Polský Sejm, dolní komora parlamentu, v noci na středu po prvním čtení odeslal do příslušných parlamentních výborů návrh novely zákona o veřejnoprávních médiích.

Novela má vládě - konkrétně ministrovi státního pokladu - poskytnout pravomoc dosadit do televize a rozhlasu své lidi, zatímco až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady obou institucí obsazovány na základě veřejných konkurzů.

"Za pár dnů se v Polské televizi a v Polském rozhlasu mohou objevit noví šéfové," předpověděl liberální list Gazeta Wyborcza, podle kterého "malá novela může přinést velké změny".

Menšinové opozici se nepodařilo předlohu v prvním čtení zamítnout: pro takový návrh hlasovalo 152 poslanců, proti bylo 228, dalších 30 zákonodárců se zdrželo. V bouřlivé rozpravě předcházející hlasování padaly na adresu vládního tábora výčitky, že do Polska importuje ruské mravy a zavádí v zemi diktaturu.

Konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), která po říjnových volbách dominuje v obou komorách parlamentu, odůvodňuje svůj postup snahou "vrátit veřejnoprávní média Polákům".

Související