V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,75 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Pro ni hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, informoval o nich deník Le Figaro.

Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů. To je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.

Finále dvou nejúspěšnějších přijde na řadu za dva týdny. Podle dvou průzkumů by měl Macron porazit vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou v poměru 62 ku 38, respektive 64 ku 36 procentům. Podle mnohých budou volby referendem o postoji Francouzů k Evropské unii, podobně jako loňské hlasování Britů o brexitu.

Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran - socialistů a republikánů, kteří Francii střídavě vládli od konce druhé světové války - nedostal do druhého kola prezidentského klání.

Pravicový expremiér François Fillon i socialista Benoit Hamon uznali porážku. Oba v druhém kole podpoří Macrona. Levicový Mélenchon odmítl podpořit jednoho z jeho dvou postupujících soupeřů. Apeloval na svých 450 tisíc voličů, aby jednali podle vlastního svědomí.

Euro v reakci na odhady výsledků v úvodu obchodování v Asii posílilo vůči dolaru o dvě procenta a vyšplhalo se na 1,09395 USD, tedy nejvýše za zhruba pět a půl měsíce. 

První byly sečteny hlasy v zámořských regionech Francie. V Guayaně, na Martiniku a v Réunionu překvapivě zvítězil Mélenchon. V Guadeloupe zvítězil s 30 procenty Macron.

Speciál HN: Kam se vydá Francie

078 titulka

Celý speciál čtěte zde

Z jedenácti uchazečů o prezidentské křeslo v Elysejském paláci měli reálnou šanci probít se do druhého kola jen čtyři. Vedle zmíněné šéfky protiimigrační Národní fronty Marine Le Penové je to někdejší ministr socialistické vlády, dnes centrista Emmanuel Macron, pravicový expremiér Francois Fillon a radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon. Pátému v pořadí, socialistovi Benoitu Hamonovi, se už valné naděje nedávají.

Volby na francouzském území odstartovaly v osm hodin ráno a volební místnosti byly otevřené nejdéle do osmi hodin večer. Obyvatelé některých zámořských území již odvolili v sobotu. 

Veškeré dění týkající se francouzských voleb jsme sledovali v on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:00
Vítejte u on-line reportáže

Přejeme pěkné nedělní ráno, vítejte u dnešní on-line reportáže z francouzských voleb. Volební místnosti se právě otevírají.

08:09
Kdo vyhraje?
08:18
Minimální rozdíly

Ve Francii se dnes koná první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Výsledky posledních průzkumů potvrzují minimální rozdíly mezi čtyřmi hlavními kandidáty:

 • Emmanuel Macron, centrista, který má podporu 23 až 24,5 procenta hlasů.
 • Nacionalistka Marine Le Penová může získat 22 až 23 procent hlasů.
 • Pravicový kandidát Francois Fillon měl podle průzkumů podporu 19 až 21 procent potenciálních voličů.
 • Na čtvrtém místě je reprezentant radikální levice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 procenta hlasů.
08:26
Pro koho byste hlasovali vy?
08:35
Na volby dohlíží desítky tisíc policistů a vojáků

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl vysoký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Na dnešek přichystaly francouzské úřady přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 000 policistů a 7000 vojáků.

08:44
Blog Davida Klimeše: Boj o Elysejský palác pohledem z jihofrancouzského ghetta
08:52
S prvními čísly mohou přijít belgická média

Volební místnosti se uzavřou se na většině území v 19:00 středoevropského letního času. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00. Až poté budou známy první odhady. Belgická média mohou ale s prvními čísly přijít dříve, protože nejsou omezena francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat odhady před uzavřením všech volebních místností.

Nejistota výsledků je dána vysokým množstvím nerozhodnutých voličů, kterých je kolem 30 procent. Volební účast se odhaduje na 78 procent.

09:02
Soukromý život Macrona poutá pozornost médií

Soukromý život jednoho z kandidátů na post francouzského prezidenta Emmanuela Macrona připomíná román z červené knihovny. Jeho vztah s o 24 let starší ženou, která byla jeho učitelkou na střední škole, poutá velkou pozornost médií. Nejen kvůli neobvyklému věkovému rozdílu. Brigitte Macronová se aktivně podílí na předvolební kampani svého muže.

09:13
Fillonova manželka mezi prvními voličkami

Jednou z prvních voliček byla Penelope Fillonová, manželka konzervativního kandidáta na prezidenta Francoise Fillona. Hlasovala v Solesmes, na severozápadě Francie.

Prezidentský kandidát François Fillon s manželkou Penelope

09:30
Nejtěsnější volby v historii Francie

Francouzi byli zvyklí, že dopředu znají dva nejsilnější kandidáty na prezidenta, kteří se později utkají ve druhém kole voleb. Letošní prezidentské volby, které se konají v neděli 23. dubna, jsou ale jiné. Kandidáti tradičních stran pohořeli a největší šance mají ti, kteří více či méně stojí mimo hlavní proud. Podívejte se na infografiku.

09:42
Volby ostře sleduje i zahraničí

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble neskrývá obavy z případného postupu Le Penové nebo Mélenchona do druhého kola. "Není tajemství, že bychom bláznivě neslavili, kdyby výsledkem hlasování bylo druhé kolo s Le Penovou a Mélenchonem," prohlásil a dodal, že podobný scénář by znamenal ohrožení globální ekonomiky.

Zájem o výsledek projevuje také zámoří. Prezident USA Donald Trump po čtvrtečním teroristickém útoku na Champs-Élysées předpověděl, že okolnosti nahrávají Le Penové. Jeho předchůdce Barack Obama ve čtvrtek telefonicky hovořil s centristou Macronem.

09:52
Po těchto volbách už Francie nebude stejná

Kampaň před prezidentskými volbami ve Francii je obrazem morálního úpadku a nezodpovědnosti. Kandidáti přepisují dějiny, nadbíhají Rusku, ruší euro či rovnou rozpouštějí Evropskou unii. Ať vyhraje kdokoliv, po těchto volbách už nebude Francie stejná, tvrdí analytik prestižního pařížského institutu Sciences Po.

10:01
Projděte si komplexní grafiku

Francouzský prezident má řadu pravomocí a jeho volba ovlivní nejen budoucnost Francie. Hlavními tématy, podle kterých se voliči rozhodují, jsou bezpečnost, vztah s Evropskou unií nebo přistěhovalectví. Projděte si profily kandidátů, průzkumy i francouzský volební systém v přehledné grafice.

10:12
Zástup novinářů očekává Le Penovou

Novináři čekají u školy na severu Francie ve městě Henin-Beaumont, kde bude později dopoledne volit prezidentská kandidátka Marine Le Penová.

10:23
Ne Putinovi. Jak to říct francouzsky?

Politickým trendem současnosti je sázet na izolacionismus. Nejprve se musíme postarat o naše vlastní domácí problémy, teprve pak se budeme případně zabývat světem kolem a naší zodpovědností za něj, hlásají mnozí politici v často dost šovinisticky a nenávistně zabarvených projevech. Francouzi se nyní rozhodují, zda v tom budou následovat Američany či Brity, nebo se naopak otočí zády k protiunijním křiklounům. Přečtěte si komentář Teodora Marjanoviče.

10:37
K francouzským volbám se vyjadřují i čeští politici
10:45
Prezident Holland u voleb

Současný francouzský prezident Francois Hollande již také volil. Svůj hlas vhodil do urny ve městě Tulle na jihovýchodě Francie.

Francois Hollande, volby

10:55
Protesty na severu Francie

U volební místnosti ve městě Henin-Beaumont protestovalo šest aktivistek z feministického hnutí Femen. Dvě z nich měly na sobě masky Marine Le Penové a ironicky volaly "Marine, President", zatímco je uklidňovala policie.

11:08
Kdo děsí trhy?

Francouzské volby pravděpodobně vnesou na finanční trhy větší rozkolísanost. Pokud do druhého kola postoupí investory pozitivně vnímaní kandidáti Macron nebo Fillon, mělo by to pro akciové trhy znamenat dobrou zprávu a úlevu. Naopak vítězství Le Penové nebo Mélenchona by bylo pro trhy zemětřesením. Komentář Richarda Miřátského čtěte zde.

11:19
Účast na zámořských územích je nižší

Francouzská média hlásí čísla účasti ve volbách ze zámořských oblastí Francie:

 • Martinik: 34.82%
 • Francouzská Guyana: 37.31%
 • Guadeloupe: 34.17%
 • Wallis a Futuna: 49,15%
 • Nová Kaledonie: 19.86%

K urnám zde přišlo znatelně méně voličů než před pěti lety. Volby nicméně stále pokračují i zde. Například voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu, budou hlasovat ještě dnes. Výsledky jejich hlasování ale budou moci být oznámeny také až po nedělních 20:00, kdy skončí volby v kontinentální Francii.

 

11:28
Macron volil spolu s manželkou Brigitte

Centristický kandidát na prezidenta Emmanuel Macron volil spolu se svou ženou Brigitte Macronovou v přímořském městě Le Touquet v severní Francii.

Emmanuel Macron při hlasování, volby

11:39
Volby napříč zeměmi

Lidé postávají a čekají, až budou moci vhodit hlas svému favoritovi i u ambasád dalších měst, například v Berlíně a Londýně.

11:45
Le Penová odhlasovala

Krátce po Emmanuelu Macronovi následovala v hlasování Marine Le Penová ve své baště Hénin-Beaumont, rovněž na severu země, kde s přehledem zvítězila ve všech posledních volbách.

Marine Le Pen, volby

11:52
Specialisté kontrolují opuštěný vůz

Policie evakuovala hlasovací místnost ve městě Besancon na východě Francie. Důvodem bylo ukradené auto, které někdo před místem nechal opuštěné a nastartované, informovalo francouzské ministerstvo vnitra. Specialisté přijeli podezřelý vůz zkontrolovat kvůli případným rizikům.

