Teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně má i českou oběť. Zahynula Češka pracující v Německu Naďa Čižmár. Informovalo o tom ve čtvrtek pozdě v noci české ministerstvo zahraničí. Jak žena zemřela, není dosud jasné.

"Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Čižmár s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ambasáda se bezprostředně poté obrátila na německé ministerstvo zahraničí a policii s dotazem, jestli žena není mezi oběťmi nebo zraněnými. To ale úřady nejprve nepotvrdily. Teprve později po ověření - ve čtvrtek večer - smutnou zprávu sdělily české straně.

Po teroristovi německá policie zatím patrá bez úspěchu. Ve čtvrtek ráno v souvislosti s pondělním berlínským atentátem prohledala ubytovnu v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde dříve bydlel podezřelý Tunisan Anis Amri. Na akci se podle německých médií podílelo asi 100 strážců zákona. V Dortmundu policie zadržela čtyři podezřelé, kteří byli s Anisem Amrim v kontaktu. V Berlíně zároveň policisté uvolnili náměstí, kde se tragický útok udál, a vánoční trh se tam za zpřísněných bezpečnostních opatření znovu otevřel.

O podezřelého Anise Amriho se zajímaly americké úřady. Podle listu The New York Times na internetu zjišťoval, jak připravit výbušniny. Čtyřiadvacetiletý Tunisan nejméně jednou přímo komunikoval s Islámským státem. Amriho letos několik měsíců sledovaly německé úřady, protože se domnívaly, že si chce opatřit automatické zbraně, s nimiž by třeba časem mohl spáchat útok. Při sledování ale podle německých médií žádné konkrétní důkazy nenašly, zjistily jen, že prodává drogy v berlínském parku Görlitzer Park, a tak sledování ukončily.

V minulosti chtělo Německo Amriho deportovat, ale tomu bránil fakt, že tuniské úřady mu odmítaly vystavit pas. Německo ve středu vypsalo odměnu 100 tisíc eur za informace, které povedou k Amriho dopadení.

Kvůli berlínskému útoku se zpřísňují bezpečnostní opatření i v Česku. Některá města postavila bariéry v okolí vánočních trhů, Uherský Brod dokonce vánoční trhy zrušil.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:43
On-line reportáž začíná

Vítáme vás u on-line reportáže, která bude i dnes sledovat dění okolo útoku na vánočním trhu v Berlíně.

09:45
Shrnutí včerejšího dění

- Německá policie hledá Tunisana, kterého podezírá z pondělního útoku v Berlíně, kdy nákladní vůz najel do davu na vánočních trzích. Zemřelo nejméně 12 lidí.
- Je mu 24 let, váží 75 kilogramů a je vysoký 178 centimetrů.
- Prokuratura varuje, že podezřelý může být ozbrojen a nebezpečný.
- Německé úřady nabízejí odměnu až 100 000 eur za informace vedoucí k dopadení Tunisana.
- List Die Welt informoval o dvou raziích v berlínských bytech, policie však později zprávu popřela.

09:46
Policie provedla razii

Německá policie dnes ráno v souvislosti s pondělním berlínským atentátem prohledala ubytovnu v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde dříve bydlel podezřelý Tunisan Anis Amri. Výsledky zátahu ale zatím nejsou známy.

09:50
Obětí útoku je i pohřešovaná Izraelka

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí podle německých médií potvrdil, že mezi oběťmi berlínského útoku na vánoční trh je také žena z Izraele. Její muž byl při pondělním útoku vážně zraněn. Žena, jejíž tělo bude nyní převezeno do vlasti, se pohřešovala už od pondělního večera, kdy do trhu u Pamětního kostela císaře Viléma (Gedächtniskirche) vjel kamion. Její muž musel být několikrát operován, ale není už v ohrožení života.

O osudu mladé Italky, která se od útoku také pohřešuje, zatím média neinformovala. Rodina ženy ale podle svých dřívějších vyjádření nepočítá s tím, že by ještě byla naživu.

10:00
Další razie proběhla v Dortmundu

Média dnes informují o ranním zátahu v západoněmeckém Dortmundu, při němž byli zatčeni čtyři lidé. Zatím ale není jasné, jestli akce přímo souvisí s útokem v německé metropoli.

10:08
Trh se dnes znovu otevře

Vánoční trh u Pamětního kostela císaře Viléma (Gedächtniskirche), na kterém v pondělí zemřelo 12 lidí, se dnes dopoledne znovu otevře veřejnosti. Policie na místě ukončila vyšetřování, a trh je tak zvonu přístupný. Zároveň ale okolo něj vyrůstají bezpečnostní betonové bariéry.

10:14
Němečtí konzervativci volají po zpřísnění bezpečnosti

Po pondělním útoku volají někteří němečtí konzervativní politici po zpřísnění zákonů, které se týkají migrace a bezpečnosti v zemi. S přibývajícím množstvím informací o Tunisanovi Anisovi Amrim, podezřelém ze spáchání atentátu, přibývá také kritika na adresu bezpečnostních složek a jejich postupu při sledování islamistů v Německu, informovala dnes agentura DPA.

"Informace týkající se práce úřadů, které od včerejška dostáváme, jsou otřesné," uvedl místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Armin Laschet. Konkrétní úřad, který podle něj selhal, ale neuvedl. "To se musí nejprve vyšetřit," řekl.

10:20
O Amriho se zajímaly americké bezpečnostní složky

Anis Amri, který je podezřelý ze spáchání útoku, byl v hledáčku amerických bezpečnostních složek, píší The New York Times. Na internetu hledal, jak vyrobit bombu a minimálně jednou kontaktoval radikály z Islámského státu.

10:26
Čtyři zadržení byli v kontaktu s podezřelým

Federální prokurátor potvrdil zatčení čtyř lidí, kteří byli v kontaktu s Anisem Amrim podezřelým ze spáchání útoku. Informaci přinesl německý deník Bild.

10:50
Stanice metra I. P. Pavlova je uzavřena

Stanice metra I. P. Pavlova na lince C je uzavřena. Kvůli nálezu podezřelého batohu to nařídila policie, sdělila ČTK mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Aneta Řehková. Vlaky stanicí od 10:21 pouze projíždějí. ČTK shání vyjádření policie.

10:55
Amriho rodinu útok šokoval

Rodina hledaného Tunisana byla podle svých slov šokována berlínským útokem. "Pokud se prokáže, že do toho byl zapojen, zřekneme se ho," řekl listu Süddeutsche Zeitung jeho bratr Abdelkader Amri.

10:57
Státní zastupitelství popřelo zprávu o zadržených

Německé státní zastupitelství popřelo zprávu deníku Bild, podle kterého měli policisté zadržet čtyři kontakty hledaného Tunisana.

11:11
USA zvyšují bezpečnost

V důsledku útoku na vánoční trh v Berlíně zavádějí policejní oddělení v USA zvýšená bezpečnostní opatření. Týkají se například vánočních trhů a jiných míst, kde se shromažďuje velké množství lidí, napsala dnes agentura AP.

New York na vánoční trhy na Union Square, v Bryant Parku a na Columbus Circle vyslal těžkooděnce z protiteroristického policejního oddělení. Policie rovněž vyzvala firmy, které pronajímají nákladní vozy, aby nahlásily jakékoli osoby, u kterých mají podezření, že si chtějí vypůjčit vůz s úmyslem spáchat útok. Newyorský starosta Bill de Blasio stávající bezpečnostní opatření nazval "velmi smutnou skutečností".

Na vánočním trhu na Daley Plaza v Chicagu zatarasili policisté zaparkovanými vozy náměstí, kde se trh konal. V San Francisku policejní hlídky na motorkách a na koních dostaly za úkol, aby dohlížely na nákupní centra, kde se pohybuje mnoho lidí.

11:32
V pražském metru šlo o planý poplach

Stanice metra I. P. Pavlova byla dnes dopoledne uzavřena kvůli podezřelému zavazadlu. Po příjezdu pyrotechnika se zjistilo, že šlo o planý poplach. "Na stanici I. P. Pavlova je to negativní, na místo se vrátil zpět majitel toho batohu, který ho tam zapomněl," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. Stanice byla podle dopravního podniku uzavřena od 10.21 do 11.25, tedy asi hodinu.

11:42
Německá policie věděla o Amriho kontaktu s islamisty

Německá policie tušila přinejmenším deset měsíců, že hledaný Anis Amri má kontakty nejen obecně na radikální islamistické kruhy, ale přímo na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Policie o Tunisanovi také věděla, že si v Görlitzer Parku v berlínské čtvrti Kreuzberg přivydělává jako drogový dealer, a navíc i to, že se "motá" kolem skupiny islamistů v Severním Porýní-Vestfálsku. Deportaci do Tuniska ale bránil fakt, že tamní úřady mu odmítaly vystavit pas.

11:47
Vyšetřování komplikují chyby úřadů

Vyšetřování útoku podle rozhlasové a televizní stanice RBB nadále komplikují chyby příslušných úřadů. Kvůli nim se ve středu neuskutečnily razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku, které musely být odloženy na dnešek.

Policie se už ve středu chystala prohledat několik bytů v Berlíně, ale podle RBB jí k tomu chybělo rozhodnutí příslušného soudu. Razie, o kterých už ve středu původně informoval deník Die Welt, se tak uskutečnily až dnes nad ránem.

O podobné chybě se už ve středu hovořilo také v souvislosti s chystanou akcí v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde podezřelý Tunisan Anis Amri svého času bydlel. Také tamní zákrok chystala policie už ve středu, rozhodnutí o něm bylo ale údajně kvůli gramatickým chybám neplatné, a akce se tak uskutečnila až dnes.

11:50
Vánoční trh, na který vjel kamion, se znovu otevřel

Vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz se dnes znovu otevřel návštěvníkům. Od jedenácti hodin se v blízkém Pamětním kostele císaře Viléma konala krátká bohoslužba, informoval deník Süddeutsche Zeitung. 

Stánky na vánočním trhu nabízejí stejně jako před tragédií kromě tradičního svařeného vína i řadu dalších nápojů, jídel a výrobků. Z pietních důvodů se ale obchodníci vzdali výrazných ozdob, osvětlení a veselé hudby.

Před otevřením trhu policie do jeho okolí umístila velké betonové bloky, které by měly zabránit případnému opakování pondělní tragédie.

12:00
Kriminalita běženců a podobné skupiny Němců se dle úřadů neliší

Nedávná vražda devatenáctileté německé studentky a útok na berlínské vánoční trhy, z nichž jsou podezřelí mladý Afghánec a Tunisan, rozpoutaly ve Spolkové republice novou debatu o kriminalitě běženců. Názorů a statistik je celá řada, a i když to část veřejnosti vnímá jinak, úřady zatím docházejí k závěru, že se míra kriminality uprchlíků a srovnatelné skupiny Němců prakticky neliší.

"Průzkumy nedokládají zásadní rozdíly v míře trestné činnosti u mladistvých s migračními kořeny a bez nich. Celkově vzato platí, že podíl na kriminalitě není možné vysvětlit primárně skrze původ (pachatelů)," napsala na dotaz ČTK mluvčí německého ministerstva vnitra Sonja Kocková.

12:13
Problém je i ve špatné spolupráci spolkových zemí

Jednou z příčin útoku je i nedostatek spolupráce mezi německými spolkovými zeměmi. Řekl to Armin Laschet, místopředseda CDU kancléřky Angely Merkelové.
Například ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska, kam vedou stopy za hledaným Tunisanem, prý na středeční tiskové konferenci mluvil, jako by přesun Tunisana do Berlína znamenal, že pro jeho spolkovou zemi "je vše vyřízeno".

12:25
I v Chebu chrání vánoční trhy

Vánoční trhy chrání zátarasy již i v západočeském Chebu.

12:36
Na dveřích kamionu se našly otisky prstů podezřelého Tunisana
12:49
Důkazy proti hledanému Amrimu se množí

Stanice RBB dnes napsala, že policie vedle peněženky s jeho dokumenty našla také jeho mobilní telefon. Peněženku se nicméně podařilo objevit až v úterý.

List Süddeutsche Zeitung dnes uvedl, že se podle jeho informací na dveřích u místa řidiče kamionu, který vjel na vánoční trh, našly Amriho otisky prstů. Agentuře DPA se informaci zatím nepodařilo ověřit.

Podle serveru Spiegel Online se Amri před časem nabídl, že spáchá sebevražedný atentát. Vyšetřovatelé na to přišli na základě analýzy odposlechů. Nabídka ale byla údajně tak zakódovaná, že úřady nemohly na jejím základě požadovat jeho zadržení.

13:17
Podle Trumpa berlínský útok potvrzuje jeho plán zakázat muslimům vstup do USA
13:29
Betonové zátarasy i v Liberci

Policie nechala instalovat v souvislosti s teroristickým útokem v Berlíně čtyři betonové zábrany na náměstí u radnice v Liberci, kde se konají adventní trhy. Nikde jinde v Libereckém kraji zábrany nejsou. Uvedla to krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. V rámci zvýšených bezpečnostních opatření působí v kraji zhruba 20 policejních hlídek, dohlíží zejména na místa se zvýšenou koncentrací lidí.

13:45
Občany mají uklidnit betonové zátarasy. A co takhle zákaz vycházení?

Státem zavedená nebo doporučená bezpečnostní opatření mají mít nějakou viditelnou logiku a konzistenci s veřejně dostupnými informacemi. Jinak se rychle může stát, že je budou lidi brát jako formalitu, stafáž "na uklidnění", protože všichni "přece víme", že policie to zase zveličuje. Je třeba hrát na rovinu, nepodceňovat ani nezveličovat. Chovat se normálně. Ani prevence se nesmí přehánět, tak jako není dobré spolykat krabičku vitaminů naráz. Píše v komentáři k reakci ministerstva vnitra na berlínský útok Jan Lipold.

14:01
Mezi obětmi byli lidé z Izraele, Polska i Itálie

Americký deník The New York Times dal dohromady portréty obětí pondělního teroristického útoku. Mezi většinou německých občanů byli i izraelští, italští nebo polští občané.

14:24
Bulvární deník Bild zveřejnil video, na kterém je hledaný Anis Amri v létě na návštěvě Berlína
14:46
Petice za státní ocenění pro Poláka, který možná zabránil ještě větší katastrofě

Už více než 2500 lidí podepsalo internetovou petici, aby Polák, který byl zabit na sedadle spolujezdce v kamionu, dostal nejvyšší německé ocenění. Petici organizuje politoložka Constanze Stelzenmüllerová.

Ve středu se v deníku Bild objevila informace, že polský řidič Lukasz Urban zabránil možná ještě většímu neštěstí na berlínských trzích, když údajně strhl volant auta. Útočník Poláka pobodal nožem a poté zastřelil.

15:14
Německý Charlie Hebdo zesměšňuje bezpečnostní opatření

Aktuální vydání německé verze satirického časopisu Charlie Hebdo reaguje na teroristický útok v Berlíně.

Charlie Hebdo, Berlín

15:16
Italský premiér potvrdil, že jednou z obětí byla pohřešovaná Italka

Italský premiér Paolo Gentiloni dnes informoval na Twitteru o smrti mladé Italky, která v Berlíně dlouhodobě žila. Byla to podle něj spořádaná občanka, na kterou Itálie vzpomíná.

16:04
Policisté nechtěli hned po útoku kabinu kamionu "kontaminovat"

Během dne se objevily informace o dalších důkazech, které policii navedly na stopu Tunisana Anise Amriho. Úplně na začátku to však byly doklady, nalezené v kabině nákladního vozu. Ty ale policisté našli až den po útoku. Podle deníku Süddeutsche Zeitung to bylo proto, že policisté nechtěli hned v pondělí kabinu "kontaminovat" svým zápachem, než k ní pustí speciálně vycvičené psy.

16:21
Další informace vedou vyšetřovatele k podezřelému Tunisanovi, v kabině byly jeho otisky

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière na tiskové konferenci uvedl, že vyšetřovatelé mají další informace, které ukazují na to, že podezřelý Tunisan je pachatelem útoku. Maizière potvrdil, že v kabině vozu byly nalezeny otisky prstů podezřelého.

16:38
Prohledávání autobusu u Stuttgartu

Německá policie prohledává autobus ve stanici Heilbronn, severně od Stuttgartu, píše server Stimme.de.

16:43
Pyšná Merkelová

Kancléřka Angela Merkelová vyjádřila hrdost nad tím, jakým způsobem většina Němců na útok reaguje. Německo podle ní v posledních letech udělalo hodně, aby se na boj s terorismem připravilo, a i to jí naplňuje přesvědčením, že země tuto těžkou zkoušku zvládne.

17:03
Podezřelý nesměl do USA

Podle britského listu Daily Mail měl Anis Amri zakázáno létat do Spojených států, protože komunikoval s teroristickou organizací Islámský stát.

17:29
Salafistů v Berlíně přibývá

Salafistická scéna v Berlíně se rychle rozrůstá, podle tajných služeb ji aktuálně tvoří 840 lidí, což je o 160 více než loni. S odvoláním na své zdroje to napsal deník Der Tagesspiegel. Pro srovnání, v roce 2012 bezpečnostní úřady označily za salafisty v německé metropoli asi 400 lidí. Za sympatizanta salafismu, který hlásá fundamentalistickou verzi islámu, je považován i předpokládaný atentátník z Berlína Anis Amri.

17:57
Anis Amri byl u Italů považován za problémového

Tunisana Anise Amriho, který je považován za pachatele pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, evidovala Itálie během jeho pobytu v zemi jako problémového člověka. Informace o jeho možné radikalizaci či islamistických sklonech v záznamech ale nejsou. Oznámilo to italské ministerstvo vnitra, a potvrdilo tak zprávy médií o Amriho kriminální minulosti v této jihoevropské zemi.

18:31
Razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku

Nejvyšší sátní zastupitelství potvrdilo, že se v souvislosti s útokem ve čtvrtek uskutečnilo několik razií v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku. Prohledán byl také autobus v Heilbronnu. Při těchto akcích nebyl nikdo zatčen.

19:14
Sbírka pro rodinu zesnulého řidiče kamionu

Britský řidič kamionu Dave Duncan se rozhodl pomoci rodině polského řidiče Lukasze Urbana, který zemřel v kabině kamionu. Na webu GoFundMe zahájil sbírku a už na ní shromáždil téměř 57 tisíc liber (1,8 milionu Kč) od skoro 4 000 přispěvatelů.

20:16
Zátah v mešitě, kterou pravidelně navštěvoval podezřelí Amri

List Berliner Zeitung dnes informoval o zátahu v berlínské mešitě, kterou podezřelý z berlínského útoku, Tunisan Amri, navštěvoval a kterou tajné služby hodnotí jako jedno z center radikálního islámu. Mešita je v berlínské čtvrti Moabit a působí při ní spolek Fussilet 33, který je podle zpráv tajných služeb střediskem islamistů. Policie tam zasahovala už loni v reakci na informace, že spolek vybírá peníze pro syrské operace teroristického hnutí Islámský stát (IS) a že se tam rekrutují bojovníci IS. V mešitě se podle Berliner Zeitung schází muslimové především z Kavkazu a Turecka.

21:14
Z Německa do oblastí ovládaných Islámským státem odjelo téměř 900 radikálů

Podle Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který plní funkci civilní kontrarozvědky, odjelo z Německa do bojových oblastí ovládaných teroristickým hnutím Islámský stát 890 radikálů. Z těch, kdo z Německa směřují k IS, jsou z dvaceti procent ženy a z pěti procent nezletilí. Kontrarozvědka odhaduje, že se zhruba třetina již vrátila zpět do Německa.

21:28
Policie střežila vánoční trh v Kolíně nad Rýnem s nenabitými samopaly

Německá policie v reakci na pondělní útok na vánoční trh v Berlíně posílila bezpečnost adventních akcí po celé zemi. Jeden z trhů v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem, jak dokládá dnes zveřejněná fotografie v deníku Kölner Stadt-Anzeiger, ale střežila dvojice policistek se samopaly, které nebyly nabité. Policie ve vysvětlení uvedla, že to byla chyba a že tento případ je ojedinělý.

22:19
Tunisan Amri zachycen u jedné z mešit několik hodin po atentátu

Německá policie jen několik hodin po pondělním atentátu v Berlíně zachytila pomocí sledovací kamery Tunisana Anise Amriho u jedné z mešit v metropoli, kde ve čtrvtek komando provedlo razii. Informovala o tom stanice RBB, která záznam s Amrim získala. U stejné mešity byl Amri natočen také dvakrát v uplynulém týdnu. Policie podle agentury DPA nechtěla informaci komentovat a odkázala na úřad nejvyššího státního zástupce.

00:09
V Berlíně zemřela i Češka

Útok na berlínském vánočním trhu, při kterém řidič kamionu zabil dvanáct lidí, má i českou oběť. Podle ministerstva zahraničí zemřela Češka žijící a pracující v Německu. Informaci o české oběti dostal Černínský palác ve čtvrtek večer od berlínské ambasády. "Zprávu o úmrtí ženy předal osobně její rodině ještě dnes večer velvyslanec ČR Tomáš Podivínský," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

00:10
Obětí je Naďa Čižmár, sdělil ministr Zaorálek
00:13
Žena v Berlíně pracovala

"Konzulární službu české ambasády v Berlíně kontaktoval manžel zesnulé Petr Čižmár s informací, že pátrá po své manželce, která se mohla v době útoku vyskytovat na vánočním trhu v Berlíně nebo v jeho okolí," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ambasáda se bezprostředně poté obrátila na německé ministerstvo zahraničí a policii s dotazem, jestli žena není mezi oběťmi nebo zraněnými. To ale úřady nejprve nepotvrdily.

"Manžel zesnulé ženy poskytl německé policii identifikační údaje, fotografie a vzorky pro analýzu DNA," popsala mluvčí s tím, že výsledky expertízy měly být do několika dní. "Zástupci ambasády byli po celou dobu v opakovaném kontaktu jak s manželem dotyčné ženy, tak s německým ministerstvem zahraničí a s policejním prezídiem Berlín," dodala.

Naďa Čižmár dlouhodobě pracovala u firmy přímo v Berlíně. "Bližší informace k okolnostem úmrtí ženy nejsou v tuto chvíli k dispozici. Další osobní údaje k oběti nebo k její rodině nelze v tuto chvíli s ohledem na ochranu osobních údajů poskytovat," doplnil Černínský palác.

00:26
On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost. Událostem okolo berlínského útoku se budeme věnovat i v následujících dnech.