Papež František ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k míru, milosrdenství a vzájemnému respektu.
Papež kritizoval skutečnost, že uprchlíci se často setkávají s odmítavým přístupem. "Tito bratři a sestry příliš často na své cestě potkávají smrt nebo odmítnutí těch, kteří by je mohli přijmout a pomoci jim," řekl František. Vyzval přitom evropské i další vyspělé země, aby nezavíraly své hranice. Nelze podle něj nepomáhat migrantům, kteří utíkají před válkou, hladem, chudobou a sociální nespravedlností.
Hlava katolické církve také vyjádřila naději, že mírová jednání v Ženevě přinesou léta sužované Sýrii mír.
František se zároveň modlí za konec násilí v Iráku, Jemenu, Libyi, Burundi, Mozambiku, Konžské republice i mezi Izraelci a Palestinci.
Papež připomněl i teroristické útoky, které v poslední době postihly například Belgii, Turecko, Nigérii a Čad. Označil přitom terorismus za "slepou a brutální formu násilí".
Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) pronesl František krátce v latině, a zaplněné Svatopetrské náměstí tedy neslyšelo další jazyky jako kdysi. Františkovi předchůdci, včetně předchozího papeže Benedikta XVI., zdravili vždy věřící v desítkách jazyků včetně češtiny.
Než z lodžie baziliky svatého Petra zaznělo tradiční poselství a požehnání, sloužil František před zraky tisíců poutníku na Svatopetrském náměstí velikonoční mši v rámci slavnosti Zmrtvýchvstání Páně, která je největším svátkem křesťanského roku. Velikonoce jsou letos specifické tím, že probíhá Svatý rok milosrdenství.
Kvůli úterním atentátům v Bruselu v neděli ve Vatikánu panovala zvýšená bezpečnostní opatření včetně podle agentury AP osobních prohlídek příchozích věřících. Turecká policie v sobotu varovala křesťany i židy před možnými teroristickými útoky Islámského státu.
František nicméně nevynechal jízdu v otevřeném papamobilu po Svatopetrském náměstí i za jeho hranice a nakláněl se přes bezpečnostní bariéry, aby mohl stisknout ruce přítomným.
Islámští extrémisté již léta na sociálních sítích označují za možné cíle svých útoků Vatikán a Řím, který hostí sídlo římskokatolické církve. Katolíků ve světě je podle Vatikánu více než 1,2 miliardy, tedy zhruba šestina obyvatel planety.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist