Španělsko znovu zváží své rozhodnutí povolit ruským válečným lodím směřujícím k Sýrii dotankovat v jeho severoafrické enklávě Ceuta. Oznámilo to ve středu španělské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na kritiku, podle které z letadlové lodě Admirál Kuzněcov mohou startovat ruská letadla i k bombardování Aleppa.
Obavy z toho, že letadlovou loď, která vplula ze severního Ruska podél norských břehů, Lamanšským průlivem a Gibraltarskou úžinou do Středozemního moře, mohou Rusové využít i k náletům na severosyrské Aleppo, vyjádřil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Ve středu uvedl, že je na Španělsku, jak se rozhodne, Madrid podle něj ale o obavách Severoatlantické aliance ví.
Španělské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na základě informací aliance přehodnocuje své dřívější rozhodnutí umožnit Rusům natankovat v Ceutě. Zároveň dodalo, že ruskému námořnictvu dovoluje tankovat ve svých přístavech dlouhodobě, každou žádost ale dosud posuzovalo odděleně.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Letadlovou loď Admirál Kuzněcov doprovází raketový křižník Petr Veliký a protiponorkové lodě Severomorsk a Viceadmirál Kulakov.
Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu Kalibr.
Ruským lodím umožňuje ve Středozemním moři tankovat i Řecko a Malta, uvedla agentura AFP.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist