Stav francouzsko-ruských vztahů byl v pondělí hlavním tématem rozhovorů francouzského a ruského prezidenta ve Versailles. Téměř tříhodinové jednání Emmanuela Macrona a Vladimira Putina se zaměřilo na situaci v Sýrii a na Ukrajině, ale nevyhnulo se ani postavení gayů v Čečensku, kteří jsou podle západních kritiků vystaveni brutálním represím. "O neshodách jsme hovořili otevřeně," řekl novinářům Macron.
Paříž má zájem na spolupráci s Ruskem při řešení syrského konfliktu, prioritou je boj proti terorismu, řekl francouzský prezident na společné tiskové konferenci s Putinem. Francie je stoupencem demokratického přechodného období v Sýrii s tím, že celistvost země bude zachována. "Červenou čarou je v Sýrii užití chemických zbraní," řekl Macron a dodal, že podobný vývoj by mohl vyvolat francouzskou odvetu. O její povaze se nezmínil.
Francouzský prezident připustil, že během jednání s Putinem se vyskytly neshody. Oba státníci prý o nich jednali otevřeně. Problém údajného vměšování ruských hackerů do francouzských prezidentských voleb, o nichž psala francouzská média, ale podle obou státníků předmětem jednání nebyl. "Tato obvinění nejsou založena na faktech," konstatoval Putin.
Emmanuel Macron na tiskové konferenci po setkání s Vladimirem Putinem kritizoval chování ruských médií. "Ať jde o Sputnik nebo jiná média, dle mého názoru se tato média nechovala korektně, tak jak bychom očekávali od žurnalistů. Chovali se jako šiřitelé propagandy a lživých informací," odpověděl Macron na otázku novinářky ruské státní televize RT.
Putin na tiskové konferenci vyjádřil optimismus ohledně společného řešení hlavních světových krizí. "Vidíme společnou platformu, pokud jde o klíčové mezinárodní problémy," řekl ruský prezident. Konkrétně se zmínil o boji s terorismem, řešení krizí v Sýrii a na Ukrajině a o napjaté situaci kolem severokorejských jaderných a raketových testů.
Macron během prezidentské kampaně nešetřil na adresu Ruska silnými slovy, mimo jiné tvrdil, že Rusko a Francie nevyznávají stejné hodnoty. Nový francouzský prezident svému ruskému partnerovi nezapomněl podporu, kterou Putin před volbami poskytoval Macronově protikandidátce Marine Le Penové. Pozvání pro Putina k návštěvě Francie bylo proto podle pařížského tisku překvapením.
Debata byla podle Macrona věnována i Ukrajině. Paříž si podle prezidenta přeje, aby se takzvaná normandská skupina, sdružující Francii, Rusko, Německo a Ukrajinu, setkala co nejdřív.
Macron novinářům řekl, že se v besedě s Putinem zmínil i o situaci v Čečensku, kde podle ochránců lidských práv dochází k bezohlednému pronásledování gayů. Macron prý Putinovi řekl, že ohledně těchto otázek bude "neustále ve střehu".
Před versailleským palácem provázela dnes Putinův příjezd demonstrace, jejíž účastníci vyzývali k ukončení represí proti čečenským homosexuálům. Rusko, a zejména čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jakékoli pronásledování popírají.
Na dálku pondělní jednání prezidentů komentovala i Le Penová. Na twitteru dala najevo radost, že šéf Kremlu přijel do Francie, a konstatovala, že vztahy obou zemí se musejí normalizovat. Putin s Le Penovou jednal v Kremlu letos v březnu a na tomto setkání ruský prezident ani v dnes nevidí nic mimořádného. "Proč bychom odmítali cizí politiky, kteří stojí o zlepšení vztahů s Ruskem?" řekl novinářům. Jednání prý neznamenalo, že Rusko se chce vměšovat do francouzských voleb.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist