Pětice unesených Čechů ve čtvrtek po čtvrté hodině odpoledne přistála na vojenském letišti v pražských Kbelích. Pražský městský soud ve čtvrtek krátce poté, co letadlo s Čechy opustilo Bejrút, rozhodl o okamžitém propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán potvrdil, že nepovolil jeho vydání do USA.

"Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým," řekl ve čtvrtek Pelikán. Rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouzi Jabera. Ministr se rozhodoval podle skutku důkazů i zpravodajských informací.

Americké velvyslanectví rozhodnutí české vlády ve čtvrtek ostře kritizovalo. Pro takový verdikt podle americké strany neexistuje žádné ospravedlnění. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě, uvedlo velvyslanectví.

"Ministr spravedlnosti Robert Pelikán postupoval v případu Libanonce Alího Fajáda, kterého odmítl vydat do Spojených států, v souladu s českými zákony. Naši partneři by to měli respektovat," napsal premiér Bohuslav Sobotka v reakci na kritiku USA.

Že záchrana pětice Čechů nebyla zadarmo, naznačil ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Fajád se nedostane do rukou Američanům.

"Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický. Pár hodin poté se jeho slova naplnila, když soud rozhodl o okamžitém Fajádově propuštění z pankrácké věznice.

Ministr Pelikán propojení případů nepotvrdil, ale přiznal, že o případu v podvečerních hodinách informoval amerického velvyslance v Praze Andrew Schapira. "Pravdou je, že okolnosti kolem pětice Čechů jsou podivné. Probíhá vyšetřování a já věřím, že povede k nalezení skutečných viníků," řekl Pelikán a dodal, že za případem je bezpochyby kriminální pozadí.

Česko podle serveru Neovlivní.cz záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda, který byl v české vazební věznice, konzultovalo se Spojenými státy. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvádí internetový deník.

Konečný souhlas s extradicí tří mužů musel vyslovit ministr Pelikán, kterému od poloviny prosince plynula tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci řekla, že stejné rozhodnutí jako pro Fajáda platí i pro Marábího. O třetím muži zatím ministr nerozhodl, dodala bez bližších podrobností. Advokát Fajáda Vladimír Řičica rozhodnutí soudu také potvrdil. Bližší informace však neměl k dispozici a nevěděl, jestli se se svým klientem setká. Fajád opustil věznici po třetí hodině. Řičica ve čtvrtečních večerních hodinách sdělil, že předpokládá, že je jeho klient na cestě do Libanonu, ale informaci potvrdit nemohl.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Fajádovo propuštění přišlo bezprostředně poté, co se v libanonském Bejrútu odlepilo od země české vládní letadlo s pěticí původně unesených Čechů. Okolnosti toho, jak se dostali do zajetí, proč přesně na Blízký východ jeli či jakou roli v celém případu sehrály tuzemské, resp. libanonské tajné služby, není jasné.

Otázkou také je, jaký vliv bude mít aféra na česko-americké vztahy. FBI měla o Fajáda velký zájem, vinila jej z toho, že zkoušel prodávat zbraně jejím agentům, kteří se vydávali za zástupce jihoamerických guerill.

"České velvyslanectví v Bejrútu nás informovalo ve chvíli, kdy letadlo vzlétlo," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Vládní speciál odletěl do Bejrútu ve středu. Odlet pěti zadržovaných Čechů se pozdržel do čtvrtečního odpoledne, protože je kvůli okolnostem jejich zmizení vyslýchali libanonští policisté. Pětice Čechů, kteří byli nezvěstní od loňského července, se dostala na svobodu v pondělí a od té doby se připravoval jejich návrat.

Na palubě českého letadla byli zdravotníci, psychologové a také příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i s ředitelem útvaru Robertem Šlachtou. Na základně v pražských Kbelích, kde letadlo přistálo, byla zpřísněna bezpečnostní opatření.