Přerušení diplomatických vazeb s Íránem, zastavení vysílání televize al-Džazíra a okamžité uzavření turecké vojenské základny v zemi vymáhají po Kataru Saúdská Arábie a další znepřátelené země. Podle agentury AP to vyplývá ze seznamu požadavků, který v pátek blokádou stižený Katar dostal prostřednictvím Kuvajtu. Pokud si Katar přeje krizi ukončit, musí se splněním požadavků souhlasit do deseti dní.
AP uvedla, že seznam požadavků obdržela od jednoho ze států, který je aktérem regionálního sporu. Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty 5. června přerušily s Katarem diplomatické styky i dopravní spoje. K podobným postihům později sáhly i další země, jako je Jordánsko a Jemen. Nyní již Katar izoluje přes deset blízkovýchodních i afrických států.
Skupina zemí kritizující Katar tvrdí, že tato malá, ale bohatá země podporuje radikální islamistické skupiny. Zároveň prý napomáhá šíitskému Íránu, který je hlavním regionálním rivalem sunnitské Saúdské Arábie.
Na seznamu je podle AP požadavek na uzavření íránských diplomatických misí a vyhoštění členů íránských revolučních gard, stejně jako zrušení společných vojenských operací. Dále přerušení styků s organizacemi, jako je Muslimské bratrstvo, Islámský stát, al-Káida a Hizballáh. Kromě uzavření Al-Džazíry také uzavření všech dalších médií financovaných Katarem, což jsou servery Middle East Eye a al-Arabi al-Džadíd, stejně jako stanice Arabi21.
Dalším požadavkem je ukončení vojenské spolupráce s Tureckem, ukončení podpory jednotlivců i organizací, které Saúdská Arábie a její spojenci řadí k teroristickým, vydání teroristů a hledaných osob, ukončení zásahů do vnitřních záležitostí kritizujících zemí, ukončení spolupráce s disidenty ze Saúdské Arábie a jejích spojenců. Dále zaplacení kompenzací za škody a lidské životy dotčené katarskou politikou v minulých letech. Katar má s ostatními státy z oblasti Perského zálivu navázat vojenskou, ekonomickou i sociální spolupráci. Pokud na tyto požadavky do deseti dní nepřistoupí, pak seznam pozbude platnosti. Dokument ale neuvádí, jaký bude v tomto případě další postup zemí kolem Saúdské Arábie.
Katar vznesená obvinění popírá a tvrdí, že blokáda je porušením mezinárodního práva. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání už dříve sdělil, že země kvůli tlaku svou zahraniční politiku nezmění. Jednání o ukončení sporu se kromě Kuvajtu snaží zprostředkovat i Turecko, Maroko, Pákistán či Francie.
Ankara nedávno schválila posílení své vojenské posádky v Kataru, kde zhruba 150 tureckých vojáků působí od dohody z roku 2014. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil blokádu Kataru za nepřijatelný trest smrti a odsoudil ji jako "nehumánní a odporující islámským hodnotám". Turecký ministr obchodu Bülent Tüfenkci v pátek řekl, že od zahájení blokády se objem tureckého exportu do Kataru ztrojnásobil. Turecko posílá potraviny a další zboží do Kataru letecky a vyslalo tam už i loď. Po moři Katar zásobuje také Írán, který tam denně posílá 1000 tun ovoce, zeleniny a dalších potravin.
Americké ministerstvo zahraničí tento týden vyjádřilo rozpaky nad tím, že státy izolující Katar stále nepředložily seznam svých požadavků. Ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že doufá, že budou "rozumné a uskutečnitelné".
Podle některých analytiků se skupině kolem Rijádu nelíbí asertivní a otevřená politika Kataru. "Saúdská Arábie chce zůstat hlavním hráčem v Perském zálivu," domnívá se Ajham Kamal z poradenské agentury Eurasia Group. Za sporem je i katarská televize al-Džazíra, která kritizuje autoritářská vedení některých arabských zemí. Saúdská Arábie a Jordánsko již pobočky této televize uzavřely.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist