Írán považuje nejnovější americké sankce vůči íránským subjektům za neodůvodněné. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl mluvčí ministerstva zahraničí Hosejn Džáberí Ansárí. USA sankce vyhlásily v neděli kvůli íránskému testu balistických raket.

V sobotu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán plní závazky z dohody s mocnostmi o svém jaderném programu, a USA a Evropská unie ohlásily zrušení svých protiíránských hospodářských sankcí, které v souvislosti s jadernými aktivitami Teheránu uplatňovaly.

Novými omezeními USA reagovaly na říjnový test íránské balistické střely středního doletu, který považují za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nová omezení se týkají 11 íránských společností a jednotlivců zapojených do balistického programu.

"Americké sankce uvalené kvůli íránskému programu balistických raket nemají právní a morální opodstatnění. Amerika prodává zemím této oblasti každoročně zbraně za desítky miliard dolarů. S jejich pomocí jsou páchány válečné zločiny na občanech Palestiny, Libanonu a také Jemenu," řekl Ansárí. Teherán hájí rozvíjení své raketové výzbroje jako své právo na zvyšování obranného potenciálu.

Írán zaznamenal v sobotu diplomatický úspěch, když MAAE potvrdila, že Íránci plní dohodu, kterou loni uzavřeli s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Británie, Francie, Rusko, Čína) a také s Německem.

Teherán podle ní omezí jaderný program a výměnou se ruší část mezinárodních sankcí proti němu. Írán může začít volně obchodovat s ropou, na což v pondělí trhy reagovaly novým propadem cen této suroviny na třináctileté minimum. Írán chce zvýšit denní export o 500 tisíc barelů, což je ale vzhledem ke stavu infrastruktury zatím málo realistické.

Do Teheránu na íránské pozvání přijel šéf MAAE Jukija Amano, jehož má přijmout prezident Hasan Rúhání. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že dohoda o íránském programu je vyjednaná na osm let, ale Írán má zájem o zkrácení této lhůty a o tom chtějí Íránci s Amanem hovořit.

Írán jadernou dohodu s mocnostmi neporuší tak dlouho, dokud i Západ bude ctít své závazky vyplývající z ujednání, prohlásil v pondělí prezident Rúhání. Dohodu označil za "unikum v historii diplomacie". Írán podle Rúháního nemá v úmyslu vyrábět jadernou zbraň. "Budeme jadernou dohodou vázáni, pokud tak bude činit i druhá strana," řekl prezident na setkání s šéfem MAAE Jukijou Amanem.

Podle uzavřené dohody musí Írán po dobu osmi let omezit svůj jaderný program podle dohodnutých limitů. Další etapa má být zahájena roku 2023, avšak počítá se také s tím, že jestliže MAAE poskytne záruku mírového charakteru íránského programu dříve, například do pěti šesti let, může být uvolnění dalších sankcí urychleno. V platnosti totiž zůstávají americké i evropské sankce týkající se materiálu využitelného v civilních i vojenských oborech, softwarů, vojenských technologií, zbraní i jednotlivců.

Írán se rovněž zavázal k tomu, že musí umožnit inspektorům MAAE přístup ke svým jaderným zařízením. Jestliže se tak nestane, mohou být sankce proti Teheránu znovu zavedeny. "Abychom se dostali až sem, muselo být vykonáno hodně práce. Podobné a vytrvalé úsilí bude potřeba i v budoucnu," uvedl Amano. Jeho návštěva Teheránu má podle Íránců pouze ceremoniální charakter, šéf MAAE tak nenavštíví žádné jaderné zařízení.

Související