Podle budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa není důvod, aby byly Spojené státy vázány politikou jedné Číny, dokud neuzavřou přijatelné smlouvy o obchodě a dalších problematických tématech.

Trump coby dlouhodobý kritik přílivu levného čínského zboží do USA, stejně jako čínské měnové politiky to prohlásil v nedělním rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

"Zcela rozumím politice jedné Číny, ale nevím, proč bychom jí měli být vázáni, než s Čínou uzavřeme dohody týkající se jiných věcí, včetně obchodu," řekl Trump. Ten minulý týden čelil kritice za telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Rozhovor, který byl první svého druhu od roku 1979, kdy Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s touto zemí, popudil Peking. Část amerických politiků jej označila za diplomatický přešlap.

Čína považuje v rámci zmíněné politiky Tchaj-wan stejně jako Tibet za jednu ze svých provincií a ostrovu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Trump v dnešním rozhovoru kritizoval Čínu za její úpravy kurzu měny, expanzivní politiku v Jihočínském moři nebo příliš mírný přístup k Severní Koreji. "Nechci, aby mi Čína diktovala. Toto byl telefonát, kdy jsem já byl volaným. Abych byl upřímný, myslím, že by bylo velmi neuctivé, kdybych (telefon) nezvedl," dodal Trump.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

V interview se také vyjádřil k informacím některých médií, podle nichž Ústřední zpravodajská služba (CIA) tvrdí, že kybernetické útoky ruských hackerů byly během volební kampaně vedeny s cílem pomoci mu do prezidentského křesla.

Podle Trumpa za zprávami stojí demokraté, kteří se nemohou smířit s jeho volebním vítězstvím. "Podle mě je to směšné. Je to jen další výmluva. Nevěřím tomu," prohlásil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist