Íránský prezident Hasan Rúhání očekává po zrušení mezinárodních sankcí pětiprocentní hospodářský růst. Země prý potřebuje zahraniční investice. Americko-íránské ekonomické vztahy však nebudou plně obnoveny, řekl v neděli Rúhání v íránské televizi.

Rúhání svou optimistickou prognózu ohledně ekonomického růstu vyslovil poté, co v sobotu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán plní loňskou dohodu o jaderném programu, a Spojené státy a EU potvrdily, že ruší protiíránské sankce.

Rúhání řekl, že očekává pětiprocentní ekonomický růst v nadcházejícím roce, který v Íránu začíná v březnu. Prezident dále řekl, že Írán potřebuje k posílení své ekonomiky zahraniční investice, a ubezpečil investory politickou a ekonomickou stabilitou své země.

Ten, kdo v dohodu (s mocnostmi o íránském jaderném programu) nevěřil, se mýlil, uvedl Rúhání podle agentur. "Jen několik hodin poté, co dohoda vstoupila v platnost, vydaly různé (zahraniční) banky na tisíc úvěrových příslibů. To ukazuje, že všichni ti skeptici se mýlili," uvedl Rúhání.

Prezident však také upozornil, že Írán a USA neobnoví vzájemné hospodářské vztahy v plném rozsahu.

V íránském parlamentu Rúhání v neděli označil jadernou dohodu a následné zrušení sankcí za "zlatou stránku" íránských dějin. Řekl, že se těší na hospodářskou budoucnost své země méně závislou na exportu ropy.

Šéf italské ropné společnosti Eni Claudio Descalzi v neděli prohlásil, že zrušení ekonomických sankcí vůči Íránu pomůže Evropě diverzifikovat své energetické zdroje. Neobává se však toho, že by v dohledné době došlo k nadprodukci kvůli vstupu Íránu na globální trhy s ropou a plynem. Nejdřív totiž bude nutné mohutně investovat do zlepšení íránské infrastruktury.

Írán koupí letadla za čtvrt bilionu

Jako první velkou obchodní dohodu předznamenávající pravděpodobný nastávající investiční a obchodní rozmach oznámil Teherán v sobotu plán nakoupit 114 letadel za více než deset miliard dolarů (zhruba čtvrt bilionu korun) od evropského výrobce Airbus.

"Nohy íránské ekonomiky už nejsou svázány řetězy sankcí; je čas budovat a růst," napsal v neděli Rúhání na Twitteru.

Plán nakoupit airbusy podle agentury Reuters ukazuje potenciál největší ekonomiky v regionu s jejími 80 miliony obyvateli a ročním výkonem kolem 400 miliard dolarů (téměř deset bilionů korun). Jde o největší ekonomiku, která se zapojí do globálního obchodního systému od rozpadu Sovětského svazu, poznamenal Reuters.

V Íránu je nyní na pracovní návštěvě český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s šedesátičlennou podnikatelskou misí. Konce íránských sankcí už Česko využívá, jak HN informovaly dříve, v Teheránu byl v neděli podepsán kontrakt o dodání 250 traktorů za pět milionů eur (cca 135 milionů korun) brněnské firmy Zetor Tractors íránské společnosti Tondak Tiz.

USA oznámilo nové sankce kvůli balistickému programu

Sankce v souvislosti s íránským jaderným programem sice mocnosti stahují, americké ministerstvo financí však v neděli oznámilo nové sankce vůči 11 íránským společnostem nebo jednotlivcům zapojeným podle USA do íránského balistického programu. Stalo se tak hned poté, co v rámci výměny vězňů mezi Washingtonem a Teheránem nejméně tři věznění Američané opustili Írán a v USA bylo osvobozeno sedm íránských vězňů.

Sankce jsou odpovědí na říjnový test íránské balistické rakety schopné nést jadernou hlavici a odloženy byly v prosinci právě kvůli vyjednávání o výměně vězňů.

Říjnovou zkoušku nové střely středního doletu tehdy USA označily za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Existenčně se cítí být ohrožen íránským raketovým programem Izrael. Teherán na to reagoval tím, že má právo zvýšit svůj obranný potenciál.

Někteří pozorovatelé soudí, že sankce kvůli balistickému programu mohou být ranou dohodě mezi šesti mocnostmi a Íránem o jeho jaderném programu, jejíž naplnění oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v sobotu. 

Související