Spojené státy vyzvaly běloruský režim, aby osvobodil všechny zadržené účastníky sobotních demonstrací a zaručil občanům svobodu shromažďování a svobodu slova. V prohlášení velvyslanectví USA v Minsku se uvádí, že rozsáhlé zatýkání demonstrantů, obránců lidských práv a novinářů odporuje základním demokratickým zásadám. Washington bude vývoj v Bělorusku "dál pozorně sledovat". Běloruské ministerstvo zahraničí postup proti demonstrantům v neděli obhajovalo s tím, že jejich akce nebyly mírumilovné.

Běloruská policie v sobotu zablokovala pochod stovek demonstrantů, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu. Zadrženo bylo více než 400 lidí. Už před zahájením pochodu policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z hlavních opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev.

Proti masovému zatýkání v Minsku protestovala rovněž Evropská unie. Podle Bruselu postup běloruských úřadů odporuje mezinárodním závazkům země. "Navzdory výzvám mezinárodní veřejnosti ke zdrženlivosti byl postup běloruských bezpečnostních služeb nepřijatelný. Velké množství běloruských občanů bylo zatčeno bez jakéhokoli důvodu," uvádí se v prohlášení.

Běloruské ministerstvo zahraničí kritiku odmítá a tvrdí, že muselo zasáhnout, neboť protesty nebyly poklidné. Dodalo, že nedaleko Minska policie našla takzvané Molotovovy koktejly a zbraně. V této souvislosti v pátek autoritářský prezident Alexandr Lukašenko hovořil o ozbrojených provokatérech, kteří jsou financováni americkými a německými fondy přes Polsko a Litvu. Ministerstvo v obhajobě zatýkání poznamenalo, že zásah byl přiměřený a obešel se zcela bez použití slzotvorného plynu či vodních děl. Úřad rovněž upozornil, že proti nelegálním demonstracím různým způsobem postupují všechny země.

Napětí v Minsku panovalo i v neděli. Podle opozičních médií se v centru města shromáždili lidé protestující proti sobotnímu zatýkání. "Propusťte naše děti," skandoval zhruba stočlenný dav. Policie stejně jako při sobotní demonstraci nasadila těžkooděnce, kteří podle organizace Vjasna zadrželi kolem 30 lidí.

"Bělorusko se změnilo ve vězení. Jaký je rozdíl mezi tím, zde sedíte v cele, anebo doma?" řekla účastnice nedělní demonstrace Alena Hančarová, kterou policie podle agentury AP rovněž zadržela.