12:03
Francouzské volby přehledně i na webu Politico
12:12
Anketa Miloše Čermáka
12:19
Polední volební účast

Návštěvnost volebních místností se okolo poledne prakticky rovnala volební účasti v roce 2012. V prvním kole zatím činí 28,54 procenta, před pěti lety to bylo 28,29 procenta.

12:31
Fillon v pařížské volební místnosti

V Paříži odhlasoval i pravicový kandidát na prezidenta Francois Fillon.

Francois Fillon, volby

12:46
Volební místnosti opět otevřely

Volební místnosti na východě Francie opět po evakuaci otevřely. Pyrotechnici zkontrolovali podezřelé ukradené auto, neidentifikovali žádnou hrozbu. Podle mluvčího ministerstva vnitra Pierra-Henryho Brandeta nebyly doposud v průběhu prvního kola prezidentských voleb zaznamenány žádné další incidenty.

12:57
V kraji Le Penové se volí méně
13:05
Hamon hlasoval v Trappes

Ve městě Trappes, na západ od Paříže, odhlasoval i socialistický kandidát na prezidenta Benoit Hamon.

Benoit Hamon

13:20
Odvolil i Jean-Luc Mélenchon

Jean-Luc Mélenchon vhodil svůj hlasovací lístek ve volební místnosti v Paříži.

Jean-Luc Mélanchon.

13:30
Komentář: Druhý rok Evropy

Ze všech výzev, před nimiž EU stojí, však pro budoucnost Evropy a možná celého světa mají největší význam nadcházející prezidentské volby ve Francii. Průzkumy naznačují, že vítězem se nakonec může stát kterýkoli ze čtyř favorizovaných uchazečů. Význam a opravdovou závažnost dodává této nejistotě skutečnost, že dva ze čtveřice, vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová a lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon, podporují politiky výrazně vybočující z hlavního proudu francouzské a evropské politiky. Pokud jeden z nich ve druhém, rozhodujícím kole voleb 7. května zvítězí, mohlo by to znamenat konec francouzského členství v EU i NATO, což by nad oběma organizacemi – a celou Evropou – vzneslo existenční otázky. Přečtěte si komentář Richarda N. Haase.

13:41
Vyzkoušejte si volební kalkulačku
13:50
Zpravodajka HN z Paříže

Volební účast v poledne dosáhla na 28,54 procenta. Je tady skoro stejně vysoká jako v roce 2012, kdy se konaly poslední prezidentské volby. U volebních místností je rušno, nikde jsem ale zatím neviděla fronty. Některé z nich hlídají ozbrojení vojáci. Jako třeba volební místnost ve 14c pařížském okrsku, která je jen kousek od památníku holokaustu. Na bezpečnost tu dohlíží tři policisté, další policejní auto parkuje jen kousek odtud. "Nevadí mi to, cítím se díky tomu bezpečně," řiká osmadvacetiletá Charlotte, která právě odvolila. Z Paříže píše zpravodajka HN Simone Radačičová.

14:22
Holland komentoval bezpečnostní opatření

Nynější prezident Francois Hollande řekl, že nejlepší zprávou těchto voleb by bylo ukázat, že demokracie je silnější než cokoli jiného, tím, že lidé půjdou k volbám.

"Jsou garancí, že Francouzi mají toto základní právo zvolit si svoji budoucnost," uvedl Hollande k bezpečnostním opatřením, která volby provázejí.

14:45
Francouzská ambasáda v Praze
14:59
Velká část Francouzů je z politiky zklamaná

Letošní prezidentské volby ve Francii jsou nejdůležitější za několik generací, říká v rozhovoru s HN Martin Michelot, francouzský politolog žijící v Praze. V rodinách a mezi přáteli jsou proto diskuse o politice mnohem bouřlivější než dřív. Zároveň je ale značná část Francouzů z politiky zklamaná. Prohlašují, že volit buďto nepřijdou, nebo podpoří extremistické kandidáty. Celý rozhovor si přečtěte zde.

15:28
Švýcarsko je připraveno řešit vliv francouzských voleb na frank

Švýcarská centrální banka (SNB) je připravena podniknout kroky ke zmírnění tlaku na růst švýcarského franku, který by mohl pramenit z výsledku voleb. Uvedl to šéf SNB Thomas Jordan v rozhovoru pro televizi Bloomberg TV.

Švýcarská měna je považována za bezpečnou investici v období nejistoty. Investoři se nyní obávají, že případný úspěch euroskeptických kandidátů Marine Le Penové a Jeana-Luka Mélenchona by mohl vyvolat otázky ohledně budoucnosti Francie v Evropské unii a rozvířit finanční trhy. 

15:38
ECB by mohla poskytnout nouzové financování francouzským bankám

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v sobotu uvedl, že ECB by po prvním kole francouzských prezidentských voleb mohla v případě potřeby poskytnout nouzové financování francouzským bankám. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že takovýto krok nebude zapotřebí.

15:46
Zpravodajka HN z Paříže

Na průběh voleb dohlíží na 67 tisíc vojáků, strážníků a policistů. Na první pohled je vidět jejich silnější přítomnost v ulicích Paříže. Některé volební místnosti navíc hlídají i soukromé bezpečnostní agentury.

IMG 1075

15:55
Analytici: Vítězství Le Penové by mohlo zasáhnout evropské akcie

Vítězství kandidátky krajní pravice Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách by podle analytiků mohlo představovat významné riziko pro evropské akciové trhy a vyvolat obavy ohledně budoucnosti eurozóny.

"Pokud by se do (prezidentského) úřadu dostala Le Penová, mělo by to na (finanční trhy) větší vliv než Trump či brexit," uvedl analytik Paul Griffiths ze společnosti First State Investments. "Zpochybnilo by to samotnou existenci eura," dodal.

15:57
Francouzi volí po celém světě

V Berlíně a Londýně si kvůli vykonání občanské povinnosti museli Francouzi vystát dlouhé fronty. "Myslím, že v Londýně přijde volit asi 50 tisíc lidí, takže nás čeká perný den," uvedl předseda komise v jedné z volebních místností v britské metropoli.

Ve Washingtonu se před volbami zaregistrovalo přes 11 tisíc voličů. V USA a Kanadě se dohromady přihlásilo asi 200 tisíc osob, ve Spojených státech jich je oproti minulým volbám o 30 procent více. Pouze francouzský konzulát v New Yorku byl v sobotu odpoledne nakrátko evakuován po nahlášení bomby.

16:07
Euro by se v případě vítězství Le Penové mohlo propadnout zhruba o pět procent

Průzkum agentury Reuters mezi analytiky devizových trhů ze začátku dubna signalizoval, že euro by se v případě vítězství Le Penové mohlo propadnout zhruba o pět procent. Dostalo by se tak na nejslabší úroveň za téměř 15 let a do blízkosti parity s dolarem. 

Hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung již v lednu varoval, že samotný postup Le Penové do druhého kola voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie.

16:18
Rozhodují i hlasy voličů z Indie, Německa nebo Izraele
16:28
Čtvrteční atentát může pomoct Le Penové, myslí si Trump

U amerických volebních místností vládla v důsledku "současného kontextu" mimořádná bezpečnostní opatření, podobně jako ve Francii.

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že čtvrteční atentát v Paříži "zřejmě pomůže" výsledku Marine Le Penové. Vlna útoků podle jedné voličky v argentinském Buenos Aires rezonuje i v zahraničí. "Hodně lidí jde volit, podle mě je atentáty mobilizují," myslí si Noémie Nabelová.

16:36
Voliči v Londýně museli hodinu a půl čekat ve frontě

Dojít od začátku na konec fronty trvalo filmaři sedm minut. Někteří voliči čekali i hodinu a půl, aby mohli vhodit svůj hlas. 

16:39
Belgické okénko
16:57
Velvyslanectví v Praze
17:06
Trump tweetuje: Velmi zajímavé volby se odehrávají ve Francii
17:22
Volební účast je o něco nižší než minule

Volební účast činila vpodvečer 69,42 procenta, oznámila komise. V roce 2012 to bylo ve stejnou dobu 70,59 procenta, a v roce 2007 dokonce 73,87 procenta. Naopak menší zájem byl o volby hlavy státu v roce 2002, kdy se k volebním urnám dostavilo 58,45 procenta oprávněných voličů.

17:25
Vyšší účast by pravděpodobně byla výhodou pro Macrona

Vyšší účast by pravděpodobně byla výhodou pro favorita voleb, centristu Emmanuel Macrona, který nemá stabilní voličskou základnu a který se hodně opírá o hlasy nejmladších voličů. Naopak nižší účast by mohla nahrávat mimo jiné jeho hlavní soupeřce, kandidátce krajní pravice Marine Le Penové.

Francie, volby

17:32
Rozhovor s Markétou Hodouškovou o volbách

Volnost, rovnost, bratrství je v dnešní Francii jen prázdná fráze. Rozhovor s Markétou Hodouškovou o volbách v Respektu

17:36
97 tisíc Francouzů volilo v Londýně

Na 97 tisíc lidí přišlo volit v Londýně. Někteří se po brexitu obávají výsledku.

17:38
Zpravodajka HN z Paříže

Mnozí Francouzi nechávají své rozhodnutí o tom, komu dají svůj hlas, doslova na poslední chvíli. "Já ještě vůbec nevím, koho budu volit," říká Pařížanka Brigitte před jednou z volebních místností. "Nechala jsem to naprosto na poslední chvíli, stále ještě jsem se nerozmyslela," říká. "Váhám, jestli volit Jeana-Luka Mélenchona (kandidát krajní levice) nebo socialistu Benoita Hamona. Vždy jsem hlasovala pro levici a letos to bude stejné. Rozmyslím se ale až ve volební místnosti," dodává.

