Bez jasných a brzkých kroků nemohou diplomatické snahy o řešení syrského konfliktu pokračovat věčně. Podle Washingtonu to řekl americký ministr zahraničí John Kerry během čtvrtečního jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Vedle syrské krize jednali státníci i o Ukrajině či o budoucnosti vzájemných vztahů obou zemí, jejichž pohled na oba zmíněné konflikty se značně liší.
Diskuse s Vladimirem Putinem byla "velmi upřímná a podstatná", uvedl Kerry v pátek před setkáním s šéfem ruské diplomacie Sergejev Lavrovem.
Během tříhodinového jednání se Kerry s Putinem shodli na potřebě zvýšit tlak na radikální islamisty, uvedlo americké ministerstvo zahraničí.
Obě země nejsou s postupem spolupráce ruských a amerických ozbrojených sil v Sýrii spokojeny. Washington má Rusům za zlé zejména to, že útočí na syrské protivládní povstalce, které USA podporují.
Krvavé střety v Sýrii pokračují navzdory několika vyhlášeným příměřím a Moskva a Washington se stále rozcházejí v názoru na to, jak postupovat dál. Kerry před cestou do Ruska poznamenal, že se chce s Putinem setkat, "aby viděl, zda lze nějakým způsobem významně pokročit".
Jak v pátek oznámil Kreml, Kerry s Putinem přímo nediskutovali o vojenské spolupráci mezi Moskvou a Washingtonem v Sýrii. "Stále zůstává otevřených spousta otázek v souvislosti se skutečnou spoluprací při operacích v Sýrii," uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.
Rusko vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne. Koalice v čele s USA podniká v Sýrii letecké údery již od srpna 2014.
Podle médií se Washington stále snaží Moskvu přesvědčit, aby přiměla syrského prezidenta Bašára Asada k zastavení útoků na umírněné povstalce, k ukončení náletů na civilní oblasti a k umožnění dodávek humanitární pomoci obklíčeným místům. Na druhé straně Američané nabízejí výraznější vojenskou spolupráci v boji proti Islámskému státu a dalším radikálním skupinám.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist