Íránská policie zatkla v Teheránu 40 účastníků noční demonstrace u velvyslanectví Saúdské Arábie. Ministerstvo zahraničí vyzvalo občany ke klidu. Důvodem napětí mezi oběma zeměmi je sobotní poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v sobotu prohlásil, že je popravou duchovního a dalších 46 lidí "hluboce zděšen". Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne "boží odplata", prezident Hasan Rúhání popravu označil za "neomluvitelnou".

Demonstranti pronikli do saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu a zapalovali tam ohně. Policie zatkla 40 lidí ze skupiny, která pronikla do budovy velvyslanectví, a zbylé rozehnala. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.

"Nelze pochybovat o tom, že nespravedlivé prolití krve tohoto mučedníka bude mít následky a že boží ruka saúdské vedení potrestá," řekl Chameneí, který hodnotí Nimrovu popravu jako "politický omyl".

Rúhání sice Nimrovu popravu považuje za "neospravedlnitelnou a nelidskou", ale nařídil zároveň ministerstvu vnitra, aby vypátralo osoby odpovědné za útok na velvyslanectví a postavilo je před soud, "aby se jednou provždy skoncovalo s takovými činy". Útočníky označil za extremisty.

Nimr a další tři šíité byli ve skupině 47 lidí, kteří byli v sobotu v Saúdské Arábii popraveni údajně za teroristické aktivity. "Tento utiskovaný duchovní lidi nevyzýval k ozbrojenému hnutí a ani se nezapojil do tajného intrikaření. Pouze na veřejnosti vyjadřoval kritiku založenou na náboženské vroucnosti," řekl k Nimrovi íránský vůdce. Elitní revoluční gardy chtějí Nimrovu smrt pomstít.

Kritika se už v sobotu ozvala z Iráku a pokračovala v neděli. Tamní velký ajatolláh Alí Sistání řekl, že zprávu o smrti šíitů v Saúdské Arábii vyslechl "se smutkem a lítostí" a prolití "jejich čisté krve" označil za "nespravedlivou agresi".

Chameneí vystoupil proti Západu, který prý mlčí, ačkoli se vydává za zastánce svobody, demokracie a lidských práv. Západní skupiny ochránců lidských práv už Nimrovu popravu odsoudily, ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Saúdskou Arábii, aby respektovala lidská práva, a ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová prohlásila, že základní občanská a politická práva je třeba respektovat v každém případě, i v boji s terorismem.

Také šéf OSN Pan Ki-mun vyjádřil zděšení nad hromadnou popravou a vyzval ke klidu a zdrženlivosti. "Šajch Nimr a řada dalších popravených vězňů byli usvědčeni po soudních procesech, které vzbuzují vážné obavy, pokud jde o povahu obvinění a spravedlnost procesu," řekl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN.

Agentury připomínají, že Nimrova poprava zmařila naději na sblížení mezi šíitským Íránem a převážně sunnitskou Saúdskou Arábií v boji proti společnému nepříteli, radikálům z Islámského státu. Nimr prosazoval odtržení provincie od zbytku království, podle znalců ale nikdy nevyzýval k násilí.

Šíité už v sobotu zorganizovali protesty také na východě Saúdské Arábie a v Bahrajnu, kde policie proti nim použila slzný plyn, v neděli je ohlášeno další shromáždění v Teheránu. Írán si předvolal saúdskoarabského chargé d’affaires v Teheránu. Kvůli "nepřátelské" reakci Íránu na Nimrovu popravu si pak v Rijádu povolalo saúdskoarabské ministerstvo zahraničí i íránského velvyslance.