Do místních rad se při sobotních volbách v Saúdské Arábii dostalo nejméně 17 žen. Oznámil to server sabq.org, který často zveřejňuje informace spojené s ministerstvem vnitra. Ženy se v saúdskoarabském království voleb zúčastnily vůbec poprvé.

Výsledky průběžně zveřejňuje také saúdskoarabská tisková agentura SPA, podle níž byly ženy úspěšné v nejrůznějších částech země - v Rijádu, Mekce, Džiddě, v severní oblasti Džauf, ve Východní provincii a rovněž v Tabúku na severozápadě státu.

"I kdyby zvítězila jenom jedna žena, byly bychom hrdé. Ve skutečnosti jsme nečekaly žádné vítězství," prohlásila Sára Hasan Násífová, která prosazuje práva žen v oblasti Džiddy.

Úspěšné kandidátky z Džiddy jsou podnikatelky a vítězka v Mekce byla ve své volebním obvodu nejúspěšnější z kandidátů, mezi nimiž bylo sedm mužů a tři ženy.

V sobotu volilo v Saúdské Arábii 1,5 milionu lidí, mezi nimi 130 000 žen. Lidé vybírali z více než 6000 kandidátů, k nimž patřilo 900 žen. Podle zákona se volí jenom dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina je jmenována. Znalci nedávali ženám velkou naději na zvolení, ale očekávali, že několik žen se do rad dostane jmenováním.

Saúdská Arábie byla poslední zemí, která otevřela volby ženám. V sobotu ale byly podle místního zvyku přísně odděleny volební místnosti pro muže a pro ženy a z důvodu zákazu styku neznámých mužů a žen na veřejných místech byla komplikovaná také kampaň.

Saúdská Arábie praktikuje islám odmítající novodobou interpretaci koránu a řídí se islámským zákonem šaría. Ženy jsou pod dohledem svých poručníků, tedy manželů nebo jiných mužských příbuzných. V praxi ale mnohé Saúdské Arabky pracují a studují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist