Ruský prezident Vladimir Putin na každoroční tiskové konferenci znovu vyčetl tureckému vedení listopadové sestřelení ruského bombardéru. Následná reakce tureckých úřadů je akt nepřátelství, komentoval chování Turecka Putin. "Co se dělá v takových případech? Vždyť zahynuli lidé. Měli zvednout sluchátko a vysvětlit to. Místo toho běželi do Bruselu a křičeli 'pomozte nám'. Zaštiťují se NATO," dodal.

Ruský prezident v současnosti "nevidí perspektivu" opětovné spolupráce s tureckým vedením. Obvinil také Turecko, že se na jeho území zotavují severokavkazští radikálové, podnikající v Rusku teroristické útoky.

Dalším tématem konference byly i boje v Sýrii, ty je podle Putina potřeba vyřešit co nejdříve. Připomněl, že je to v zájmu Evropy i USA. Jako důsledek války zmínil masakr v kalifornském San Bernardinu, kde po útoku dvou střelců zemřelo 14 lidí. Putin dále na konferenci podpořil americký návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o syrské krizi. Ohledně role svého spojence v Damašku, prezidenta Bašára Asada, však ruský prezident zdůraznil, že ruské stanovisko se nemění a jedině syrský lid smí rozhodnout o své vládě. Putin také prozatím vyloučil ukončení ruské vojenské operaci v Sýrii.

Rusové s vojenskými úkoly v Donbasu byli, připustil Putin

Putin na konferenci mluvil i o Ukrajině, kdy připustil přítomnost Rusů plnících vojenské úkoly na východě Ukrajiny. Popřel ale, že by Moskva do Donbasu poslala pravidelné jednotky ruské armády. 

"Neříkali jsme, že tam nejsou lidé plnící jisté úkoly, mimo jiné ve vojenské oblasti, ale to neznamená, že jsou tam pravidelné jednotky. Uvědomte si rozdíl," řekl Putin. V červnu 2014 přitom řekl, že na Ukrajině žádní ruští vojáci ani instruktoři nebyli a nejsou, napsal ruský deník Rossijskaja gazeta.

Ruský prezident dále upozornil, že od 1. ledna předpokládá zhoršení ekonomických vztahů s Ukrajinou, protože s ní už nebude počítáno jako s členem Společenství nezávislých států. Rusko podle Putina nechce zavádět vůči Ukrajině žádné sankce, nyní jsou nicméně v obchodování mezi zeměmi nulové tarify, které se od nového roku změní. S úderem Nového roku začne platit dohoda mezi Ukrajinou a Evropskou unií o zóně volného obchodu.

Putin na konferenci hodnotil i ruskou ekonomiku. Připustil, že Rusko má potíže kvůli závislosti na cenách hlavního exportního zboží, ropy a plynu. Vrchol krize však podle něj ruské hospodářství už překonalo. 

Sepp Blatter na Nobelovu cenu míru

Dalšími tématy, která Putin zmínil, byla mimo jiné i volba amerického prezidenta nebo sport. Šéf světové fotbalové asociace Sepp Blatter by měl dostat Nobelovu cenu míru, pro světový fotbal toho hodně udělal, řekl v té souvislosti Putin.

Ruský prezident pořádal každoroční tiskovou konferenci pro ruský i zahraniční tisk, před novináře předstoupil už pojedenácté. Přihlásilo se 1400 novinářů, několika ovšem Kreml akreditaci bez odůvodnění zamítl.

Tisková konference skončila zhruba po třech hodinách. Rekordním ohledně délky trvání konference tak nadále zůstává rok 2008, kdy Putin odpovídal na otázky téměř pět hodin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist