V takřka bezprecedentním kroku americké historie americký prezident Donald Trump v úterý na hodinu propustil ředitele americké federální vyšetřovací agentury FBI Jamese Comeyho.
Podle oficiálního zdůvodnění kvůli jeho chybám při vyšetřování okolností, za kterých jeho bývalá rivalka z prezidentského klání Hillary Clintonová užívala v někdejší roli ministryně zahraničí USA (v letech 2009 až 2012) soukromý e-mailový účet.
Aféra, která hýbala loňskou prezidentskou kampaní, je ale už prakticky uzavřena.
Stále živá je naopak kauza, ve které americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pod dosavadním vedením Jamese Comeyho šetřil možné kontakty lidí z Trumpova volebního štábu s Rusy.
Překvapivé odvolání Comeyho tak nevyhnutelně vede k podezření, že skutečným důvodem tohoto kroku je prezidentova snaha vyšetřování zastavit nebo zpochybnit.
Trump podle vzoru Nixon?
Prezident Trump možné propojení svého týmu s Rusy opakovaně odmítá.
Kvůli těmto kontaktům ale musel už v únoru rezignovat jeho poradce pro národní bezpečnost, generál Michael Flynn.
Loni v prosinci podle FBI jednal s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem o možnosti zrušení amerických sankcí uvalených na Rusko po anexi Krymu.
Kvůli loňskému kontaktu s Kisljakem se pak Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions v únoru stáhl z dozoru nad vyšetřováním celé kauzy.
Vyšlo také najevo, že kontakty s Rusy udržovali nejméně další čtyři lidé z Trumpovy kampaně a také jeho zeť a klíčový poradce Jared Kushner.
Jen před pár dny prohlásila bývalá náměstkyně ministerstva spravedlnosti Sally Yatesová během slyšení v Kongresu, že generál Flynn byl po svém nástupu do Bílého domu "ze strany Moskvy vydíratelný".
"Je to nixonovské," přirovnal demokratický senátor Bob Casey Comeyho úterní odvolání k praktikám bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona. Ten v roce 1973 před svým nuceným odchodem z Bílého domu – kvůli aféře Watergate – v jednu chvíli vyhodil ministra spravedlnosti i jeho náměstka.
Bílý dům spojování Comeyho odvolání s ruskou kauzou odmítá. "Dnešní krok s tím nemá nic společného," uvedla poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová.
Politici z americké Demokratické strany ale požadují, aby ministr spravedlnosti jmenoval zvláštního nezávislého vyšetřovatele, který by ruskou kauzu převzal. Případně by podle nich celou věc mohla vyšetřit nadstranická komise Kongresu.
"Pokud ministerstvo spravedlnosti neurčí nezávislého vyšetřovatele, každý Američan bude právem předpokládat, že za vyhazovem ředitele Comeyho je snaha něco zakrýt," uvedl Chuck Schumer, vůdce demokratů v americkém Senátu.
Pochybují i republikáni
Mnozí republikáni se mezitím za prezidenta Trumpa postavili.
Podle nich je dostačující, když v Kongresu budou záležitost dál šetřit výbory pro tajné služby ze Sněmovny reprezentantů a Senátu.
I mezi některými republikány ale vyvolalo prezidentovo náhlé rozhodnutí pochyby. "Jsem znepokojen načasováním a odůvodněním ukončení funkce ředitele Comeyho. Jeho odvolání dál komplikuje už tak dost složité vyšetřování mého výboru," uvedl republikán Richard Burr, předseda senátního výboru pro tajné služby.
Podle republikánského senátora Johna McCaina, který už dříve prosazoval vytvoření nadstranické kongresové komise, potvrzuje prezidentovo rozhodnutí odstranit ředitele FBI "naléhavost vzniku takové komise".
Spekulace a pochyby o skutečných příčinách Comeyho odvolání posílily i nesrovnalosti mezi oficiálním vyjádřením amerického ministerstva spravedlnosti, pod které FBI spadá, a výroky prezidenta Trumpa.
Podle ministerstva Comey svým "problematickým" vedením kauzy e-mailů Hillary Clintonové "poškodil věrohodnost FBI" a "odmítl se poučit z vlastních chyb".
Prezident Trump pak ale v separátním odvolávacím dopise Comeymu napsal: "I když velmi oceňuji, že jste mě při třech nezávislých příležitostech ujistil, že nejsem vyšetřován, přesto se ztotožňuji s názorem ministra spravedlnost, že nejste schopen efektivně vést agenturu."
Podle demokratů tím sám prezident Trump jasně odkazuje na ruskou kauzu. I podle republikánského kongresmana Justina Amashe jde o "podivnou poznámku".
Za pomoc vyhazov
Demokraté navíc připomínají, že v záležitosti s e-maily bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové ředitel Comey v loňské kampani Trumpovi spíše pomohl, než že by jej poškodil.
V červenci loňského roku Comey sice celé vyšetřování uzavřel s tím, že Clintonová si počínala "mimořádně neopatrně", když komunikovala prostřednictvím svého soukromého e-mailu, nevznesl ale proti ní žádné obvinění.
Loni v říjnu, pouhé dva týdny před prezidentskými volbami, ve kterých spolu Clintonová a Trump tvrdě soupeřili, ale Comey kauzu znovu otevřel kvůli prověření nově zajištěných e-mailů.
A Donald Trump ho tehdy velmi chválil.
Hillary Clintonová je nyní přesvědčena, že jí tímto krokem James Comey prohrál prezidentské volby. Uvedla to minulý týden v rozhovoru s novinářkou Christiane Amanpourovou ze stanice CNN.
Američtí demokraté k tomu doplňují dotaz.
Pokud by byl Trump s Comeym opravdu nespokojen kvůli kauze s e-maily Hillary Clintonové, proč ho neodvolal hned po svém nástupu do Bílého domu?
Pochyby podle nich vzbuzuje, že hlavním autorem oficiálního odůvodnění Comeyho odvolání je náměstek ministerstva spravedlnosti Rod Rosenstein, kterého Trump jmenoval před dvěma týdny.
Některá média, například New York Times, pak ještě upozorňují na jednu "bizarní" okolnost.
James Comey byl v úterý odvolán jen pár hodin před tím, než pak Bílý dům oznámil, že Donald Trump v Bílém domě ve středu přijme ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Vtip to tedy nebyl
Comey se o svém vyhazovu v úterý dozvěděl během jednání v kanceláři FBI v Los Angeles. Nejprve si údajně myslel, že je to vtip. Zasmál se a dodal, že to je "docela dobrý žert".
Od doby Edgara Hoovera, který vedl FBI od jejího založení v roce 1935 až do své smrti v roce 1972, jsou ředitelé FBI jmenováni na 10 let. Comey, kterého do funkce jmenoval v roce 2013 prezident Barack Obama, si zatím odsloužil necelé čtyři roky.
V poválečné historii USA je to teprve podruhé, co byl šéf FBI předčasně odvolán. Poprvé se to stalo v roce 1993. Prezident Bill Clinton tehdy ale musel stáhnout tehdejšího ředitele agentury Williama Sessionse kvůli jeho osobním etickým prohřeškům.
Vedením FBI byl teď pověřen dosavadní Comeyho zástupce Andrew G. McCabe. Podle úterního prohlášení Bílého domu začalo "okamžitě hledání" nového ředitele.
Jeho jmenování musí schválit americký Senát, kde mají republikáni potřebnou většinu hlasů. Z reakcí amerických politiků, analytiků a komentátorů je ale už teď zřejmé, že schvalovací proces bude řešit jinou zásadní otázku.
Proč byl odvolán James Comey?
Prezident Donald Trump na Twitteru uvedl, že k němu "už nemůže mít důvěru".
Cryin' Chuck Schumer stated recently, "I do not have confidence in him (James Comey) any longer." Then acts so indignant. #draintheswamp
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 10, 2017
Republikánský senátor Jeff Flake ale také tweetem vystihl zásadní pochybnost: "Několik posledních hodin jsem se snažil najít přijatelné vysvětlení, proč byl Comey vyhozen právě teď. A nedokázal jsem to."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist