Asi 40 lidí bylo zraněno při čtvrteční hromadné bitce mezi afghánskými a súdánskými obyvateli provizorního tábořiště u severofrancouzského města Calais. Do rvačky se podle pátečního vyjádření úřadů zapojilo 200 až 300 lidí. Dřívější informaci agentury AFP o střelném zranění zástupce prefektury popřel.

Zranění utrpělo 33 migrantů, pět dobrovolníků a dva policisté. Migranti během bitky útočili noži, kameny, holemi a klacky. Tři lidé byli zraněni vážně.

Příčina sporu, který vedl k hromadné bitce, není známa. K násilí ale došlo v okamžiku, kdy dobrovolníci rozdávali migrantům jídlo.

Během rvačky vzplanulo i několik stanů a provizorních dřevěných obydlí, požár přijelo na místo hasit 15 hasičských vozů, uvedla AFP. Zhruba čtyřem stovkám policistů se nakonec podařilo bitku ukončit, použít ale museli slzný plyn.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

V provizorním tábořišti u Calais, přezdívaném Džungle, přitom nejde o první násilné střety mezi migranty, z nichž většina jsou Afghánci, Súdánci, Syřané a Kurdové. V březnu při podobné bitce utrpělo zranění 19 lidí.

Ačkoliv se francouzské úřady dlouhodobě snaží počet obyvatel Džungle snížit, a v březnu proto část tábora evakuovaly, zůstává v provizorních podmínkách připomínajících chudinské čtvrti rozvojového světa zhruba pět tisíc lidí. Migranti se snaží z Calais dostat přes Lamanšský průliv do Británie, kde chtějí začít nový život.

Související