17:40
Týdeník Journal du Dimanche vyzývá lidi, aby se zúčastnili voleb

Hlasujte, vyzval na své titulní stránce týdeník Journal du Dimanche voliče. Obavy z nízké volební účasti se zatím nepotvrdily.

Hlasujte, vyzval na své titulní stránce týdeník Journal du Dimanchce voliče. Obavy z nízké volební účasti se zatím nepotvrdily.

17:43
Zpravodajka HN z Paříže

"Normálně bych volila Fillona, ale po tom, co se stalo, jsem se rozhodla raději pro Emmanuela Macrona," říká osmadvacetiletá Flavia, která čeká s pejskem před jednou z volebních místností, až odvolí její přítel. "I ten hlasoval pro Macrona," dodává. 

Republikánovi Fillonovi uškodil skandál. Ještě nedávno patřil přitom mezi hlavní favority voleb. V listopadu se mu podařilo nečekaně ovládnout primárky Republikánů, jenže od začátku roku ho stahuje ke dnu skandál kolem fiktivního zaměstnávání jeho ženy Penelope.

17:50
Bezpečnostní prohlídky u vstupů do volebních místností
17:56
Belgické průzkumy, podle kterých Macron získal 24 procent, byly zpochybněny

Podle průzkumů belgické televize RTBF Macron v prvních hodinách nasbíral 24 procent hlasů a Le Penová 22 procent. Francoise Fillona údajně v prvních hodinách volilo 20,5 procenta Francouzů a Mélenchona 18 procent.

Agentura DPA upozorňuje, že tato čísla je třeba brát s velkou opatrností. RTBF také neuvedla, jakého původu průzkum je.

Francouzská komise pro průzkumy následně uvedla, že anketu neprováděla žádná z osmi velkých agentur pro průzkum veřejného mínění. Za těchto okolností je potřeba všechny informace o tomto údajném průzkumu považovat za nepodložené fámy, uvedla komise.

18:07
Hollande se setkal s voliči
18:10
K volbám na ambasádě v Praze se zapsalo přes dva a půl tisíce lidí

O dnešní první kolo prezidentských voleb ve Francii mají velký zájem i Francouzi pobývající v Česku. Kolem 17:00 stála před francouzským velvyslanectvím v Praze zhruba třicetimetrová fronta lidí. Do budovy je personál pouští po menších skupinkách a voliči musí procházet bezpečnostní kontrolou.

Na seznam voličů francouzské ambasády v Praze se zapsalo přes dva a půl tisíce lidí. Uvedl to server iRozhlas.cz.

18:13
Zpravodajka HN z Paříže
18:16
Kde sledovat průběh voleb?
18:18
Hlasování v zámořských oblastech

Už v sobotu hlasovali voliči francouzských zámořských území a departementů. Účast na těchto územích většinou nebyla příliš vysoká. Snímky až z tichomořské Nové Kaledonie.

18:20
Jen ne Le Penová, říká kandidát na německého kancléře Martin Schulz

"Jsem si jistý, že lidé ve Francii řeknou NE hroznému ultranacionalismu," řekl kandidát na německého kancléře za sociální demokraty Martin Schulz v Kolíně, kde se účastní protestů proti krajně pravicové Alternativě pro Německo. Vyjádření Shulze zveřejnil server Politico.

18:25
Konečná účast by mohla být 81 procent

Francouzská sociologická agentura Ifop odhaduje celkovou volební účast v prvním kole voleb na 81 procent. Tedy lehce vyšší než v roce 2012.

18:42
Obama hovořil s Macronem, jeho podporu to ale neznamená

Barack Obama ve čtvrtek telefonicky hovořil s centristou Macronem. Ten těsně před nedělním hlasováním zveřejnil výňatky z tohoto rozhovoru. Obamova kancelář popřela, že by jeho telefonát s Macronem znamenal otevřenou podporu.

18:58
Ambasáda v Praze prodlouží volby o hodinu

Francouzská ambasáda v Praze prodloužila volby o hodinu, do osmi. Déle už nemůže a nejspíš se na všechny nedostane. V Kanadě takto neodvolily tři a půl tisíce lidí.

19:09
Zpravodajka HN z Paříže
19:10
Kolik hlasů získal Hollande nebo Sarkozy?
19:20
RTFB hájí své průzkumy

Ředitel belgické stanice RTBF hájí své průzkumy, které někteří odborníci kritizují. Podle nich jsou tyto odhady velmi předčasné a zavádějící. Frankofonní média (například v Belgii nebo Švýcarsku) nejsou vázána francouzskými zákony a můžou zveřejňovat první odhady výsledků hlasování průběžně.

19:21
Podle belgických průzkumů Macron získal 26 procent hlasů

Nicméně podle posledního odhadu belgické RTBF vyhraje první kolo voleb Emmanuel Macron se ziskem 26 procent hlasů, za ním skončí Marine Le Penová s 23 procenty. Do druhého kola by se už nedostali Jean-Luc Mélenchon s 21 procenty, který by překvapivě porazil Francoise Fillona a jeho zisk 17 procent hlasů.

19:29
Podle odhadů bude volební účast 77 procent

Renomovaná agentura Ipsos zpřesnila svůj odhad celkové volební účasti ve Francii na 77 procent oprávněných voličů.

19:44
Sobotka fandí Macronovi
19:45
Už jen 15 minut

 

19:52
Jak se chovala ve Francii burza před a po posledních čtvero volbách
19:55
Jak vznikají ve Francii první odhady volebních výsledků?

Na rozdíl od jiných zemí, kde se provádí dotazování voličů odcházejících od hlasovacích uren, se ve Francii tzv. exit polls odvíjejí až od samotného sčítání hlasů.

Agentury si vyberou zhruba 200 reprezentativních volebních místností v menších městech, kde se hlasování uzavírá už v 19:00. Vhodnou sestavou se pokoušejí přiblížit vzorku voličů pro celou zemi.

Jakmile předsedové volebních okrsků v těchto zvolených místech sečtou hlasy, nahlásí je agenturám a ty je pak v rámci počítačového programu zpracují do reprezentativních exit polls. Jde o odhady, aktuální nálady mezi voliči by ale měly odrážet.

19:57
Fillonův volební štáb se neraduje

 

19:58
Podle průzkumu listu La Libre Macron vyhraje s 24 procenty

Další předběžné odhady belgických médií, tentokrát listu La Libre. Podle něj první kolo voleb vyhraje Emmanuel Macron s 24 procenty hlasů, dále budou shodně s 21 procenty Marine Le Penová a Francois Fillon a na čtvrtém místě skončí Jean-Luc Mélenchon s 19 procenty. Tyto takzvané exit polls ale nepochází z věrohodného zdroje.

20:00
Macronovi příznivci
20:01
Podle prvních oficiálních průzkumů má Macron 23,8 procenta

Macron podle prvních oficiálních odhadů získal 23,8 procenta. Le Penová 22 procent, Mélenchon 19,6 procenta a Fillon 20,3 procenta. Daleko za nimi je Hamon s 6,5 procenty.

20:09
Různé průzkumy se shodují na tom, že do druhého kola postoupí Macron a Le Penová
20:11
Hlasy se začínají sčítat

Průběžné výsledky můžete sledovat zde.

20:13
Zemětřesení pro republikány

Francois Baroin, poslanec za francouzské republikány, jejichž kandidátem byl Francois Fillon, označil výsledek voleb za zemětřesení pro svou stranu. Podle odhadů se Fillon nedostal do druhého kola.

20:14
Zpravodajka HN z Paříže
20:18
Socialisté se musí spojit za Macronem

Ke sjednocení za Emmanuelem Macronem už podle agentury Reuters vyzývá i vedení francouzských socialistů, odkud pochází i dosavadní prezident Francois Hollande. Oficiální kandidát socialistů Benoit Hamon ve volbách pravděpodobně úplně propadl.

20:21
Macron: Otáčíme stránku francouzské politické historie
20:23
Předpovědi pro druhé kolo
20:24
Druhé kolo jako referendum o globalizaci

Šéf volební kampaně Marine Le Penové David Rachline tvrdí, že druhé kolo francouzských prezidentských voleb bude referendem Francouzů o globalizaci.

20:25
Oficiální průzkumy
20:26
Francouzský premiér k volbám
Emmanuel Macron sbírá podporu ze všech stran. Už i socialistický premiér Francie Bernard Cazeneuve vyzval všechny demokraty, aby ve druhém kole voleb hlasovali právě pro Macrona.
20:27
Nizozemský populista Wilders vyjádřil podporu Le penové
20:33
Oslavy příznivců Le penové
20:40
V druhém kole by podle průzkumů mohl vyhrát Macron
20:43
V některých zámořských oblastech je sečteno

V Guadelope vyhrál Macron s 30,2 procenty hlasů, druhý byl Mélenchon s 24 procenty. V Guayaně byl Mélenchon první s 24,7 procenty hlasů, těsně za ním druhá Le Penová s 24,3 procenty. Na karibském Martiniku také zvítězil Mélenchon s 27,4 procenty, Macron zde získal 25,5 procent.

20:47
Fillon stojí za Macronem

"Není jiná cesta než hlasovat proti extrémní pravici, a hlasovat tedy pro Emmanuela Macrona," řekl v prvním projevu po volbách kandidát republikánů Francois Fillon. "Zůstaňte sjednoceni a odhodlaní. Věřte mi, že vaše síla je důležitá a Francie ji potřebuje."

20:48
Francouzi začínají demonstrovat
20:54
Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran

Pravděpodobný postup Emmanuela Macrona a Marine Le Penové do druhého kola prezidentských voleb přepisuje francouzskou politiku. Poprvé v novodobé historii země se žádný z kandidátů dvou hlavních politických stran - socialistů a republikánů, kteří Francii střídavě vládli od konce druhé světové války - nedostal do druhého kola prezidentského klání.

20:56
Le Penová vystoupí v devět hodin
20:58
Jak by v druhém kole hlasovali voliči ostatních kandidátů?

Jak by v druhém kole volili voliči ostatních kandidátů. Hlasovali by pro Le Penovou nebo pro Macrona? Graf vychází z predikce OpinionWay z minulých týdnů. Kvůli malému vzorku dat od voličů Dupont-Aignana výsledek nemusí být přesný.

 

21:04
Protestující studenti se střetli s policií

 

21:05
Odhady výsledků voleb ve Francii poslaly euro vzhůru

Údaje agentury Reuters před otevřením devizového trhu v Asii signalizují nárůst eura vůči dolaru na čtyřtýdenní maximum 1,09 USD z pátečního závěru 1,0726 USD. Jednotná evropská měna tak reaguje na odhady výsledků prvního kola prezidentských voleb ve Francii, podle kterých zvítězil centristický kandidát Emmanuel Macron.

21:10
Le Penová: Výsledky jsou historické.

Marine Le Penová promluvila poprvé po vyhlášení předběžných výsledků voleb. "Považuji to za čest a čelím jí s pokorou a uznáním," řekla. Podle ní jsou výsledky hlasování "historické".

21:11
Zpravodajka HN z Paříže

Na pařížském náměstí Bastily se sešlo zhruba několik stovek mladých demonstrantů. Policie celé náměstí uzavřela, nejezdí ani metro. Dovnitř policisté pouští jen neochotně, každý musí ukázat obsah kabelky nebo batohu. Odejít není příliš snadné, policisté pouští jen několika výstupy. Je tu obrovský počet policistů a policejních vozů. Z místa se před chvílí ozývaly dělobuchy.

IMG 1127

21:13
Le Penová se považuje za kandidátku lidu

"Musíme bojovat proti divoké globalizaci," řekla Marine Le Penová. Zopakovala některé své hlavní body programu: obranu hranic nebo boj s migrací. Podle svých slov se považuje za "kandidátku lidu". Na druhém kole voleb prý závisí "přežití Francie".

21:18
Demonstrace v Paříži

paříž, demonstrace

21:21
Odcházející francouzský prezident Francois Hollande sleduje předběžné odhady
21:22
Za porážku si můžu sám, řekl Fillon

"I přes veškerou snahu a vůli jsem nedokázal přesvědčit své krajany. Překážky na mé cestě byly příliš velké a kruté. Za porážku si můžu sám, přijímám za ni odpovědnost a pouze já sám se s ní musím vyrovnat," řekl v povolebním projevu Fillon. Prohlásil, že bude v druhém kole volit centristu Emmanuela Macrona.

Kandidát republikánů Francois Fillon patřil zpočátku mezi favority, vaz mu ale zlomila aféra kolem fiktivního zaměstnávání jeho manželky Penelope.

21:32
Hollande volal Macronovi

Francois Hollande ihned po zveřejnění prvních odhadů výsledků zavolal středovému kandidátovi Emmanuelu Macronovi a pogratuloval mu k postupu do druhého kola. Jeho pravděpodobné protikandidátce, krajně pravicové političce Marine Le Penové, Hollande podle Elysejského paláce nevolal.

21:34
Mélenchon odmítl předběžné odhady

Kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon odmítl na svém Facebooku předběžné odhady prezidentského klání, které mu přisuzují až čtvrté místo. Zveřejněná čísla označil za "průzkumy" a doporučil svým příznivcům, aby vyčkali oficiálních výsledků a zachovali zdrženlivost.

21:36
Euro vzrostlo
21:39
Demonstrace v Paříži
21:41
Agentury odhadují, že účast byla kolem 80 procent

 

21:44
Jak se hlasy z prvního kola rozdělí v kole druhém?

Agentura Ifop předpovídá, jak se hlasy z prvního kola rozdělí v kole druhém. Emmanuel Macron zřejmě získá mnoho hlasů Benoita Hamona a polovinu hlasů Jeana-Luca Mélenchona. Získal by i víc hlasů Francoise Fillona než Marine Le Penová.

21:46
Vliv výsledků na korunu bude omezený

Výsledky budou mít na vývoj kurzu koruny vůči euru omezené dopady kvůli dozvuku nedávno ukončených intervencí České národní banky. Na světových trzích však zřejmě bude kurz eura až do druhého kola rozkolísaný více než obvykle.

