Ukrajinská poslankyně a bývalá ruská vězeňkyně Nadija Savčenková vyhlásila hladovku na protest proti údajné nečinnosti Kyjeva vůči problémům Ukrajinců vězněných na Donbasu. Sama Savčenková to v úterý oznámila na tiskové konferenci v Kyjevě. Hladovět chce tak dlouho, dokud nebudou všichni Ukrajinci na svobodě.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Vyzkoušela jsem mnoho způsobů, jak bojovat (za vězněné Ukrajince). Teď za ně budu bojovat tak, jak jsem donedávna bojovala sama za sebe," prohlásila bývalá letkyně, která během věznění v Rusku držela hladovku za své osvobození několikrát.

V březnu byla Savčenková odsouzena na 22 let vězení za údajný podíl na zabití dvou ruských novinářů na Donbasu. Poslankyni kyjevského parlamentu, která ruský proces označovala za zkonstruovaný, prezident Vladimir Putin v květnu omilostnil. Stalo se tak výměnou za osvobození dvou ruských vojáků internovaných na Ukrajině.

Hned po svém osvobození Savčenková označila propuštění Ukrajinců zadržovaných na Donbasu za prioritu své činnosti v parlamentu. Propuštění osob uvězněných během vleklého konfliktu je jedním z bodů mírových dohod z Minsku. Na harmonogramu a rozsahu amnestie se ale bojující strany zatím nedokázaly dohodnout.

Kolik Ukrajinců separatisté v "lidových republikách" zadržují, není jasné. Z vězení se zatím dostali spíš jen jednotlivci, jejichž osud byl předmětem zájmu médií nebo mezinárodních organizací.

O hladovkách Nadiji Savčenkové se nedávno opovržlivě vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V odpovědi na dotazy čtenářů listu Komsomolskaja pravda napsal, že "Savčenková je docela vypasená, takže hysterii kolem její hladovky už dnes rozumějí všichni".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist