Devětatřicetiletý Tunisan, který ve čtvrtek najel ve vysoké rychlosti autem do nákupní zóny v Antverpách, byl v pátek obviněn z pokusu o vraždu "se znaky terorismu" a dalších trestných činů. Oznámila to belgická federální prokuratura. Muž se podle jejího prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, nachází ve vyšetřovací vazbě.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Policisté našli v autě nože a brokovnici. Muž, který žije ve Francii, byl obviněn také z nezákonného držení zbraní.

Když ho policie po činu zadržela, byl podle prokuratury "pod vlivem". Prohlášení neupřesňuje, zda byl opilý, nebo zdrogovaný. Prokuratura proto nejprve vycházela z předpokladu, že nešlo o úmysl zaútočit na lidi.

Podle Het Laatste Nieuws byl muž minulý týden zatčen hned třikrát, z toho jednou v Nizozemsku a dvakrát v Antverpách, kde strávil několik hodin ve vězení kvůli neplatným dokumentům. Policie mu doporučila, aby Belgii opustil.

Muž ve čtvrtek dopoledne najel velkou rychlostí do ulice Meir, což je obchodní tepna Antverp. Lidé museli uskakovat, podle svědků se ale řidič nikoho nesnažil vozem zasáhnout. Vojákům se ho podle místní policie nepodařilo zastavit, auto projelo křižovatkou na červenou a mířilo k nábřeží. Až tam ho policisté, které stačili vojáci varovat, zablokovali. Incident se obešel bez obětí a raněných. V autě se našly nože a další zbraně.

Cizinec, jehož prokuratura identifikovala jako Mohameda R., nebyl podle belgického tisku francouzským úřadům známý jako islámský radikál. Vyšetřován ale byl kvůli nezákonnému držení zbraní.