"Z pohledu finančních trhů a dalšího ekonomického vývoje Francie je důležité, že nejspíše první kolo vyhrál Macron a že k jeho podpoře vyzvali i poražení uchazeči o prezidentský post. To snižuje pravděpodobnost realizace ekonomicky nihilistického scénáře Marine Le Penové," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Do druhého kola se může situace na trzích podle něj různě měnit a kolísání eura a dalších finančních trhů může být větší než obvyklé.

21:54
Ve Francii probíhají po volbách demonstrace
22:09
Macron by v druhém kole mohl získat více než 60 procent hlasů

Agentury už vydávají předpovědi pro druhé kolo voleb. Podle agentury Harris by Emmanuel Macron porazil Marine Le Penovou ziskem 64 procent hlasů. Podle agentury Ipsos by také vyhrál Macron, který by prý získal 62 procent hlasů.

22:09
Mélenchon nepodpořil žádného z postupujících soupeřů

Levicový radikál Mélenchon odmítl podpořit jednoho z jeho dvou postupujících soupeřů. Apeloval na svých 450 tisíc voličů, aby jednali podle vlastního svědomí.

Mélenchon zdůvodnil svůj krok tím, že Emmanuel Macron i Marine Le Penová ohrozí sociální výdobytky Francouzů a ani neučiní nic prospěšného pro životní prostředí.

Politik, kterému se podařilo získat skoro trojnásobek hlasů oproti socialistickému kandidátovi Benoitu Hamonovi, odmítl komentovat svůj výsledek. Slíbil ale uznat oficiální výsledky voleb.

22:11
Hlasy sečteny v Réunionu

V zámořský departementu ležícím v Indickém oceánu zvítězil Mélenchon. Získal 24,5 procent hlas. Le Penové zde získala o procento méně.

22:16
Proč bude nový francouzský prezident potřebovat parlament?
22:24
Podle francouzského ministerstva vnitra je sečteno už 28 milionů hlasů

Podle francouzského ministerstva vnitra je 28 milionů hlasů už sečteno. Marine Le Penová získala 23,6 procenta z nich, Emmanuel Macron 22,78 procenta. Francois Fillonovi dosud sečtené hlasy přisuzují 19,69 procenta hlasů, Jeanu-Lucu Mélenchonovi 18,43 procenta. Čím více hlasů je sečteno, tím klesá podíl Le Penové.

22:27
Jako poslední veřejně promluvil Macron

Centrista Emmanuel Macron na veřejném vystoupení poděkoval Benoitu Hamonovi a Francoisi Fillonovi, že ho podpořili do druhého kola voleb.

"Během jednoho roku jsme změnili tvář francouzské politiky," řekl Macron. "Musíme pokračovat a nevzdávat se," dodal. "Slibuji, že se budu snažit spojit všechny Francouze." Zdůraznil pozici Francie v rámci Evropské unie.

22:31
Český kandidát na prezidenta reaguje na odhady
22:34
Macron slíbil po prvním kole stmelit všechny občany Francie

Macron slíbil, že se bude nyní snažit sjednotit a usmířit všechny občany. Poděkoval svým soupeřům napravo i nalevo, kteří ho podpořili proti nacionalistce Marine Le Penové, s níž se za 14 dní střetne v závěrečném duelu.

Slíbil, že se stane prezidentem "ochráncem". "Vyslyšel jsem vaše přání po změně," prohlásil před davem svých příznivců v Paříži. Výzvou je podle něho skoncovat se systémem, který nebyl podle něho přinést řešení za posledních 30 let. Zdůraznil, že chce využít nových tváří k vybudování "nové parlamentní většiny". Stejně tak chce být prezidentem "vlastenců" proti "hrozbě nacionalismu".

"Macron, prezident," přerušil ho několikrát skandující dav.

22:49
Merkelová gratuluje Macronovi
22:55
Po sečtení 33 milionů hlasů se Macron dostal s 23,11 procentem do vedení

Nová čísla ministerstva vnitra: sečteno je už více než 33 milionů hlasů. Ty posouvají do čela prvního kola voleb Emmanuela Macrona se ziskem 23,11 procenta těchto hlasů. Marine Le Penová má 23,08 procenta. Její podíl opět klesl, jak přibývají hlasy z měst.

23:09
Macron by měl Le Penovou porazit v druhém kole

Podle dvou průzkumů by ve druhém kole francouzských voleb za dva týdny měl centrista Emmanuel Macron porazit vůdkyni krajní pravice Marine Le Penovou v poměru 62 ku 38, respektive 64 ku 36 procentům.

Společnost Harris Interactive dává 39letému exministrovi hospodářství v rozhodujícím souboji o Elysejský palác naději na 64 procent hlasů. Předsedkyně Národní fronty (FN) a europoslankyně Le Penová by tak získala zbylých 36 procent hlasů.

Z průzkumu společnosti Ipsos Sopra vyplynul rozdíl o čtyři procenta menší rozdíl mezi oběma soupeři, tedy 62 ku 38 procentům.

23:11
On-line reportáž končí

On-line reportáž pro dnešek končí.

Vaše redakce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist