Česko příští rok vyšle své vojáky do Litvy. Budou tam sloužit v rámci sil Severoatlantické aliance určených k odstrašení Ruska. Ministr obrany Martin Stropnický (z hnutí ANO) český plán představí svým kolegům ze zemí NATO na středeční a čtvrteční schůzce v Bruselu. HN to řekl vysoce postavený zdroj.

Čeští vojáci by měli v Litvě sloužit v rámci mnohonárodnostního bojového uskupení, kterému velí Německo. Kromě Němců jsou teď v Litvě i belgické, francouzské a nizozemské jednotky. Plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků nejdřív musí schválit vláda. Podle zdrojů HN zatím není přesně určeno, jak velkou jednotku by Češi mohli do Litvy vyslat. Po účasti v obranných jednotkách v Litvě by čeští vojáci měli působit v Lotyšsku. Tamním silám NATO velí Kanaďané.

NATO se na přítomnosti svých sil ve třech pobaltských státech a v Polsku dohodlo v reakci na ruskou anexi Krymu a vojenský zásah na Ukrajině. Takzvané předsunuté jednotky aliance v omezeném počtu necelých čtyř tisíc mužů budou působit v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a v Polsku. Všechny tyto země o vyslání vojáků jiných států NATO samy požádaly. Cílem vyslání jednotek je demonstrovat odhodlání aliance bránit v případě útoku všechny své členy.

Kromě předsunutých jednotek se aliance soustředí rovněž na budování takzvaných následných sil, kterým se také říká druhosledové. Ministr Stropnický by měl na okraj schůzky ministrů obrany NATO podepsat dohodu se svou německou kolegyní Ursulou von der Leyenovou o tom, že se česká 4. brigáda rychlého nasazení zapojí do rámce německé divize, tedy pod německé velení. A to pro případ, že by tyto následné síly byly nasazeny.

Tyto jednotky by měly být schopné "zajistit kolektivní obranu člena aliance", řekl už dříve Stropnický. Následné síly by byly vyslány na obranu napadené země NATO jako posily.

V Litvě momentálně působí 150 českých vojáků v rámci tříměsíčního cvičení NATO. 

Na středeční a čtvrteční schůzce ministrů obrany NATO se spojenci poprvé seznámí s názory nové americké administrativy na budoucnost aliance. Washington bude zastupovat ministr obrany James Mattis.