Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly zahájila v sobotu hlídku ve sporné oblasti Jihočínského moře, která je jedním z důvodů rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Washington kritizuje Peking, že v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy a vojenská zařízení. USA se obávají, že by Čína mohla tato zařízení využít k omezení svobody plavby a přeletů v oblasti.
Americké námořnictvo oznámilo, že skupina plavidel vedená bitevní lodí Carl Vinson zahájila v sobotu rutinní operaci v Jihočínském moři.
Čína v pátek ukončila své námořní cvičení v oblasti Jihočínského moře, kterého se účastnila i její jediná vlastní letadlová loď. Manévry vyvolaly rozhořčení sousedů Číny, s nimiž Peking vede řadu let teritoriální spor.
Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.
Ve středu čínská vláda varovala Spojené státy, aby se nepokoušely narušovat svrchovanost Číny nad Jihočínským mořem. USA dlouhodobě prosazují zachování svobody plavby a přeletů v oblasti Jihočínského moře. Loni USA do oblasti vyslaly k přeletu bombardéry B52 a také torpédoborec.
Vláda nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj vůči Číně a obě strany v posledních týdnech vedou slovní přestřelky. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer mimo jiné prohlásil, že nová americká vláda Číně zabrání, aby obsadila ostrovy v mezinárodních vodách.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist