Íránská armáda naverbovala do bojů v Sýrii tisíce Afghánců, kteří pobývali nelegálně v Íránu. Tvrdí to ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW).

Někteří z těchto Afghánců prý ze Sýrie uprchli do Řecka. Mnozí z těch, kteří odmítli, pak byli deportováni do Afghánistánu.

HRW v pátek zveřejnila zprávu, v níž se uvádí, že Íránci verbují Afghánce do Sýrie od listopadu 2013. Teherán je spojencem Damašku a přiznává, že syrské armádě pomáhá, ale jenom ve formě vojenských poradců a instruktorů. Ze Sýrie ale přišly zprávy o zabití mnoha Íránců v boji.

Do Íránu uprchly před boji v Afghánistánu asi tři miliony Afghánců, avšak Írán jim přestává prodlužovat povolení k práci i pobytu. Podle HRW se podařilo zlegalizovat svůj pobyt v Íránu jenom 950 tisícům Afghánců.

HRW ve své zprávě, z níž citovala agentura AFP, uvádí, že za ochotu odejít bojovat do Sýrie Írán nabízí peníze i legalizaci pobytu v Íránu. Náborem se zabývají Revoluční gardy.

"Írán afghánským uprchlíkům nabídl odměnu za ochotu bojovat v Sýrii, ale těm, kteří odmítnou, pohrozil deportací do Afghánistánu. Postaveni před tuto hroznou volbu mnozí uprchli do Evropy," řekl Peter Bouckaert z HRW.

Generál Revolučních gard Mohsen Kázemajní tento týden přiznal, že se v Teheránu cvičí dobrovolníci, kteří mají být vysláni do Sýrie.

Kromě jiného mají být nasazeni do bojů pod záminkou ochrany šíitských svatyň. V Teheránu se v minulých dnech začaly objevovat tabule se jmény dobrovolníků, kteří v Sýrii padli.