Francouzští poslanci ve středu schválili prodloužení výjimečného stavu v zemi do 15. července příštího roku. Učinili tak vzhledem k nadcházejícím prezidentským a parlamentním volbám. Očekává se, že ve čtvrtek opatření hladce projde i v Senátu. Francouzský ministr vnitra ve středu zároveň oznámil, že vláda kvůli teroristické hrozbě preventivně nasadí během vánočních a novoročních svátků do ulic více policistů a vojáků.

Ve Francii platí výjimečný stav od atentátů z loňského listopadu, při kterých v Paříži a na jejím předměstí Saint-Denis zemřelo 130 lidí. Pokud jeho prodloužení schválí i Senát, což se předpokládá, bude platit 20 měsíců v kuse. To je ve Francii nejdelší nepřerušované období výjimečného stavu v historii.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Výjimečný stav byl prodloužen už čtyřikrát, naposledy po atentátu v Nice v červenci, při němž zahynulo 86 lidí.

Výjimečný stav dává policii širší pravomoci při domovních prohlídkách a při zatýkání podezřelých. Bývá ale často kritizován jako přinejlepším neúčinné opatření a přinejhorším jako porušení občanských práv a ohrožení demokracie. Policii například umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění.

Nový francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux ve středu oznámil, že během nadcházejících svátků bude na bezpečnost v ulicích francouzských měst dohlížet asi tři tisíce policistů a vojáků navíc. "Hrozba (terorismu) je velmi vážná," řekl ministr rozhlasové stanici RTL. Citlivá místa chránilo po loňských teroristických útocích asi 10 tisíc vojáků, po skončení fotbalového šampionátu v Paříži v červenci snížila vláda jejich počet na 7 tisíc, uvedla agentura Reuters.