Panamský právník a příležitostný romanopisec Ramón Fonseca a Jürgen Mossack, syn vysokého představitele jednotek SS, stojí za firmou Mossack Fonseca, která je centrem nejnovějšího skandálu kolem daňových rájů.

Více než sto světových médií zveřejnilo v neděli večer výsledky společné práce - na jejich začátku byly dokumenty, jež německému deníku Süddeutsche Zeitung předal neznámý "whistleblower". Vyplývá z nich, že desítky předních světových politiků včetně blízkých přátel ruského prezidenta Vladimira Putina nebo fotbalista Lionel Messi ukrývají v daňových rájích miliardové jmění.

Mossack Fonseca je zhruba pátá největší právní firma poskytující svým klientům diskrétní služby. Díky jejich sídlu si nová aféra, srovnatelná s WikiLeaks v roce 2010, vysloužila přezdívku Panama Papers.

"Vytvořili jsme monstrum," řekl před časem Fonseca podle investigativního sdružení OCCRP v televizním rozhovoru, když vzpomínal na začátky firmy v osmdesátých letech, kdy svoji malou kancelář spojil s podobně malou firmou Jürgena Mossacka.

Konsorcium médií a investigativních novinářů získalo 11,5 milionu záznamů o finančních operacích 128 aktivních politiků, řady celebrit či fotbalových hvězd nebo také drogové mafie. Rok trvající vyšetřování Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) a stovky světových médií například odhalilo, že blízcí přátelé ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho rodiny mají k dispozici majetek zhruba za dvě miliardy dolarů. Nebo že ukrajinský prezident Petro Porošenko schovává svůj majetek a chystá prodej svého podílu v čokoládovně Rochen, ačkoliv tvrdí, že žádnou podnikatelskou aktivitu nevyvíjí.

Po zveřejnění dokumentů v neděli večer spadl kvůli velkému zájmu nejen server deníku Süddeutesche Zeitung, ale také obou mezinárodních organizací investigativních novinářů ICIJ a OCCRP. Obě na Twitteru uvedly, že jejich weby byly napadeny neznámými útočníky.

Podle webu investigace.cz se v "Panama Papers" objevuje i řada jmen z České republiky. Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má spolu se svojí ženou Renatou v databázi Panama Papers údajně několik firem na Britských Panenských ostrovech, nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.

V databázi dokumentů lze podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se na projektu podílelo, dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.

K českým klientům firmy Mossack Fonseca se podle české spoluautorky zprávy Pavly Holcové vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshorových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Islandský premiér kvůli svému utajenému podílu v offshorové společnosti už řeší svoji rezignaci, zatímco premiér Pákistánu, saúdskoarabský král či děti ázerbájdžánského diktátora zvažují, zda a jak svůj odhalený majetek budou vysvětlovat.

V offshorových společnostech mají svůj majetek například současný argentinský prezident, bývalý gruzínský premiér či bývalí premiéři Jordánska, Kataru a Iráku. Mezi odhalenými je třeba i otec dnešního britského premiéra nebo bratranec syrského vládce Bašára Asada či osobní tajemník marockého krále. Novináři odhalili i firmy spojené s příbuznými současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Data zahrnují období od roku 1977 do konce roku 2015. "Ukazují ojedinělý pohled do každodenního fungování toho, jak se pohybují temné peníze v globálním finančním systému, jak pomáhají zločinu a připravují národní státy o příjmy z daní," píší autoři v úvodu své zprávy.

Zpráva ukazuje, jak velké banky pomáhají firmám v daňových rájích. Na seznamu odhaleném novináři je 15 600 "papírových" firem, které banky vytvářejí pro klienty.

Mezi daty jsou e-maily, finanční tabulky, pasy a firemní záznamy odhalující tajné majitele firem v 21 daňových rájích od Nevady přes Panamu či Singapur až po Britské Panenské ostrovy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist