Ve Vídni se v pátek uskutečnily konzultace ministrů zahraničí zemí, které usilují o řešení syrské krize. Z jednání šéfů diplomacií USA, Ruska, Saúdské Arábie a Turecka podle prvních informací nevyplynul žádný konkrétní závěr. Americký ministr zahraničí John Kerry jen řekl, že schůzka byla "konstruktivní a produktivní". Jeho ruský kolega Sergej Lavrov prohlásil, že chce, aby se do budoucích rozhovorů o Sýrii zapojil také Írán a Egypt.

V Sýrii se bojuje pátým rokem a o život už přišlo na 250 tisíc lidí. Útěk milionů Syřanů výrazně ovlivnil současnou uprchlickou krizi v Evropě.

Ve Vídni nejdříve jednali ministři zahraničí Spojených států, Saúdské Arábie a Turecka John Kerry, Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu. Ruský ministr Sergej Lavrov se k nim připojil později. Došlo i na bilaterální schůzku mezi USA a Ruskem.

Rusko, které je ve čtveřici jediným spojencem syrského režimu, prosazuje, aby byl do konzultací zapojen Írán, s čímž zásadně nesouhlasí Saúdská Arábie. Rusko a USA se podle Kerryho shodují, že výsledkem jednání by měla být dohoda o "sjednocené, sekulární a pluralistické Sýrii, kterou bude řídit vláda vybraná jejími občany".

Kerry přiznal, že hlavní překážkou k rychlé dohodě je spor o roli syrského prezidenta Bašára Asada. V úterý ho v Moskvě přijal ruský prezident Vladimir Putin, který ve čtvrtek řekl, že Asad souhlasí se zahájením dialogu s politickými odpůrci. Lavrov dnes prohlásil, že by mělo být "na syrském lidu", aby rozhodl, jaký bude Asadův osud.

Kerry hodlá v diplomacii pokračovat a ještě dnes má odletět do Jordánska. Odtud bude pokračovat do Saúdské Arábie.

Lavrov v pátek v rozhovoru s ruskou televizí prohlásil, že se Rusko a Jordánsko dohodly, že spolu budou koordinovat vojenské akce v Sýrii. Rusové se zapojili do bombardování cílů v Sýrii na konci září a již nyní úzce spolupracují s vládami v Iráku, Sýrii a v Íránu. Tyto země jsou součástí šíitské aliance, která sleduje jiné cíle než koalice pod vedením Spojených států, poznamenala agentura Reuters. Jordánsko je naopak sunnitskou zemí a je blízkým spojencem Washingtonu. Dohoda Ammánu a Moskvy tak může znamenat určité změny v aliancích, které se v syrském konfliktu angažují.

"Armády obou zemí se dohodly, že budou koordinovat své kroky prostřednictvím střediska sídlícího v Ammánu," uvedl Lavrov. "Domníváme se, že se mohou připojit i další země, které se chtějí podílet na boji proti teroristům," dodal ruský ministr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist