Ukrajinská důstojnice a poslankyně Nadija Savčenková je připravena stát se hlavou státu, pokud si to Ukrajinci budou přát.

Prohlásila to v pátek v Kyjevě na první tiskové konferenci po středečním propuštění z dvouletého věznění v Rusku. Zdůraznila, že všechny síly věnuje obraně Ukrajiny.

"Chtěla bych létat," řekla navigátorka vrtulníků Mi-24, která se v letech 2004 a 2005 v rámci ukrajinské jednotky zúčastnila bojových operací v Iráku. V roce 2009 absolvovala charkovskou armádní vysokou školu, dosáhla hodnosti kapitána.

"Miluji létání a chci létat. Bude-li ale zapotřebí, budu prezidentkou nebo kýmkoliv jiným," prohlásila Ukrajinka, která byla v Rusku obviněna z podílu na smrti dvou novinářů a odsouzena k 22 letům vězení.

Pro Savčenkovou, kterou ve středu Ukrajina s Ruskem vyměnila za dva ruské vojáky zadržené v Donbasu, je prioritou obrana Ukrajiny. "Je jedno, kde budu hájit vlast. Třeba na bojovém poli, půjdu do prvních řad. Pokud zjistím, že jsem zapotřebí zde (v Kyjevě), zůstanu. Budu dělat vše a nikdy se nezastavím. Nemám už vlastní život, mým životem je Ukrajina," prohlásila.

Savčenková se chce zasadit o propuštění ukrajinských zajatců a odmítá názory, že se separatisty nelze o výměně zadržených osob jednat.

"Budu se bavit třeba s čertem, pokud to pomůže. Se separatisty prý nelze udržovat kontakt, já si to nemyslím," podotkla.

Místní volby na východě Ukrajiny, které jsou klíčem k politickému urovnání v Donbasu, považuje Savčenková za nemožné, pokud nebude Kyjev plně kontrolovat rusko-ukrajinskou hranici, jejíž část nyní ovládají separatisté.

"Kdyby bylo jen na nás, dohodli bychom se. Nejrůznější rádci nám ale nedovolí uvažovat vlastním rozumem. Dokud nebudeme přemýšlet a rozhodovat sami, nejsou volby možné," uvedla Ukrajinka.

Krym, který anektovalo Rusko, neměla podle jejího mínění Ukrajina odevzdat bez boje. "Měli jsme svou zemi hájit, ale neudělali jsme to. Proč - to už je jiná otázka. Rusko anexí porušilo mezinárodní právo," zdůraznila. Krym se podle ní Ukrajině vrátí v případě třetí světové války, "nebo až lidem dojde, jakou udělali chybu".

Podle názoru přítomných novinářů se oproti očekávání Savčenková na první tiskové konferenci nepředstavila jako zarputilá a nesmiřitelná nacionalistka, uvedla agentura AP. "K míru vykročíme všemi cestami," řekla novinářům. "Je to naše země, naše Ukrajina a nesmíme jít cestou zrady. Nejsem ale bezhlavá, nejsem beran. Jsem připravena k boji i ke smíru. Pokud jsou (separatisté) připraveni k témuž, pak se dohodneme," prohlásila.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Smířlivá slova ale Ukrajinka nenašla vůči osobě ruského prezidenta.

"Dej ruce pryč od Ukrajiny! Ruce pryč dej od každé země, do které ses zakousl," doporučila Vladimiru Putinovi. "Nech si svou říši, ale nezabíjej vlastní lidi a nevysmívej se jim. Dva životy stejně neprožiješ, zdechneš stejně jako my všichni," vzkázala do Kremlu.