Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly zahájila v sobotu hlídku ve sporné oblasti Jihočínského moře, která je jedním z důvodů rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Washington kritizuje Peking, že v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy a vojenská zařízení. USA se obávají, že by Čína mohla tato zařízení využít k omezení svobody plavby a přeletů v oblasti.

Americké námořnictvo oznámilo, že skupina plavidel vedená bitevní lodí Carl Vinson zahájila v sobotu rutinní operaci v Jihočínském moři.

Čína v pátek ukončila své námořní cvičení v oblasti Jihočínského moře, kterého se účastnila i její jediná vlastní letadlová loď. Manévry vyvolaly rozhořčení sousedů Číny, s nimiž Peking vede řadu let teritoriální spor.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Ve středu čínská vláda varovala Spojené státy, aby se nepokoušely narušovat svrchovanost Číny nad Jihočínským mořem. USA dlouhodobě prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře. Loni USA do oblasti vyslaly k přeletu bombardéry B52 a také torpédoborec.

Vláda nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj vůči Číně a obě strany v posledních týdnech vedou slovní přestřelky. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer mimo jiné prohlásil, že nová americká vláda Číně zabrání, aby obsadila ostrovy v mezinárodních vodách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist