Íránský prezident Hasan Rúhání je optimistický ohledně budoucnosti jaderné dohody, kterou Teherán podepsal v létě 2015 se světovými mocnostmi. Nastupující prezident Donald Trump dokument nemůže jednostranně změnit či zrušit, citovala Rúháního íránská státní televize. Dohodu s Íránem kromě USA podepsalo pět dalších zemí. Írán jejím prostřednictvím získal za ústupky v jaderném programu zrušení sankcí.

Trump jadernou dohodu Teheránu ve své kampani ostře kritizoval. Podle něj by se měla dojednat smlouva nová. Vyzval zároveň ke zpřísnění sankcí proti Íránu s cílem donutit Teherán k větším ústupkům.

"Nově zvolený prezident se nechal slyšet, že s jadernou dohodou není spokojený, nazval ji nejhorší dohodou, která byla kdy podepsána. To je jen propaganda. Nemyslím si, že s tím může něco udělat, až nastoupí do Bílého domu," řekl Rúhání na tiskové konferenci u příležitosti výročí zrušení mezinárodních sankcí vůči Íránu. "Ohledně budoucnosti jaderné dohody jsem optimistický, dohoda je pro Spojené státy dobrá, on tomu nerozumí," citovala íránského prezidenta agentura Reuters.