Miliardu rublů našli ruští vyšetřovatelé v bytě generála prezidentské ochranky FSO Gennadije Lopyrjova. Napsal to v pátek list Izvestija. Lopyrjov byl prý zatčen za korupci při rozdělování pozemků při výstavbě olympijských objektů v Soči. V kauze údajně figuruje starosta Soči Anatolij Pachomov, který je vyslýchán jako svědek.

Lopyrjov měl na starosti ochranu státně důležitých objektů na severu Kavkazu. Kreml jeho zatčení potvrdil, o příčinách vazby ale nebyly zveřejněny žádné oficiální informace. Podle FSO generál "hrubě porušil zákon" a na jeho provinění se přišlo při prověrce v kancelářích ochranky na Kavkazu.

FSO je mocná organizace podléhající hlavě státu. Její povinností je nejen střežit bezpečnost prezidenta Vladimira Putina a jeho spolupracovníků, ale chránit i vládní a jiné státně významné objekty a spravovat tajné komunikační kanály ruského vedení.

Putin v poslední době demonstrativně zesílil tlak na ruské korupční prostředí. Pravidelně se v médiích objevují zprávy o prohřešcích státních úředníků a zatýkání podezřelých osob. Senzací se nedávno stalo zadržení ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva kvůli podezření z korupce. Šéf Kremlu vyměnil několik policejních generálů, postihu nejsou ušetřeni ani gubernátoři a starostové.

Související