Skandinávské země experimentují s tím, o čem ostatní jen hovoří. Nedávno na sebe přitáhlo pozornost Finsko, které ve zkušebním režimu pro omezený počet lidí zavede státem placený minimální bezpodmínečný příjem. Ve Švédsku, proslulém svým silným sociálním státem, zase nyní končí dvouletý experiment s šestihodinovým pracovním dnem. Závěr je jednoduchý: kratší pracovní doba stojí více peněz a nevyplatí se.

Pokus se odehrál v domovském městě Volva, v Göteborgu, kde ošetřující personál v domově důchodců pracoval dva roky šest hodin denně. Na šedesát osm zaměstnanců ale zřizovatel – město – musel najmout dalších sedmnáct lidí, aby pokryl pracovní potřeby, což radnici stálo navíc 12 milionů švédských korun (zhruba 34 milionů Kč).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.