Izraelské ministerstvo obrany se v pátek distancovalo od výroku amerického prezidenta Baracka Obamy o Íránu. Obama ve čtvrtek při hodnocení dohody s Teheránem o íránském jaderném programu řekl, že je dohoda dobrá a že také izraelští představitelé jsou toho názoru, že se díky ní zlepšila bezpečnost na Blízkém východě. Izrael po celou dobu vyjednávání dohodu ostře kritizoval a byl proti ní do poslední chvíle.

Izraelské ministerstvo obrany v pátek vydalo prohlášení, v němž pakt s Íránem přirovnalo k předválečné mnichovské dohodě. Krátce poté vydal vlastní prohlášení premiér Benjamin Netanjahu. Sdělil, že Izrael svůj názor na dohodu nezměnil, ale že Izrael ve světě nemá významnějšího spojence, než jsou USA.

"Mnichovská dohoda nezabránila 2. světové válce a holokaustu, protože vycházela z mylného předpokladu - považovala totiž nacistické Německo za možného partnera dohody a byla postavena na tom, že tehdejší politici ignorovali výroky Hitlera a dalších nacistických vůdců," stojí v prohlášení ministerstva obrany.

Uvádí se v něm také, že Írán "naprosto zřetelně a veřejně říká, že jeho cílem je zničit Izrael". Připomíná se v něm, že americké ministerstvo obrany samo letos Írán označilo za oporu globálního terorismu.

Netanjahu se ve svém prohlášení snažil ostrý tón ministerstva zmírnit, ale i on řekl, že Izrael oficiálně na své původní pozici k dohodě s Íránem nic nezměnil.

Obama měl podle izraelského tisku na mysli výroky náčelníka generálního štábu izraelské armády Gadiho Eisenkota, který loni několikrát řekl, že dohoda s Teheránem snížila míru hrozeb, jimž čelí Izrael.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist