Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega zemřel v noci z pondělí na úterý ve věku 83 let. Oznámil to podle agentury Reuters panamský prezident Juan Carlos Varela na Twitteru. Generál Noriega ovládal Panamu jako vrchní velitel armády šest let od roku 1983. Při vojenské invazi ho v roce 1989 svrhli Američané.

Noriega byl hospitalizován od března, kdy se podrobil operaci, která měla odstranit nádor na mozku. Ale kvůli krvácení byl nutný další zásah a exdiktátor byl v kritickém stavu. Kvůli operaci byl dočasně propuštěn z vězení, kde si odpykával dvacetiletý trest, mimo jiné za vraždy politických oponentů v 80. letech.

Zprvu spojenec USA upadl v nemilost Washingtonu koncem 80. let kvůli vazbám na kolumbijský drogový kartel. Diktátora, který byl v 60. letech informátorem CIA, svrhla na konci roku 1989 americká vojenská invaze, při níž podle OSN přišlo o život kolem 500 panamských civilistů.

V roce 1992 byl Noriega v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest si v USA odpykával do roku 2010. Pak byl vydán k soudu do Francie a odtud následně do Panamy, kde rovněž skončil ve vězení.