Kyjevští zastupitelé ve čtvrtek rozhodli o přejmenování jednoho z městských bulvárů na počest bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Oznámil to list Ukrajinská pravda. Jméno českého disidenta, dramatika a politika ponese Bulvár Ivana Lepse, pojmenovaný dosud po bolševickém revolucionáři a odboráři lotyšského původu.

Asi pět kilometrů dlouhý Bulvár Václava Havla leží v Solomenském obvodu v západní části třímilionové ukrajinské metropole a vznikl koncem 50. let minulého století. Podle ukrajinského listu měl být původně nazván jménem posledního komunistického starosty Kyjeva, vědce Valentyna Zhurského.

Proti tomuto jménu se ale postavili místní obyvatelé, kteří loni v prosinci sepsali petici s žádostí pojmenovat bulvár Havlovým jménem. Argumentovali schváleným zákonem, podle něhož mají být na Ukrajině odstraněny všechny monumenty a připomínky komunistického režimu ve veřejném prostoru. Petici podpořilo i nemálo uživatelů sociálních sítí.

Městská rada návrh na pojmenování ulice po Zhurském ještě koncem loňského roku zamítla a ve čtvrtek potvrdila definitivní název Bulvár Václava Havla.

Související