Írán vybudoval třetí podzemní továrnu na výrobu balistických raket a bude ve svém raketovém programu nadále pokračovat. Oznámil to generál íránských revolučních gard Amír Alí Hadžízádeh, jehož slova podle agentury Reuters pravděpodobně dál zvýší napětí na Blízkém východě i mezi Íránem a Spojenými státy.

"V uplynulých letech revoluční gardy vystavěly třetí íránskou podzemní továrnu... Budeme energicky pokračovat v dalším rozvoji našich raketových kapacit," prohlásil Hadžízádeh.

Americký prezident Donald Trump v neděli Írán obvinil ze zodpovědnosti za velkou část nestability na Blízkém východě. Íránský prezident Hasan Rúhání na to reagoval v pondělí prohlášením, že Írán bude pokračovat v testech balistických raket a nebude se ptát Američanů na svolení.

"Je přirozené, že naši nepřátelé Amerika a sionistický režim (Izrael) jsou rozhořčeni naším raketovým programem, protože chtějí vidět Írán slabý," konstatoval Hadžízádeh.

Trump kritizuje rovněž dohodu, kterou Teherán uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi včetně USA, za bývalého prezidenta Baracka Obamy, o omezení svého jaderného programu výměnou za uvolnění dlouholetých mezinárodních sankcí. Trumpova vláda letos uvalila na několik íránských firem a jednotlivců nové sankce.

Související