Kolumbijská vláda podepíše s povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) konečnou mírovou dohodu 26. září v přístavu Cartagena. Uvedl to kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Dosažení mírové dohody, která má ukončit půlstoletí trvající válku, bylo oznámeno již minulý týden. Toto pondělí začalo platit příměří. Konflikt si od roku 1964 vyžádal na 260 tisíc obětí a sedm milionů uprchlíků.

Dohodu ještě musí Kolumbijci schválit v referendu, které se uskuteční 2. října. Dohoda stanovuje, že se povstalci vzdají ozbrojeného boje a zapojí se do legálního politického procesu. Zástupci FARC s tím souhlasili. Části kolumbijské společnosti ale vadí, že vůdci povstalců si mohou prostřednictvím této smlouvy zajistit beztrestnost, i když měli podíl na zabíjení vojáků či civilistů.

Radikálně levicové hnutí FARC, které má v současnosti zhruba 7 tisíc členů, založil v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo (Přesná rána). Vedl je až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi 16 tisíc členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země. Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.