Jihokorejci jsou podobně jako zbytek světa novým údajným jaderným testem zaskočeni. Od loňského léta se totiž zdálo, že se vztahy se severem lepší. "Jenže od prosince se zase vztahy horší. Severní Korea se možná proto snaží ukázat, že na vodíkovou bombu technologicky má," nabízí jedno z možných vysvětlení testu Kim Tae-Hyung, profesor politologie ze Soongsil University v jihokorejském Soulu.

Pokud severokorejský režim skutečně provedl test vodíkové bomby, proč to podle vás udělal?

Zdá se, že nikdo doopravdy nečekal, že by takový test KLDR provedla tak brzy. Existovaly totiž jisté spekulace, že by mohla provést další jaderný test někdy v tomto roce u příležitosti chystaných akcí, jako je třeba květnový celostátní sjezd komunistické strany, který se bude konat po asi 27 letech. Nic ale doopravdy nenasvědčovalo tomu, že by to byla vhodná příležitost. Ale blíží se narozeniny Kim Čong-una, což by asi mohl být důvod. Přesto se mi to nezdá jako dostačující vysvětlení.

Co KLDR podle vás od mezinárodního společenství teď očekává? Chtějí se jen připomenout, nebo mají nějakou konkrétní představu toho, jak svět zareaguje?

Ano, jejich největší motivace je připomenutí toho, že tu stále jsou a že chtějí být uznáni jako jaderná velmoc. A také tím možná vysílají signál Spojeným státům a Číně - nejsem si ale jistý, jaký druh signálu to má být. V případě USA to mohou být volby. KLDR možná chce upoutat pozornost budoucího prezidenta USA, když ten stávající ji tolik nevěnoval. V případě Číny jde asi o ne příliš dobré vztahy, jež mezi těmito dvěma zeměmi v posledních letech panují. Severní Korea se Číně možná snaží říct, že by ji měla brát vážně.

Jaká je reakce v Jižní Koreji? Jsou Jihokorejci znepokojeni?

Vzhledem k Jižní Koreji je to provokativní krok, a to hlavně kvůli načasování. V srpnu loňského roku došlo k dohodě mezi oběma Korejemi, která vedla k naději, že se vztahy mezi nimi zlepší. V prosinci ale proběhly rozhovory, které bohužel nikam nevedly. Od té doby se to zase horší. Takže teď se KLDR snaží ukázat, že to s nimi nebude tak lehké a že se musí brát vážně. Hádám, že teď proto ukazují, že na to technologicky mají.

Myslíte si, že to mezi Jihokorejci podpoří názory na to, že by také měli vyvinout vlastní jadernou zbraň?

To si nemyslím. Určitě se takové hlasy ozvou, ale podle mého názoru žádný z expertů tento typ argumentů nepřijme. Mohl by to být způsob, jak reagovat, ale je to otázka příliš vzdálené budoucnosti. Nemyslím si, že by to vláda zvažovala ani že by to vyžadovali obyvatelé.

Jakou reakci ze strany Jižní Koreje tedy můžeme očekávat?

Z krátkodobého hlediska si neodvážím nic odhadovat. Můžeme asi očekávat posílení sankcí OSN vůči KLDR a společnou diskusi se sousedními zeměmi. Myslím si, že Jižní Korea by měla nejdříve počkat na reakci okolních států, Číny a USA. Až pak může zaujmout nějakou pozici.

A jak se podle vás zachová Čína?

Podle mě Čína vnímá KLDR jako svého bratra potížistu. Takže se jí to rozhodně nebude líbit. Zároveň si ale nemyslím, že by se svou kritikou zašla příliš daleko. Předpokládám, že se jen připojí k reakci mezinárodního společenství, ale určitě nebudou chtít podnikat žádné kroky navíc.

Související