V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,75 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Pro ni hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, informoval o nich deník Le Figaro.
Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů. To je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.
Finále dvou nejúspěšnějších přijde na řadu za dva týdny. Podle dvou průzkumů by měl Macron porazit vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou v poměru 62 ku 38, respektive 64 ku 36 procentům. Podle mnohých budou volby referendem o postoji Francouzů k Evropské unii, podobně jako loňské hlasování Britů o brexitu.
Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran - socialistů a republikánů, kteří Francii střídavě vládli od konce druhé světové války - nedostal do druhého kola prezidentského klání.
Pravicový expremiér François Fillon i socialista Benoit Hamon uznali porážku. Oba v druhém kole podpoří Macrona. Levicový Mélenchon odmítl podpořit jednoho z jeho dvou postupujících soupeřů. Apeloval na svých 450 tisíc voličů, aby jednali podle vlastního svědomí.
Euro v reakci na odhady výsledků v úvodu obchodování v Asii posílilo vůči dolaru o dvě procenta a vyšplhalo se na 1,09395 USD, tedy nejvýše za zhruba pět a půl měsíce.
První byly sečteny hlasy v zámořských regionech Francie. V Guayaně, na Martiniku a v Réunionu překvapivě zvítězil Mélenchon. V Guadeloupe zvítězil s 30 procenty Macron.
Z jedenácti uchazečů o prezidentské křeslo v Elysejském paláci měli reálnou šanci probít se do druhého kola jen čtyři. Vedle zmíněné šéfky protiimigrační Národní fronty Marine Le Penové je to někdejší ministr socialistické vlády, dnes centrista Emmanuel Macron, pravicový expremiér Francois Fillon a radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Pátému v pořadí, socialistovi Benoitu Hamonovi, se už valné naděje nedávají.
Volby na francouzském území odstartovaly v osm hodin ráno a volební místnosti byly otevřené nejdéle do osmi hodin večer. Obyvatelé některých zámořských území již odvolili v sobotu.
Veškeré dění týkající se francouzských voleb jsme sledovali v on-line reportáži.
On-line reportáž
Přejeme pěkné nedělní ráno, vítejte u dnešní on-line reportáže z francouzských voleb. Volební místnosti se právě otevírají.
Polls have just opened in #France for voting in the Presidential election. Early birds here in central #Paris #ElectionsPresidentielles2017 pic.twitter.com/5SuvV4i0Yr
— Gavin Lee (@GavinLeeBBC) 23. dubna 2017
Volby ve Francii už dnes! Antievropská aktivistka, levičák proti EU, populista, nudný panák... kdo vyhraje? https://t.co/8T7os6APZr
— Marek Hudema (@Marek_Huhu) 23. dubna 2017
Ve Francii se dnes koná první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Výsledky posledních průzkumů potvrzují minimální rozdíly mezi čtyřmi hlavními kandidáty:
- Emmanuel Macron, centrista, který má podporu 23 až 24,5 procenta hlasů.
- Nacionalistka Marine Le Penová může získat 22 až 23 procent hlasů.
- Pravicový kandidát Francois Fillon měl podle průzkumů podporu 19 až 21 procent potenciálních voličů.
- Na čtvrtém místě je reprezentant radikální levice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 procenta hlasů.
Začalo 1. kolo francouzských prezidentských voleb. Komu z největších favoritů byste dali hlas v 1. kole? #France2017
— DVTV (@DVTVcz) 23. dubna 2017
Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl vysoký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Na dnešek přichystaly francouzské úřady přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 000 policistů a 7000 vojáků.
Aux Urnes, Citoyens! I když to máte tentokrát hodně těžký. https://t.co/NdvGJXw8sp
— David Klimeš (@david_klimes) 23. dubna 2017
Tipuju, že nakonec pošlete dál Fillona...
Volební místnosti se uzavřou se na většině území v 19:00 středoevropského letního času. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00. Až poté budou známy první odhady. Belgická média mohou ale s prvními čísly přijít dříve, protože nejsou omezena francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat odhady před uzavřením všech volebních místností.
Nejistota výsledků je dána vysokým množstvím nerozhodnutých voličů, kterých je kolem 30 procent. Volební účast se odhaduje na 78 procent.
Soukromý život jednoho z kandidátů na post francouzského prezidenta Emmanuela Macrona připomíná román z červené knihovny. Jeho vztah s o 24 let starší ženou, která byla jeho učitelkou na střední škole, poutá velkou pozornost médií. Nejen kvůli neobvyklému věkovému rozdílu. Brigitte Macronová se aktivně podílí na předvolební kampani svého muže.
Jednou z prvních voliček byla Penelope Fillonová, manželka konzervativního kandidáta na prezidenta Francoise Fillona. Hlasovala v Solesmes, na severozápadě Francie.
Francouzi byli zvyklí, že dopředu znají dva nejsilnější kandidáty na prezidenta, kteří se později utkají ve druhém kole voleb. Letošní prezidentské volby, které se konají v neděli 23. dubna, jsou ale jiné. Kandidáti tradičních stran pohořeli a největší šance mají ti, kteří více či méně stojí mimo hlavní proud. Podívejte se na infografiku.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble neskrývá obavy z případného postupu Le Penové nebo Mélenchona do druhého kola. "Není tajemství, že bychom bláznivě neslavili, kdyby výsledkem hlasování bylo druhé kolo s Le Penovou a Mélenchonem," prohlásil a dodal, že podobný scénář by znamenal ohrožení globální ekonomiky.
Zájem o výsledek projevuje také zámoří. Prezident USA Donald Trump po čtvrtečním teroristickém útoku na Champs-Élysées předpověděl, že okolnosti nahrávají Le Penové. Jeho předchůdce Barack Obama ve čtvrtek telefonicky hovořil s centristou Macronem.
Kampaň před prezidentskými volbami ve Francii je obrazem morálního úpadku a nezodpovědnosti. Kandidáti přepisují dějiny, nadbíhají Rusku, ruší euro či rovnou rozpouštějí Evropskou unii. Ať vyhraje kdokoliv, po těchto volbách už nebude Francie stejná, tvrdí analytik prestižního pařížského institutu Sciences Po.
Francouzský prezident má řadu pravomocí a jeho volba ovlivní nejen budoucnost Francie. Hlavními tématy, podle kterých se voliči rozhodují, jsou bezpečnost, vztah s Evropskou unií nebo přistěhovalectví. Projděte si profily kandidátů, průzkumy i francouzský volební systém v přehledné grafice.
Novináři čekají u školy na severu Francie ve městě Henin-Beaumont, kde bude později dopoledne volit prezidentská kandidátka Marine Le Penová.
Au nom de ma profession, mes excuses à tous les habitants d'Hénin-Beaumont pour le dérangement.#ElectionsPresidentielles2017 pic.twitter.com/ohc2uEfX47
— Pierre Tremblay (@tremblay_p) 23. dubna 2017
Politickým trendem současnosti je sázet na izolacionismus. Nejprve se musíme postarat o naše vlastní domácí problémy, teprve pak se budeme případně zabývat světem kolem a naší zodpovědností za něj, hlásají mnozí politici v často dost šovinisticky a nenávistně zabarvených projevech. Francouzi se nyní rozhodují, zda v tom budou následovat Američany či Brity, nebo se naopak otočí zády k protiunijním křiklounům. Přečtěte si komentář Teodora Marjanoviče.
Dnes to je hodně důležité hlasování,přeji 45 mil.franc.voličů šťastnou ruku! Rozhodnou o budoucnosti Francie,ale také o příštím fungování EU
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 23. dubna 2017
Současný francouzský prezident Francois Hollande již také volil. Svůj hlas vhodil do urny ve městě Tulle na jihovýchodě Francie.
U volební místnosti ve městě Henin-Beaumont protestovalo šest aktivistek z feministického hnutí Femen. Dvě z nich měly na sobě masky Marine Le Penové a ironicky volaly "Marine, President", zatímco je uklidňovala policie.
Le retour des FEMEN à Henin-Beaumont #Presidentielle2017 pic.twitter.com/GpNujIqyLY
— VDN Hénin (@VDNHenin) 23. dubna 2017
Francouzské volby pravděpodobně vnesou na finanční trhy větší rozkolísanost. Pokud do druhého kola postoupí investory pozitivně vnímaní kandidáti Macron nebo Fillon, mělo by to pro akciové trhy znamenat dobrou zprávu a úlevu. Naopak vítězství Le Penové nebo Mélenchona by bylo pro trhy zemětřesením. Komentář Richarda Miřátského čtěte zde.
Francouzská média hlásí čísla účasti ve volbách ze zámořských oblastí Francie:
- Martinik: 34.82%
- Francouzská Guyana: 37.31%
- Guadeloupe: 34.17%
- Wallis a Futuna: 49,15%
- Nová Kaledonie: 19.86%
K urnám zde přišlo znatelně méně voličů než před pěti lety. Volby nicméně stále pokračují i zde. Například voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu, budou hlasovat ještě dnes. Výsledky jejich hlasování ale budou moci být oznámeny také až po nedělních 20:00, kdy skončí volby v kontinentální Francii.
Centristický kandidát na prezidenta Emmanuel Macron volil spolu se svou ženou Brigitte Macronovou v přímořském městě Le Touquet v severní Francii.
Lidé postávají a čekají, až budou moci vhodit hlas svému favoritovi i u ambasád dalších měst, například v Berlíně a Londýně.
1er tour de l'élection présidentielle. Dimanche, 09h30 devant l'ambassade de France à #Berlin pic.twitter.com/1cwBZ7LVGb
— Yannick Pasquet (@yayaberlin) 23. dubna 2017
Longue attente pour les Français qui votent à Londres. Plusieurs centaines de mètres de queue devant le lycée Charles de Gaulle. pic.twitter.com/weCTJpDFFQ
— Vincent Collen (@VincentCollen) 23. dubna 2017
Krátce po Emmanuelu Macronovi následovala v hlasování Marine Le Penová ve své baště Hénin-Beaumont, rovněž na severu země, kde s přehledem zvítězila ve všech posledních volbách.
Policie evakuovala hlasovací místnost ve městě Besancon na východě Francie. Důvodem bylo ukradené auto, které někdo před místem nechal opuštěné a nastartované, informovalo francouzské ministerstvo vnitra. Specialisté přijeli podezřelý vůz zkontrolovat kvůli případným rizikům.
Chcete vědět, v kolik a co se dnes ve Francii děje? Článek @POLITICOEurope nabízí přehled: https://t.co/Fv4DmFT6NW
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
Prvni kolo prezidentskych voleb ve Francii sleduju:
— Miloš Čermák (@cermak) 23. dubna 2017
Návštěvnost volebních místností se okolo poledne prakticky rovnala volební účasti v roce 2012. V prvním kole zatím činí 28,54 procenta, před pěti lety to bylo 28,29 procenta.
FRA ministerstvo vnitra: Volební účast dosáhla v poledne 28,54%.
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
* @stefandevries připomíná, že v roce 2012 to bylo 28,29%
V Paříži odhlasoval i pravicový kandidát na prezidenta Francois Fillon.
Volební místnosti na východě Francie opět po evakuaci otevřely. Pyrotechnici zkontrolovali podezřelé ukradené auto, neidentifikovali žádnou hrozbu. Podle mluvčího ministerstva vnitra Pierra-Henryho Brandeta nebyly doposud v průběhu prvního kola prezidentských voleb zaznamenány žádné další incidenty.
Jak upozorňuje reportér Reuters, volební účast v části Francie, kde by měla mít Le Pen velkou podporu, je výrazně nižší než v roce 2012. https://t.co/WjW849PAuJ
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
Ve městě Trappes, na západ od Paříže, odhlasoval i socialistický kandidát na prezidenta Benoit Hamon.
Jean-Luc Mélenchon vhodil svůj hlasovací lístek ve volební místnosti v Paříži.
Ze všech výzev, před nimiž EU stojí, však pro budoucnost Evropy a možná celého světa mají největší význam nadcházející prezidentské volby ve Francii. Průzkumy naznačují, že vítězem se nakonec může stát kterýkoli ze čtyř favorizovaných uchazečů. Význam a opravdovou závažnost dodává této nejistotě skutečnost, že dva ze čtveřice, vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová a lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon, podporují politiky výrazně vybočující z hlavního proudu francouzské a evropské politiky. Pokud jeden z nich ve druhém, rozhodujícím kole voleb 7. května zvítězí, mohlo by to znamenat konec francouzského členství v EU i NATO, což by nad oběma organizacemi – a celou Evropou – vzneslo existenční otázky. Přečtěte si komentář Richarda N. Haase.
Chcete vědět, koho byste ve Francii volili? @France24_en nabízí volební kalkulačku i pro cizince: https://t.co/4rtfAFQlN7 pic.twitter.com/gRJBn8iVyi
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
Volební účast v poledne dosáhla na 28,54 procenta. Je tady skoro stejně vysoká jako v roce 2012, kdy se konaly poslední prezidentské volby. U volebních místností je rušno, nikde jsem ale zatím neviděla fronty. Některé z nich hlídají ozbrojení vojáci. Jako třeba volební místnost ve 14c pařížském okrsku, která je jen kousek od památníku holokaustu. Na bezpečnost tu dohlíží tři policisté, další policejní auto parkuje jen kousek odtud. "Nevadí mi to, cítím se díky tomu bezpečně," řiká osmadvacetiletá Charlotte, která právě odvolila. Z Paříže píše zpravodajka HN Simone Radačičová.
Nynější prezident Francois Hollande řekl, že nejlepší zprávou těchto voleb by bylo ukázat, že demokracie je silnější než cokoli jiného, tím, že lidé půjdou k volbám.
"Jsou garancí, že Francouzi mají toto základní právo zvolit si svoji budoucnost," uvedl Hollande k bezpečnostním opatřením, která volby provázejí.
La queue pour rentrer à l'ambassade de France à Prague #ElectionPresidentielle2017 pic.twitter.com/b1hitOnG6c
— David Loyer (@da_loyer) 23. dubna 2017
Letošní prezidentské volby ve Francii jsou nejdůležitější za několik generací, říká v rozhovoru s HN Martin Michelot, francouzský politolog žijící v Praze. V rodinách a mezi přáteli jsou proto diskuse o politice mnohem bouřlivější než dřív. Zároveň je ale značná část Francouzů z politiky zklamaná. Prohlašují, že volit buďto nepřijdou, nebo podpoří extremistické kandidáty. Celý rozhovor si přečtěte zde.
Švýcarská centrální banka (SNB) je připravena podniknout kroky ke zmírnění tlaku na růst švýcarského franku, který by mohl pramenit z výsledku voleb. Uvedl to šéf SNB Thomas Jordan v rozhovoru pro televizi Bloomberg TV.
Švýcarská měna je považována za bezpečnou investici v období nejistoty. Investoři se nyní obávají, že případný úspěch euroskeptických kandidátů Marine Le Penové a Jeana-Luka Mélenchona by mohl vyvolat otázky ohledně budoucnosti Francie v Evropské unii a rozvířit finanční trhy.
Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v sobotu uvedl, že ECB by po prvním kole francouzských prezidentských voleb mohla v případě potřeby poskytnout nouzové financování francouzským bankám. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že takovýto krok nebude zapotřebí.
Na průběh voleb dohlíží na 67 tisíc vojáků, strážníků a policistů. Na první pohled je vidět jejich silnější přítomnost v ulicích Paříže. Některé volební místnosti navíc hlídají i soukromé bezpečnostní agentury.
Vítězství kandidátky krajní pravice Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách by podle analytiků mohlo představovat významné riziko pro evropské akciové trhy a vyvolat obavy ohledně budoucnosti eurozóny.
"Pokud by se do (prezidentského) úřadu dostala Le Penová, mělo by to na (finanční trhy) větší vliv než Trump či brexit," uvedl analytik Paul Griffiths ze společnosti First State Investments. "Zpochybnilo by to samotnou existenci eura," dodal.
V Berlíně a Londýně si kvůli vykonání občanské povinnosti museli Francouzi vystát dlouhé fronty. "Myslím, že v Londýně přijde volit asi 50 tisíc lidí, takže nás čeká perný den," uvedl předseda komise v jedné z volebních místností v britské metropoli.
Ve Washingtonu se před volbami zaregistrovalo přes 11 tisíc voličů. V USA a Kanadě se dohromady přihlásilo asi 200 tisíc osob, ve Spojených státech jich je oproti minulým volbám o 30 procent více. Pouze francouzský konzulát v New Yorku byl v sobotu odpoledne nakrátko evakuován po nahlášení bomby.
Průzkum agentury Reuters mezi analytiky devizových trhů ze začátku dubna signalizoval, že euro by se v případě vítězství Le Penové mohlo propadnout zhruba o pět procent. Dostalo by se tak na nejslabší úroveň za téměř 15 let a do blízkosti parity s dolarem.
Hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung již v lednu varoval, že samotný postup Le Penové do druhého kola voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie.
French voters make their choice across the world: 📷 from India, Germany, Israel, UK, Tunisia and Lebanon #France2017 #Jevote pic.twitter.com/xoWcqSpbIe
— AFP news agency (@AFP) 23. dubna 2017
U amerických volebních místností vládla v důsledku "současného kontextu" mimořádná bezpečnostní opatření, podobně jako ve Francii.
Americký prezident Donald Trump se domnívá, že čtvrteční atentát v Paříži "zřejmě pomůže" výsledku Marine Le Penové. Vlna útoků podle jedné voličky v argentinském Buenos Aires rezonuje i v zahraničí. "Hodně lidí jde volit, podle mě je atentáty mobilizují," myslí si Noémie Nabelová.
Dojít od začátku na konec fronty trvalo filmaři sedm minut. Někteří voliči čekali i hodinu a půl, aby mohli vhodit svůj hlas.
It took 7 minutes to film the entire line of #London-based French voters - who had to wait over 1.5 hours - from beginning to end. #JeVote pic.twitter.com/GLzQyVdv2L
— euronews (@euronews) 23. dubna 2017
Belgické okénko do francouzských voleb: podle exit pollu vede Macron, druhá je Le Penová, třetí Fillon. https://t.co/DcZ616qkzA
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 23. dubna 2017
Francouzští občané jdou k prvnímu kolu prezidentských voleb na francouzské velvyslanectví v Praze. Potrvají do dnešních 19.00 hodin. pic.twitter.com/8vBvXBn2Bc
— Adam Hecl (@AdamHecl) 23. dubna 2017
Very interesting election currently taking place in France.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23. dubna 2017
Volební účast činila vpodvečer 69,42 procenta, oznámila komise. V roce 2012 to bylo ve stejnou dobu 70,59 procenta, a v roce 2007 dokonce 73,87 procenta. Naopak menší zájem byl o volby hlavy státu v roce 2002, kdy se k volebním urnám dostavilo 58,45 procenta oprávněných voličů.
Vyšší účast by pravděpodobně byla výhodou pro favorita voleb, centristu Emmanuel Macrona, který nemá stabilní voličskou základnu a který se hodně opírá o hlasy nejmladších voličů. Naopak nižší účast by mohla nahrávat mimo jiné jeho hlavní soupeřce, kandidátce krajní pravice Marine Le Penové.
Volnost, rovnost, bratrství je v dnešní Francii jen prázdná fráze. Rozhovor s Markétou Hodouškovou o volbách v Respektu.
Volnost, rovnost, bratrství je v dnešní Francii jen prázdná fráze. Rozhovor s Markétou Hodouškovou o volbách https://t.co/4JApLsOJGR 🇫🇷
— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) 23. dubna 2017
Na 97 tisíc lidí přišlo volit v Londýně. Někteří se po brexitu obávají výsledku.
97,000 French nationals in London have registered to vote, many of them telling @SaraHajibagheri they are concerned following Brexit pic.twitter.com/kFLUJ5tpie
— Sky News (@SkyNews) 23. dubna 2017
Mnozí Francouzi nechávají své rozhodnutí o tom, komu dají svůj hlas, doslova na poslední chvíli. "Já ještě vůbec nevím, koho budu volit," říká Pařížanka Brigitte před jednou z volebních místností. "Nechala jsem to naprosto na poslední chvíli, stále ještě jsem se nerozmyslela," říká. "Váhám, jestli volit Jeana-Luka Mélenchona (kandidát krajní levice) nebo socialistu Benoita Hamona. Vždy jsem hlasovala pro levici a letos to bude stejné. Rozmyslím se ale až ve volební místnosti," dodává.
Hlasujte, vyzval na své titulní stránce týdeník Journal du Dimanche voliče. Obavy z nízké volební účasti se zatím nepotvrdily.
"Normálně bych volila Fillona, ale po tom, co se stalo, jsem se rozhodla raději pro Emmanuela Macrona," říká osmadvacetiletá Flavia, která čeká s pejskem před jednou z volebních místností, až odvolí její přítel. "I ten hlasoval pro Macrona," dodává.
Republikánovi Fillonovi uškodil skandál. Ještě nedávno patřil přitom mezi hlavní favority voleb. V listopadu se mu podařilo nečekaně ovládnout primárky Republikánů, jenže od začátku roku ho stahuje ke dnu skandál kolem fiktivního zaměstnávání jeho ženy Penelope.
#Presidentielle2017: bcp de Lillois aux urnes ajd, sous haute sécurité. Soutien à la gauche tj bien présent ici. @ContactNews 17h30 #Lille pic.twitter.com/zT9V6J0y5I
— Falque Gautier (@FalqueGautier) 23. dubna 2017
Podle průzkumů belgické televize RTBF Macron v prvních hodinách nasbíral 24 procent hlasů a Le Penová 22 procent. Francoise Fillona údajně v prvních hodinách volilo 20,5 procenta Francouzů a Mélenchona 18 procent.
Agentura DPA upozorňuje, že tato čísla je třeba brát s velkou opatrností. RTBF také neuvedla, jakého původu průzkum je.
Francouzská komise pro průzkumy následně uvedla, že anketu neprováděla žádná z osmi velkých agentur pro průzkum veřejného mínění. Za těchto okolností je potřeba všechny informace o tomto údajném průzkumu považovat za nepodložené fámy, uvedla komise.
— AFP news agency (@AFP) 23. dubna 2017
O dnešní první kolo prezidentských voleb ve Francii mají velký zájem i Francouzi pobývající v Česku. Kolem 17:00 stála před francouzským velvyslanectvím v Praze zhruba třicetimetrová fronta lidí. Do budovy je personál pouští po menších skupinkách a voliči musí procházet bezpečnostní kontrolou.
Na seznam voličů francouzské ambasády v Praze se zapsalo přes dva a půl tisíce lidí. Uvedl to server iRozhlas.cz.
Pár momentek z volební Francie. @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/HSJUIKYki4
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
Kde sledovat FRA volby:
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
*EN SkyNews: https://t.co/UWMPY9Z60M
*EN CNN: https://t.co/39LFkfVrjL
*EN AlJazeera: https://t.co/lGoayjtLbB
Už v sobotu hlasovali voliči francouzských zámořských území a departementů. Účast na těchto územích většinou nebyla příliš vysoká. Snímky až z tichomořské Nové Kaledonie.
Ballots in New Caledonia for the 11 French presidential candidates @SBSNews #Presidentielle2017 #France2017 pic.twitter.com/v5xhMDnXB1
— Stefan Armbruster (@StefArmbruster) 23. dubna 2017
"Jsem si jistý, že lidé ve Francii řeknou NE hroznému ultranacionalismu," řekl kandidát na německého kancléře za sociální demokraty Martin Schulz v Kolíně, kde se účastní protestů proti krajně pravicové Alternativě pro Německo. Vyjádření Shulze zveřejnil server Politico.
Francouzská sociologická agentura Ifop odhaduje celkovou volební účast v prvním kole voleb na 81 procent. Tedy lehce vyšší než v roce 2012.
Barack Obama ve čtvrtek telefonicky hovořil s centristou Macronem. Ten těsně před nedělním hlasováním zveřejnil výňatky z tohoto rozhovoru. Obamova kancelář popřela, že by jeho telefonát s Macronem znamenal otevřenou podporu.
Quand le cabinet d'Obama DÉMENT FORMELLEMENT avoir appelé l'autre branleur ! @JLMelenchon pic.twitter.com/ZX0WZAZl0x
— Спецназ Eva 💋🙏 (@spetsnagirl) 23. dubna 2017
Francouzská ambasáda v Praze prodloužila volby o hodinu, do osmi. Déle už nemůže a nejspíš se na všechny nedostane. V Kanadě takto neodvolily tři a půl tisíce lidí.
Za zhruba hodinu a čtvrt se uzavřou volební místnosti. Zájem o hlasování je stále vysoký. @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/G9LhNHB46V
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
#Presidentielle2017 #Presidentielles2017 pic.twitter.com/onxZCLtFN8
— Jérôme (@Mathiasjeeeeeje) 23. dubna 2017
Ředitel belgické stanice RTBF hájí své průzkumy, které někteří odborníci kritizují. Podle nich jsou tyto odhady velmi předčasné a zavádějící. Frankofonní média (například v Belgii nebo Švýcarsku) nejsou vázána francouzskými zákony a můžou zveřejňovat první odhady výsledků hlasování průběžně.
Nicméně podle posledního odhadu belgické RTBF vyhraje první kolo voleb Emmanuel Macron se ziskem 26 procent hlasů, za ním skončí Marine Le Penová s 23 procenty. Do druhého kola by se už nedostali Jean-Luc Mélenchon s 21 procenty, který by překvapivě porazil Francoise Fillona a jeho zisk 17 procent hlasů.
Renomovaná agentura Ipsos zpřesnila svůj odhad celkové volební účasti ve Francii na 77 procent oprávněných voličů.
Tak to by byla dobrá zpráva:) Pro Francii, Česko i Evropu... https://t.co/d3zWL1iLAo
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 23. dubna 2017
Už jen 15 min do konce hlasování!! Stále velký zájem o francouz. prez. volby @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/fGAgOSGyV1
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
Évolution du CAC40 lors des 4 dernières élections (1 an avant l'élection, et 1 an après l'élection) : pic.twitter.com/8g8Q4rAAEO
— Sacha Pouget (@Sachakin) 23. dubna 2017
Na rozdíl od jiných zemí, kde se provádí dotazování voličů odcházejících od hlasovacích uren, se ve Francii tzv. exit polls odvíjejí až od samotného sčítání hlasů.
Agentury si vyberou zhruba 200 reprezentativních volebních místností v menších městech, kde se hlasování uzavírá už v 19:00. Vhodnou sestavou se pokoušejí přiblížit vzorku voličů pro celou zemi.
Jakmile předsedové volebních okrsků v těchto zvolených místech sečtou hlasy, nahlásí je agenturám a ty je pak v rámci počítačového programu zpracují do reprezentativních exit polls. Jde o odhady, aktuální nálady mezi voliči by ale měly odrážet.
To vypadá, jako že ve Fillonově volebním štábu to balí... https://t.co/w0W3B9Wizj
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 23. dubna 2017
Další předběžné odhady belgických médií, tentokrát listu La Libre. Podle něj první kolo voleb vyhraje Emmanuel Macron s 24 procenty hlasů, dále budou shodně s 21 procenty Marine Le Penová a Francois Fillon a na čtvrtém místě skončí Jean-Luc Mélenchon s 19 procenty. Tyto takzvané exit polls ale nepochází z věrohodného zdroje.
#Presidentielle2017 at Macron's meeting, tension builds pic.twitter.com/AooDaMGkPj
— Noemie Bisserbe (@NBisserbe) 23. dubna 2017
Macron podle prvních oficiálních odhadů získal 23,8 procenta. Le Penová 22 procent, Mélenchon 19,6 procenta a Fillon 20,3 procenta. Daleko za nimi je Hamon s 6,5 procenty.
#FrenchElections - projections:
— Alberto Nardelli (@AlbertoNardelli) 23. dubna 2017
Ipsos:
Macron 23.7%
Le Pen 21.7%
Elabe:
Macron 23.7%
Le Pen 22%
Kantar:
Macron 23%
Le Pen 23%
Průběžné výsledky můžete sledovat zde.
Francois Baroin, poslanec za francouzské republikány, jejichž kandidátem byl Francois Fillon, označil výsledek voleb za zemětřesení pro svou stranu. Podle odhadů se Fillon nedostal do druhého kola.
V barech v Paříži se dnes sledují volby. Na úspěch Macrona lidé reagují nadšením. @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/wQTMUuZluK
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
Ke sjednocení za Emmanuelem Macronem už podle agentury Reuters vyzývá i vedení francouzských socialistů, odkud pochází i dosavadní prezident Francois Hollande. Oficiální kandidát socialistů Benoit Hamon ve volbách pravděpodobně úplně propadl.
#BREAKING Macron to AFP: 'We're turning a page in French political history' #France2017
— AFP news agency (@AFP) 23. dubna 2017
Začínáme s předpověďmi pro druhé kolo francouzských prezidentských voleb. https://t.co/WEk3Uwi1Gf
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) 23. dubna 2017
Šéf volební kampaně Marine Le Penové David Rachline tvrdí, že druhé kolo francouzských prezidentských voleb bude referendem Francouzů o globalizaci.
#Presidentielle2017 : les premières estimations en infographie #AFP pic.twitter.com/59GX3rZSNE
— Agence France-Presse (@afpfr) 23. dubna 2017
AP: Francouzský premiér vyzval k odmítnutí krajně pravicové Marine Le Pen a vyzval lidi k volbě Emmanuela Macrona.
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
Vive la victoire!
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 23. dubna 2017
Marine Le Pen Présidente!#Presidentielle2017 pic.twitter.com/JJP5Oz2ttp
Réaction au QG de Marine Le Pen à Hénin-Beaumont #AFP pic.twitter.com/0FMmG0ms0z
— Virginie Grognou (@virginieafp) 23. dubna 2017
Polls suggest Le Pen can't win against Macron in a second round of the French election. But polls, eh? ¯\_(ツ)_/¯ https://t.co/bjuhbYPDop pic.twitter.com/wm3FhcLNyl
— The Guardian (@guardian) 23. dubna 2017
V Guadelope vyhrál Macron s 30,2 procenty hlasů, druhý byl Mélenchon s 24 procenty. V Guayaně byl Mélenchon první s 24,7 procenty hlasů, těsně za ním druhá Le Penová s 24,3 procenty. Na karibském Martiniku také zvítězil Mélenchon s 27,4 procenty, Macron zde získal 25,5 procent.
"Není jiná cesta než hlasovat proti extrémní pravici, a hlasovat tedy pro Emmanuela Macrona," řekl v prvním projevu po volbách kandidát republikánů Francois Fillon. "Zůstaňte sjednoceni a odhodlaní. Věřte mi, že vaše síla je důležitá a Francie ji potřebuje."
Náměstí Bastily právě teď: chystá se velká demonstrace, policie celé místo uzavřela. Dovnitř pouští jen neochotně.@za_hranici @Hospodarky
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
Náměstí Bastily: policie celé náměstí uzavřela, odejít z něj lze jen z vybraných částí, metro nejezdí. @za_hranici @Hospodarky pic.twitter.com/GhbR4rswWY
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
Pravděpodobný postup Emmanuela Macrona a Marine Le Penové do druhého kola prezidentských voleb přepisuje francouzskou politiku. Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran - socialistů a republikánů, kteří Francii střídavě vládli od konce druhé světové války - nedostal do druhého kola prezidentského klání.
Podle France24 se očekává vystoupení Le Penová ve 21:00 - tedy za pět minut.
— Filip Horký (@FilipHorky) 23. dubna 2017
Jak by v druhém kole volili voliči ostatních kandidátů. Hlasovali by pro Le Penovou nebo pro Macrona? Graf vychází z predikce OpinionWay z minulých týdnů. Kvůli malému vzorku dat od voličů Dupont-Aignana výsledek nemusí být přesný.
BREAKING: Student protesters clash with police, angry at first-round election victory of French presidential candidate Le Pen.
— The Associated Press (@AP) 23. dubna 2017
Údaje agentury Reuters před otevřením devizového trhu v Asii signalizují nárůst eura vůči dolaru na čtyřtýdenní maximum 1,09 USD z pátečního závěru 1,0726 USD. Jednotná evropská měna tak reaguje na odhady výsledků prvního kola prezidentských voleb ve Francii, podle kterých zvítězil centristický kandidát Emmanuel Macron.
Marine Le Penová promluvila poprvé po vyhlášení předběžných výsledků voleb. "Považuji to za čest a čelím jí s pokorou a uznáním," řekla. Podle ní jsou výsledky hlasování "historické".
Na pařížském náměstí Bastily se sešlo zhruba několik stovek mladých demonstrantů. Policie celé náměstí uzavřela, nejezdí ani metro. Dovnitř policisté pouští jen neochotně, každý musí ukázat obsah kabelky nebo batohu. Odejít není příliš snadné, policisté pouští jen několika výstupy. Je tu obrovský počet policistů a policejních vozů. Z místa se před chvílí ozývaly dělobuchy.
"Musíme bojovat proti divoké globalizaci," řekla Marine Le Penová. Zopakovala některé své hlavní body programu: obranu hranic nebo boj s migrací. Podle svých slov se považuje za "kandidátku lidu". Na druhém kole voleb prý závisí "přežití Francie".
#France: #right #Fillon (LR-EPP) conceeds defeat and expresses support for #Macron (EM-*) for second round. #LePen #Presidentielle2017 pic.twitter.com/GCxeG9brXX
— EICRI (@EICRIeu) 23. dubna 2017
"I přes veškerou snahu a vůli jsem nedokázal přesvědčit své krajany. Překážky na mé cestě byly příliš velké a kruté. Za porážku si můžu sám, přijímám za ni odpovědnost a pouze já sám se s ní musím vyrovnat," řekl v povolebním projevu Fillon. Prohlásil, že bude v druhém kole volit centristu Emmanuela Macrona.
Kandidát republikánů Francois Fillon patřil zpočátku mezi favority, vaz mu ale zlomila aféra kolem fiktivního zaměstnávání jeho manželky Penelope.
Francois Hollande ihned po zveřejnění prvních odhadů výsledků zavolal středovému kandidátovi Emmanuelu Macronovi a pogratuloval mu k postupu do druhého kola. Jeho pravděpodobné protikandidátce, krajně pravicové političce Marine Le Penové, Hollande podle Elysejského paláce nevolal.
Kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon odmítl na svém Facebooku předběžné odhady prezidentského klání, které mu přisuzují až čtvrté místo. Zveřejněná čísla označil za "průzkumy" a doporučil svým příznivcům, aby vyčkali oficiálních výsledků a zachovali zdrženlivost.
Euro jumps to 5-month high as Le Pen and Macron are on track for run-off https://t.co/iUcmmlUNhg #Presidentielle2017 pic.twitter.com/YgzeREsy9I
— Bloomberg (@business) 23. dubna 2017
Violence in Paris after Marine Le Pen comes second in early polls and is set to reach the #Frenchelection run-off https://t.co/ip3rVlFLHA pic.twitter.com/9lksuGSZQL
— The Telegraph (@Telegraph) 23. dubna 2017
#FrenchElections - turnout estimates:@IfopOpinion 81% @Kantar_FR 78% @elabe_fr 80%
— Alberto Nardelli (@AlbertoNardelli) 23. dubna 2017
Agentura Ifop předpovídá, jak se hlasy z prvního kola rozdělí v kole druhém. Emmanuel Macron zřejmě získá mnoho hlasů Benoita Hamona a polovinu hlasů Jeana-Luca Mélenchona. Získal by i víc hlasů Francoise Fillona než Marine Le Penová.
How votes are expected to split between MACRON and LE PEN in the 2nd round. This according to Ifop polling on Friday: #Presidentielle2017 pic.twitter.com/OzW5EFGXiI
— Hannah Murphy (@MsHannahMurphy) 23. dubna 2017
Výsledky budou mít na vývoj kurzu koruny vůči euru omezené dopady kvůli dozvuku nedávno ukončených intervencí České národní banky. Na světových trzích však zřejmě bude kurz eura až do druhého kola rozkolísaný více než obvykle.
"Z pohledu finančních trhů a dalšího ekonomického vývoje Francie je důležité, že nejspíše první kolo vyhrál Macron a že k jeho podpoře vyzvali i poražení uchazeči o prezidentský post. To snižuje pravděpodobnost realizace ekonomicky nihilistického scénáře Marine Le Penové," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Do druhého kola se může situace na trzích podle něj různě měnit a kolísání eura a dalších finančních trhů může být větší než obvyklé.
#France : Protests following the first round of presidential election. pic.twitter.com/3hg6wtLFEq
— AFP Photo (@AFPphoto) 23. dubna 2017
Agentury už vydávají předpovědi pro druhé kolo voleb. Podle agentury Harris by Emmanuel Macron porazil Marine Le Penovou ziskem 64 procent hlasů. Podle agentury Ipsos by také vyhrál Macron, který by prý získal 62 procent hlasů.
Levicový radikál Mélenchon odmítl podpořit jednoho z jeho dvou postupujících soupeřů. Apeloval na svých 450 tisíc voličů, aby jednali podle vlastního svědomí.
Mélenchon zdůvodnil svůj krok tím, že Emmanuel Macron i Marine Le Penová ohrozí sociální výdobytky Francouzů a ani neučiní nic prospěšného pro životní prostředí.
Politik, kterému se podařilo získat skoro trojnásobek hlasů oproti socialistickému kandidátovi Benoitu Hamonovi, odmítl komentovat svůj výsledek. Slíbil ale uznat oficiální výsledky voleb.
V zámořský departementu ležícím v Indickém oceánu zvítězil Mélenchon. Získal 24,5 procent hlas. Le Penové zde získala o procento méně.
Ať už vyhraje Macron nebo Le Penová, tak bude potřebovat "svůj" parlament.Jinak neprosadí program: https://t.co/FVKnWSQlj7 @Hospodarky
— Simone Radačičová (@radacicova) 23. dubna 2017
Podle francouzského ministerstva vnitra je 28 milionů hlasů už sečteno. Marine Le Penová získala 23,6 procenta z nich, Emmanuel Macron 22,78 procenta. Francois Fillonovi dosud sečtené hlasy přisuzují 19,69 procenta hlasů, Jeanu-Lucu Mélenchonovi 18,43 procenta. Čím více hlasů je sečteno, tím klesá podíl Le Penové.
Centrista Emmanuel Macron na veřejném vystoupení poděkoval Benoitu Hamonovi a Francoisi Fillonovi, že ho podpořili do druhého kola voleb.
"Během jednoho roku jsme změnili tvář francouzské politiky," řekl Macron. "Musíme pokračovat a nevzdávat se," dodal. "Slibuji, že se budu snažit spojit všechny Francouze." Zdůraznil pozici Francie v rámci Evropské unie.
Francie má skvěle našlápnuto, gratuluji @EmmanuelMacron k výsledkům v prvním kole. Je nadějí pro Evropu! 🇪🇺 #Presidentielles2017 #France
— Marek Hilšer (@MarekHilser) 23. dubna 2017
Macron slíbil, že se bude nyní snažit sjednotit a usmířit všechny občany. Poděkoval svým soupeřům napravo i nalevo, kteří ho podpořili proti nacionalistce Marine Le Penové, s níž se za 14 dní střetne v závěrečném duelu.
Slíbil, že se stane prezidentem "ochráncem". "Vyslyšel jsem vaše přání po změně," prohlásil před davem svých příznivců v Paříži. Výzvou je podle něho skoncovat se systémem, který nebyl podle něho přinést řešení za posledních 30 let. Zdůraznil, že chce využít nových tváří k vybudování "nové parlamentní většiny". Stejně tak chce být prezidentem "vlastenců" proti "hrozbě nacionalismu".
"Macron, prezident," přerušil ho několikrát skandující dav.
#BREAKING Merkel spokesman wishes France's Macron 'all the best'
— AFP news agency (@AFP) 23. dubna 2017
Nová čísla ministerstva vnitra: sečteno je už více než 33 milionů hlasů. Ty posouvají do čela prvního kola voleb Emmanuela Macrona se ziskem 23,11 procenta těchto hlasů. Marine Le Penová má 23,08 procenta. Její podíl opět klesl, jak přibývají hlasy z měst.
Podle dvou průzkumů by ve druhém kole francouzských voleb za dva týdny měl centrista Emmanuel Macron porazit vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou v poměru 62 ku 38, respektive 64 ku 36 procentům.
Společnost Harris Interactive dává 39letému exministrovi hospodářství v rozhodujícím souboji o Elysejský palác naději na 64 procent hlasů. Předsedkyně Národní fronty (FN) a europoslankyně Le Penová by tak získala zbylých 36 procent hlasů.
Z průzkumu společnosti Ipsos Sopra vyplynul rozdíl o čtyři procenta menší rozdíl mezi oběma soupeři, tedy 62 ku 38 procentům.
On-line reportáž pro dnešek končí.
Vaše redakce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist