Krátce po podpisu mírové dohody s kolumbijskou vládou ve čtvrtek krajně levicové hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) zveřejnilo skutečný počet svých bojovníků. Povstalecké hnutí má 5756 mužů a žen ve zbrani, sdělily FARC armádě. Obecně se odhadovalo, že v řadách skupiny bojuje kolem 8 tisíc ozbrojenců.

Podpisem mírové dohody mezi ústřední kolumbijskou vládou a FARC na počátku tohoto týdne oficiálně skončil 52 let trvající ozbrojený konflikt, který si vyžádal 260 tisíc obětí. Dohodu musí ještě Kolumbijci schválit v referendu, které se uskuteční v neděli.

Pokud ji schválí, složí levicoví povstalci během příštích šesti měsíců zbraně. Podle generála kolumbijské armády Javiera Flóreze mají FARC k dispozici přes 14 tisíc pušek a pistolí a 6 tisíc kusů dalších zbraní, jako jsou granáty či minomety.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

FARC založil v roce 1964 Manuel Marulanda a vedl je až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi 16 tisíc členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země.

Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.

Ve středu oznámila další z guerillových skupin v zemi, Vojsko národního osvobození (ELN), že je připravena zahájit oficiální mírové rozhovory, na kterých se s vládou dohodla letos v březnu. V řadách ELN bojuje podle odhadů asi 2 tisíce ozbrojenců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist