Íránská policie zatkla v Teheránu 40 účastníků noční demonstrace u velvyslanectví Saúdské Arábie. Ministerstvo zahraničí vyzvalo občany ke klidu. Důvodem napětí mezi oběma zeměmi je sobotní poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v sobotu prohlásil, že je popravou duchovního a dalších 46 lidí "hluboce zděšen". Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne "boží odplata", prezident Hasan Rúhání popravu označil za "neomluvitelnou".
Demonstranti pronikli do saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu a zapalovali tam ohně. Policie zatkla 40 lidí ze skupiny, která pronikla do budovy velvyslanectví, a zbylé rozehnala. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.
"Nelze pochybovat o tom, že nespravedlivé prolití krve tohoto mučedníka bude mít následky a že boží ruka saúdské vedení potrestá," řekl Chameneí, který hodnotí Nimrovu popravu jako "politický omyl".
V Saúdské Arábii popravili 47 lidí. Byli zapojeni do útoků teroristické skupiny al-Káida - čtěte ZDE
Rúhání sice Nimrovu popravu považuje za "neospravedlnitelnou a nelidskou", ale nařídil zároveň ministerstvu vnitra, aby vypátralo osoby odpovědné za útok na velvyslanectví a postavilo je před soud, "aby se jednou provždy skoncovalo s takovými činy". Útočníky označil za extremisty.
Nimr a další tři šíité byli ve skupině 47 lidí, kteří byli v sobotu v Saúdské Arábii popraveni údajně za teroristické aktivity. "Tento utiskovaný duchovní lidi nevyzýval k ozbrojenému hnutí a ani se nezapojil do tajného intrikaření. Pouze na veřejnosti vyjadřoval kritiku založenou na náboženské vroucnosti," řekl k Nimrovi íránský vůdce. Elitní revoluční gardy chtějí Nimrovu smrt pomstít.
Kritika se už v sobotu ozvala z Iráku a pokračovala v neděli. Tamní velký ajatolláh Alí Sistání řekl, že zprávu o smrti šíitů v Saúdské Arábii vyslechl "se smutkem a lítostí" a prolití "jejich čisté krve" označil za "nespravedlivou agresi".
Chameneí vystoupil proti Západu, který prý mlčí, ačkoli se vydává za zastánce svobody, demokracie a lidských práv. Západní skupiny ochránců lidských práv už Nimrovu popravu odsoudily, ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Saúdskou Arábii, aby respektovala lidská práva, a ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová prohlásila, že základní občanská a politická práva je třeba respektovat v každém případě, i v boji s terorismem.
Také šéf OSN Pan Ki-mun vyjádřil zděšení nad hromadnou popravou a vyzval ke klidu a zdrženlivosti. "Šajch Nimr a řada dalších popravených vězňů byli usvědčeni po soudních procesech, které vzbuzují vážné obavy, pokud jde o povahu obvinění a spravedlnost procesu," řekl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN.
Agentury připomínají, že Nimrova poprava zmařila naději na sblížení mezi šíitským Íránem a převážně sunnitskou Saúdskou Arábií v boji proti společnému nepříteli, radikálům z Islámského státu. Nimr prosazoval odtržení provincie od zbytku království, podle znalců ale nikdy nevyzýval k násilí.
Šíité už v sobotu zorganizovali protesty také na východě Saúdské Arábie a v Bahrajnu, kde policie proti nim použila slzný plyn, v neděli je ohlášeno další shromáždění v Teheránu. Írán si předvolal saúdskoarabského chargé d’affaires v Teheránu. Kvůli "nepřátelské" reakci Íránu na Nimrovu popravu si pak v Rijádu povolalo saúdskoarabské ministerstvo zahraničí i íránského velvyslance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist