Ruský prezident Vladimir Putin na berlínské schůzce čelil tvrdé kritice Německa a Francie kvůli situaci v Sýrii. Dění v Aleppu považuje francouzský prezident François Hollande za válečné zločiny a Rusko podle něj nese odpovědnost. Německá kancléřka Angela Merkelová podle DPA označila bombardování vedené syrským vládním letectvem a ruskými silami za nelidské a vůči civilistů kruté.

Putin během středečního jednání, které se protáhlo přes půlnoc, navrhl urychlit práce na nové syrské ústavě, aby se usnadnila cesta k budoucím volbám.

Putin také řekl, že je připraven prodloužit přestávku v náletech na Aleppo, kterou ruské a syrské letectvo vyhlásilo v úterý.

"Úleva na pár hodin nemá smysl," řekl Hollande. "To podstatné je, že obyvatelé Aleppa nemohou dále žít v nesnesitelných podmínkách," dodal.

S kritikou situace v Sýrii se k němu připojila i Merkelová. "Mluvíme tady o kriminálním počínání, o zločinech proti civilistům," řekla kancléřka. Agentura Reuters poznamenala, že ale nehovořila o válečných zločinech jako Hollande. Řekla také, že nevěří tomu, že při náletech na Aleppo je možné oddělovat teroristy od civilistů.

Berlínská schůzka o Sýrii navázala na jednání o situaci na východní Ukrajině, kterého se zúčastnil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Po jeho odchodu pak státníci řešili dění v Sýrii. Merkelová rozhovor s Putinem o blízkovýchodní zemi označila za velmi náročný. Spolu s Hollandem nevyloučila, že Moskva může kvůli počínání v Sýrii čelit sankcím. Dodala ale, že Evropská unie na svém summitu bude jednat především o pomoci civilistům.

Související