Rusko začalo stahovat své armádní vybavení ze Sýrie, jak v úterý oznámilo jeho ministerstvo obrany. V pondělí to nařídil prezident Vladimir Putin. Rusko bojuje v Sýrii od loňského podzimu. Do Ruska se má vrátit velká část leteckých sil nasazených v Sýrii.

"Technici na letecké základně začali připravovat letadla na dlouhý přelet na domácí letiště v Ruské federaci. Nakládá se vybavení a technický materiál," oznámilo v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Letadla se vrátí na své stálé základny. Počítá se se zastávkami v Rusku na doplnění paliva a kontrolu technického stavu.

Kreml v pondělí oznámil, že Putin se v telefonickém rozhovoru se syrským prezidentem Bašárem Asadem dohodl na stažení většiny sil ruského letectva ze Sýrie, protože "ruská armáda splnila základní uložený úkol". Rusko si ale v Sýrii ponechá letecké kontrolní středisko, které bude zapojeno do monitorování příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci.

Rusové zahájili vojenské akce v Sýrii loni 30. září a nasadili do nich podle odhadů 4 tisíce lidí a 80 letadel a vrtulníků. Moskva a Damašek tvrdí, že ruské letectvo se zaměřovalo na teroristy, Západ však Rusko kritizoval kvůli likvidaci také takzvané umírněné opozice, která s teroristickými skupinami nemá nic společného.

Rusko stahuje bojové síly ze Sýrie v době, kdy tam od konce února platí příměří a kdy byly v Ženevě obnoveny mírové rozhovory. Klid zbraní se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a an-Nusra.