EBA. Materiál Úřadu vlády toto rozhodnutí zdůvodňuje mimo jiné tím, že případný přesun této agentury do Prahy by neúměrně zatížil dopravu z centra Prahy na pražské letiště. Pražská doprava by musela zvládnout nejen zaměstnance působící v agentuře, ale řadu dalších expertů, kteří do ní celoročně přijíždějí na odborná jednání.

O zisk agentury EMA má, kromě řady dalších zemí EU, zájem Slovensko. "Dokážu si představit, že bychom se mohli se Slovenskem vzájemně podpořit," řekl k tomu Sobotka.

Poté, co všechny státy předloží své přihlášky, posoudí je Evropská komise. Neměla by ale stanovit žádný žebříček, pouze vyhodnotí, do jaké míry každá země naplnila zadaná kritéria. O sídle agentur pak rozhodnou členské státy hlasováním. Česko v souboji o agenturu EBA podle diplomatických zdrojů nepatří mezi favority.