Zhruba 7900 Židů letos kvůli strachu ze sílícího antisemitismu i zhoršující se bezpečnostní situaci emigrovalo z Francie do Izraele. Informovala o tom v úterý Židovská agentura pro Izrael, která je zodpovědná za židovské přistěhovalectví. Počet Židů přicházejících do této blízkovýchodní země z Francie dosáhl letos nového rekordu.

Za celý loňský rok do Izraele přišlo asi 7200 francouzských Židů. Francouzští občané tvoří nyní největší skupinu ze zhruba 30 000 přistěhovalců s židovskými kořeny. Na druhém místě jsou Židé z Ukrajiny, kterých letos do Izraele přišlo zhruba 7000.

V létě informovala asociace židovských organizací ve Francii o razantním nárůstu počtu antisemitských trestných činů. "Mnoho Židů už nějakou dobu pociťuje, že nemohou ve Francii žít otevřeně jako Židé," uvedl mluvčí izraelské agentury.

Lednové teroristické útoky na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a košer lahůdkářství, které si vyžádaly 17 obětí, a listopadové pařížské atentáty, kterým za oběť padlo 130 lidí, ale podle Židovské agentury na zvýšený počet vystěhovalců z Francie přímý vliv nemají.

O opuštění vlasti totiž lidé většinou přemýšlejí několik let, než se k němu odhodlají. S dalším nárůstem počtu židovských přistěhovalců však agentura počítá vzhledem ke stále horší bezpečnostní situaci ve Francii i v roce 2016.

Ve Francii v současnosti žije zhruba půl milionu lidí, kteří se hlásí k židovství. Podle expertů se však na rostoucím počtu Židů mířících v posledních letech do Izraele podepisují i jiné faktory než jen bezpečnostní, například strádající francouzská ekonomika s vysokou nezaměstnaností. Svou roli ve statistikách hraje i příliv Židů ze severu Afriky, kteří se ve Francii usazují pouze dočasně a vidí ji jako přestupní stanici před cestou na Blízký východ.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist