Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během pondělního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.

Demonstrace v Kyjevě vypukly na protest proti Janukovyčově odmítnutí podepsat již připravenou dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Protesty přerostly v krveprolití, které vedlo k Janukovyčově pádu v únoru 2014. Vzápětí následovala ruská anexe Krymu a vypuklo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny.

"Od počátku až do konce jsem byl proti použití zbraní a proti krveprolití. To byl můj zásadní postoj," zdůraznil bývalý prezident. "Ano, je možné, že se na tom (kancléř Ljovočkin) podílel. Je to možné, ale osobně jsem o tom neměl žádné důkazy a vyšetřování nic nezjistilo," řekl.

Janukovyč se s kyjevským soudem spojil z oblastního soudu v ruském městě Rostov na Donu prostřednictvím videokonference. Vypovídal jako svědek v procesu s bývalými příslušníky speciální policejní jednotky Berkut, obžalovanými ze střelby do demonstrantů.

Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko využil vyhlášení přestávky v jednání soudu, aby exprezidentovi na dálku alespoň ústně sdělil, že je podezřelý z vlastizrady a z napomáhání ruské agresi proti Ukrajině. "Vzhledem k tomu, že se Janukovyč zdržuje mimo Ukrajinu, neodpovídá na výzvy a fakticky se skrývá před spravedlností, sděluji podezření ústně," vysvětlil prokurátor podle listu Ukrajinska pravda.

Podle Lucenka se Janukovyč kvůli získání ruského exilu snažil budit zdání, že ruská vojska při okupaci Krymu postupují legálně. Exprezident podle něj písemně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských sil na ukrajinském území. Napomáhal také ruským silám při podvratné činnosti a agresivní válce proti Ukrajině, jakož i při změně hranic.

"A teď ne jako generální prokurátor, ale jako Ukrajinec obviňuji Janukovyče, že otevřel dveře agresivní válce proti našemu státu a ničil suverenitu země, které přísahal věrnost na ústavu," zdůraznil Lucenko a připomněl, že konflikt si vyžádal životy 2263 ukrajinských vojáků a 1,7 milionu lidí přišlo o své domovy. "Za vše přijde čas odplaty," pohrozil.

Konflikt v Donbasu si podle odhadu OSN vyžádal více než 9600 mrtvých.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist