Bývalý americký prezident Bill Clinton vystoupil v pondělí poprvé ve státě New Hampshire na podporu volební kampaně své ženy Hillary. Vyzdvihl její profesionální zkušenosti, ale pominul znovu oživované téma své nevěry v době svého působení v Bílém domě.

"Ví, jak věci prosadit. Všude, kde se (Hillary) objevila, prosadila něco dobrého," řekl o zatím nejnadějnější kandidátce amerických demokratů pro listopadové volby hlavy státu.

Clinton vystoupil v Exeteru ve prospěch manželky v kampani poprvé a do zahájení stranických primárních voleb, tedy do 1. února, plánuje další setkání s voliči.

Jeho poměrně pozdní zapojení do kampaně má přinést vzpruhu Clintonové, která sice vede v celonárodních průzkumech, avšak v New Hampshiru, kde se budou primárky konat 9. února, zaostává za vermontským senátorem Berniem Sandersem.

Dosud vedoucí republikánský uchazeč Donald Trump se snažil váhu Billa Clintona snížit už v minulosti připomínkou jeho sexuální aféry se stážistkou Monikou Lewinskou v Bílém domě. Trump neváhal poukázat na slabost manžela ženy, která doufá, že se stane první prezidentskou Spojených států.

Clinton se v Exeteru k této věci přímo nevyjádřil, zmínil se pouze o "kolektivní zášti" a k Trumpovi směřovala jeho poznámka, podle níž se republikáni snaží karikovat kariéru jeho ženy.

"Dokázala, že má schopnost dostat se z obtížné situace. Hlavní ale je, že v době, kdy jsme byli odloučeni v důsledku kolektivní zášti, nikdy nevstoupila nikam, kde by něčím neprospěla," řekl o své ženě, jež byla ministryní zahraničí v první vládě Baracka Obamy.

Trumpovy výpady proti Clintonové jsou často velmi tvrdé. Řekl například, že souboj o Bílý dům on sám vyhraje, protože "porazit Hillary Clintonovou bude snadné, jelikož její minulost je tak špatná".

Výrokem "nejhorší ministryně zahraničí všech dob, zoufalá a smutná" se snažil zpochybnit její kvality v úřadu ministryně zahraničí a zároveň poukázal na problém manželského vztahu. Clintonová nezůstala příliš pozadu, když řekla, že "ten chlap přehání, každého uráží, je odporný".

Clinton na výpad o kvalitě Clintonové ve funkci ministryně zahraničí reagoval už dříve, když řekl, že jsou to slova "prostá faktů".