V Estonsku se v pondělí večer rozpadla vládní koalice poté, co vládní sociální demokraté a konzervativci požadovali demisi premiéra Taavi Roivase z Reformní strany. "Pro sociální demokraty z SDE a konzervativce z IRL (Res Publica a Vlast) spolupráce s Reformní stranou ve vládě skončila," oznámila mluvčí sociálních demokratů Heidi Ojamaaová.
Pád vlády by neměl významně změnit zahraniční politiku této baltské země, která je členem NATO, Evropské unie a eurozóny, věří místní analytik Ahto Lobjakas. Komentáře ale spekulují o možném posílení proruských sil v zemi.
SDE a IRL hned v pondělí večer podle AFP začaly jednat o možné koalici s druhou nejsilnější parlamentní formací, opoziční Estonskou stranou středu, která je proruská. Nová koalice by měla jasnou parlamentní většinu a favoritem na post premiéra je podle analytiků 38letý šéf proruských centristů Juri Ratas. Jeho strana je velmi oblíbená u ruské menšiny, která tvoří čtvrtinu z 1,3 milionu obyvatel Estonska.
Místopředseda Reformní strany a ministr vnitra Hanno Pevkur v pondělí v televizi prohlásil, že Estonsko směřuje k "velmi nebezpečné" koalici.
Změna vládní koalice přichází v době, kdy se celý region obává politiky Kremlu, který se brání západní expanzi k ruským hranicím. Členské země NATO v červenci schválily plány na posílení vojenské přítomnosti v baltských zemích a Polsku. A to s cílem těmto zemím ukázat, že je spojenci neopustí, pokud by se zde Rusko pokusilo opakovat podobnou intervenci jako na Ukrajině v roce 2014.
Vedení strany IRL podle zpravodajského serveru Delfi vyzvalo 37letého Roivase, aby na úterním jednání parlamentu sám podal demisi, a současně vyjádřilo ochotu zúčastnit se jednání o vytvoření nové většinové vlády.
Předseda sociálních demokratů Jevgeni Ossinovski (v ruštině psaný Jevgenij Osinovskij) podle serveru oznámil, že začíná jednat o vytvoření nového kabinetu, který by měl podporu parlamentní většiny.
Rozpad koalice vysvětlil tím, že Roivasova vláda sice spustila reformu dětských přídavků a rodinných sociálních dávek, ale v ostatních oblastech se spokojila jen s kosmetickými změnami, nesplnila ústní dohodu o zvýšení učitelských platů o 120 procent, nepřistoupila ke snížení daní lidem s nejnižšími příjmy ani nevyřešila problém s financováním zdravotnictví. Z Reformní strany během dlouhého pobytu u moci "zmizely" ideje, nápady a nové myšlenky, jakož i schopnost reagovat na nové výzvy, a tak se stávající vládou není možné zastavit spirálu úpadku venkova, prohlásil Ossinovski.
Koalice tří stran, která vznikla loni v dubnu, disponovala v parlamentu 59 ze 101 křesel; 30 poslanců patřilo k Reformní straně, 15 k SDE a 14 k IRL. Nová koalice v čele s proruskými centristy by mohla mít 56 křesel.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist