Ženy v Saúdské Arábii se dnes vůbec poprvé směly zúčastnit voleb, při kterých se vybírali členové místních rad. Ženy mohly volit i kandidovat. Podle agentury AFP o křesla ve 284 místních radách usilovalo asi 900 žen a 6000 mužů.
V zemi o 20 milionech obyvatel se zaregistrovalo necelého 1,5 milionu voličů, z nichž 1,3 milionu jsou muži a 130 000 ženy. Volily se jenom dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina bude jmenována přímo. Odborníci soudí, že ženy by se mohly objevit právě v této jmenované skupině radních.
Sčítání výsledků začne v neděli a datum jejich zveřejnění není zatím známo.
Odborníci citovaní agenturou AFP dávají kandidátkám malou šanci na zvolení, kromě jiného proto, že nesměly v kampani předstupovat před své potenciální voliče, takže nedostaly dost prostoru pro objasnění svého programu. Jde ale přesto o významný krok směrem k otevření saúdskoarabské společnosti ve smyslu vyrovnání postavení mužů a žen.
Přísné oddělení mužů a žen platí také ve volebních místnostech, které musely být vyhrazeny vždy jen jednomu pohlaví. Ženy před vchody přiváželi muži a čekali na ně v autech; novináři se k voličkám dostávali velmi těžce, byť byly zahalené od hlavy k patě. Hlasování začalo v 06:00 SEČ a trvalo až do 15:00 SEČ.
Lékařka: Zvítězily jsme už tím, že jsme se zúčastnily
Pro některé ženy byla sobotní šance odevzdat svůj hlas emotivní záležitostí. "Ženy mají právo odevzdat hlas," řekla třicetiletá Avátif Marzúková, která volila v škole v Rijádu, a neubránila se slzám. "Zatím jsme takové věci viděli jenom v zahraničních televizích," řekla. Jednou z kandidujících v Rijádu byla dětská lékařka Amal Badraddín Saváríová. "Abych vám řekla pravdu, nekandiduji, abych vyhrála. Zvítězily jsme už tím, že jsme se zúčastnily," řekla k poznámce, že ženy mají zřejmě malou šanci na zvolení.
Volební právo udělil ženám v roce 2011 tehdejší král Abdalláh, který o dva roky později jmenoval vůbec poprvé ženy do 150členné Poradní rady, která je poradním sborem panovníka.
Na seznamech voličů bylo zapsáno 1,3 milionu mužů a 130 tisíc žen. V království se praktikuje přísné oddělování žen a mužů, takže kandidátky nemohly předstoupit na setkání s voliči přímo. Musely být za zástěnou nebo za ně hovořili jejich příbuzní. Aby se podmínky trochu vyrovnaly, nesměli kandidáti, a to ani muži, při kampani používat plakáty se svými fotografiemi a nemohli vystupovat v televizi.
Jeden ze západních diplomatů oslovených AFP řekl, že zvolení ženy by bylo velkým překvapením. Přesto se ale ženy mohou v místních radách ocitnout, protože voleny jsou jenom dvě třetiny, tedy 2100 radních, a zbylých 1050 bude jmenováno přímo. Jmenování musí potvrdit král. Pro obsazení ženami nejsou stanoveny žádné kvóty, ale právě prostřednictvím jmenovacího principu se do funkcí ženy mohou dostat.
Místní rady nemají zákonodárné pravomoci a rozhodují výhradně o místních záležitostech, tedy o rozpočtu pro veřejné projekty, pod něž spadá údržba parků a silnic nebo svoz odpadu. Státní problémy zůstávají plně v rukou krále a vlády obsazené muži.
Mnohé ženy se v kampani spokojily s oslovováním voličů prostřednictvím internetu, ale byly i případy, kdy mužští kandidáti usilovali o hlasy žen. Sedmačtyřicetiletý obchodník Basám Achdar chtěl jedno ze svých shromáždění věnovat ženám a přizval asistentky, aby se sešly s voličkami a vysvětlily jeho program. Žádné ženy se ale nedostavily, takže se Achdar při dalších setkáních soustředil na muže, kteří na setkání chodili každý večer.
Proti novotě vystupují někteří duchovní, kteří tvrdí, že ženy kandidovat ani volit nesmí. Šajch Abdarrahmán Barrák svým stoupencům na Twitteru oznámil, že víra zakazuje ženám volit, jelikož se tím "země dvou posvátných mešit" vydává do vlivu Západu.
V mnoha rodinách je novinka vítaná. Mezi kandidátkami v Rijádu byla čtyřicetiletá zdravotnice Randa Baradžová, která má podporu všech svých mužských příbuzných, zejména otce. "Je propagátorem vzdělání a myšlenky, aby byly ženy samostatné. Bratři mne podporují také," řekla. Když ale pořádala předvolební setkání, řídila se předepsaným pravidlem - byla za přepážkou, používala mikrofon a projektor a prostřednictvím kamery sledovala reakce přítomných v sále.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist